Dodávky osobních počítačů (PC) ve třetím čtvrtletí prudce poklesly v důsledku slábnoucí poptávky po prudkém nárůstu, který byl zaznamenán dříve během pandemie, a problémů s dodavatelským řetězcem. Tento pokles znamená další potíže pro akcie polovodičů, jako jsou Advanced Micro Devices (AMD), Nvidia (NVDA), Micron (MU), Intel (INTC) a Qualcomm (QCOM).
Podle výzkumné společnosti Gartner klesly celosvětové dodávky osobních počítačů (předběžné výsledky) ve 3. čtvrtletí meziročně o 19,5 % na 68 milionů kusů. Jedná se o čtvrté čtvrtletí poklesu dodávek osobních počítačů v řadě a nejprudší pokles od poloviny 90. let, kdy společnost Gartner začala trh s osobními počítači sledovat.
Zpráva zdůraznila, že dodávky tří největších výrobců osobních počítačů, společností Lenovo (LNVGY), HP (HPQ) a Dell (DELL), ve třetím čtvrtletí klesly o 15,3 %, 27,9 % a 21,1 %.
Akcie polovodičů by mohly nadále pociťovat problémy
Zpráva společnosti Gartner potvrzuje slabost, kterou naznačily předběžné výsledky společnosti AMD za 3. čtvrtletí zveřejněné minulý týden, jež výrazně stáhly dolů akcie polovodičů.

Společnost AMD očekává, že její tržby za 3. čtvrtletí dosáhnou 5,6 miliardy dolarů, což představuje 29% meziroční nárůst. Toto tempo růstu je hluboko pod 55% růstem, který naznačoval střed dříve vydaného výhledu společnosti. Jako důvod slabých tržeb za 3. čtvrtletí společnost AMD uvedla „slabší trh s osobními počítači, než se očekávalo, a významné akce na opravu zásob v celém dodavatelském řetězci osobních počítačů“. Společnost nadále zaznamenává silné tržby v segmentech datových center, her a vestavěných systémů.
Konkurent AMD, společnost Intel, již dříve oznámil prudký meziroční pokles tržeb za 2. čtvrtletí o 22 % v důsledku poklesu poptávky po osobních počítačích. Společnost Nvidia mezitím rovněž nenaplnila očekávání analytiků ohledně tržeb za 2. čtvrtletí kvůli nižšímu prodeji grafických karet pro osobní počítače.
Kromě toho akcie čipů klesly v reakci na nová vývozní pravidla Bidenovy administrativy, podle nichž musí společnosti žádat o licenci, pokud hodlají prodat některé pokročilé počítačové čipy nebo související výrobní zařízení do Číny. Podle agentury Reuters patří společnosti Nvidia a AMD mezi hlavní dodavatele, kteří do Číny dodávají pokročilé čipy pro umělou inteligenci. Společnost Nvidia však minulý týden vydala prohlášení, v němž vysvětlila, že neočekává, že by nové americké kontroly vývozu měly podstatný dopad na její podnikání.

Podívejme se nyní na hodnocení tří hlavních akcií polovodičů ze strany Wall Street.
Jaká je předpověď akcií AMD?
Wall Street je v současné době opatrně optimistický ohledně akcií Advanced Micro Devices s konsenzuálním hodnocením mírně koupit na základě 20 kupních, 8 držených a 1 prodaného doporučení. Průměrná cílová cena akcií AMD ve výši 98,21 USD znamená téměř 70% potenciál růstu ze současných úrovní. Akcie se od počátku roku propadly přibližně o 60 %.
Je vhodné koupit akcie NVDIA, prodat nebo držet?
Na TipRanks mají akcie společnosti Nvidia konsenzuální hodnocení mírný nákup, které podporuje 23 „kupujících“ a 9 „držících“. Průměrná předpověď ceny akcií NVDA znamená téměř 74% potenciál růstu oproti současným úrovním. Akcie společnosti Nvidia se letos propadly o 60,3 %.
Jaká je předpověď pro akcie INTC?
Wall Street je v podstatě stranou zájmu o akcie Intelu. Konsenzus analytiků je na základě čtyř nákupů, patnácti držení a osmi prodejů na stupni „držet“. Průměrná cílová cena akcií INTC na úrovni 37,62 USD naznačuje 49,3% potenciál růstu. Akcie společnosti Intel v letošním roce zatím poklesly o 51,1 %.

Závěr
Zpráva společnosti Gartner o dodávkách osobních počítačů za 3. čtvrtletí potvrzuje obavy ze slabých prodejů polovodičových společností, přestože poptávka v jiných oblastech, jako jsou datová centra, zůstává díky rostoucí digitalizaci silná. Případná recese by navíc mohla ovlivnit výdaje na IT a dále poškodit výrobce čipů v následujících čtvrtletích.