Bank of America (BAC) poskytuje bankovní a nebankovní finanční služby a působí v několika segmentech, jako je spotřebitelské bankovnictví, globální správa majetku a investic, globální bankovnictví, globální trhy a ostatní. Bank Of America byla založena v roce 1904 a sídlí v Charlotte v Severní Karolíně.
Akcie Bank of America dosáhly v roce 2021 lepších výsledků a od počátku roku si připsaly přibližně 49%. K akciím BAC mám neutrální postoj.
Dvě velká rizika, která je třeba sledovat v roce 2022
Bank of America ve zprávě o klíčových rizicích v 2022 zdůraznila, že mezi „ekonomická rizika patří vysoká míra inflace, šíření variant, jako je nedávný kmen Omicron, klimatické změny a omezení nabídky.“
Z těchto ekonomických rizik jsou největšími riziky rostoucí inflace a COVID-19, přičemž poslední varianta Omicron již způsobila turbulence na světových finančních trzích.

Rostoucí úrokové sazby jsou pro banky příznivé, protože mohou zvýšit své čisté úrokové rozpětí, tedy rozdíl mezi výpůjčními a úvěrovými úrokovými sazbami, což je důležitý klíčový ukazatel ziskovosti.
Fed pozorně sleduje inflační tlaky v americké ekonomice a variantu Omicron, která podle předsedy Fedu Jeroma Powella představuje „rizika pro zaměstnanost a ekonomickou aktivitu“, nemluvě o „zvýšené nejistotě pro inflaci.“
Powell také uvedl, že urychlení zužování programu nákupu dluhopisů je pravděpodobné. V současné době existuje několik faktorů, které jsou pro Bank of America pozitivní. Přesto existuje spousta rizik a obav.
Výsledky za 3. čtvrtletí 2021
V porovnání s 3. čtvrtletím 2020 vzrostl čistý zisk o 58% na 7,7 miliardy USD, tj. 0,85 USD na zředěnou akcii. Příjmy očištěné o úrokové náklady vzrostly o 12% na 22,8 miliardy USD.
Čistý úrokový výnos se zvýšil o 10% na 11,1 miliardy USD díky silnému růstu vkladů, souvisejícímu investování likvidity a aktivitám v rámci programu Paycheck Protection Program (PPP). Pozoruhodné však je, že těmto vykázaným finančním výsledkům pomohlo uvolnění rezerv ve výši 1,1 miliardy USD a zlepšení kvality aktiv.
Lze tvrdit, že jedním z nejpozitivnějších faktorů, které vedly k finančním výsledkům Bank of America, je návrat obchodní a ekonomické aktivity na úroveň před pandemií.

K finančním výsledkům Bank of America za 3. čtvrtletí 2021 existuje zvláštní oddíl, který uvádí přínosy tohoto organického růstu na úroveň před pandemií a porovnává několik údajů a trendů od 3. čtvrtletí 2019 do 3. čtvrtletí 2021. Srovnává také prvních devět měsíců roku 2021 s prvními devíti měsíci roku 2019.
Mezi pozoruhodné trendy patří 56% nárůst čistých nových spotřebitelských běžných účtů, 40% nárůst průměrného zůstatku na spotřebitelském běžném účtu, 167% nárůst AUM Flows (aktiv pod správou), 33% nárůst digitálních prodejů spotřebitelům a malým podnikům a 46% nárůst příjmů z prodeje a obchodování s akciemi.
Investoři do výnosů zaznamenali, že Bank of America vrátila svým akcionářům ve třetím čtvrtletí 11,7 miliardy dolarů 2021, a to buď prostřednictvím dividend z kmenových akcií, nebo zpětným odkupem akcií. Banka oznámila, že počínaje 3. čtvrtletím 2021 zvýší čtvrtletní dividendu z kmenových akcií na 0,21% USD, což je 17 % nárůst oproti předchozí úrovni, a byl obnoven program zpětného odkupu akcií ve výši 25 mld. dolarů. Do konce třetího čtvrtletí roku 2021 bylo odkoupeno přibližně 14 miliard dolarů v akciích.

Celkový vykázaný růst byl patrný i v dalších obchodních divizích, neboť divize Global Wealth and Investment Management vykázala rekordní čistý zisk ve výši 1,2 miliardy dolarů a v divizi Consumer Banking zůstatky vkladů poprvé překročily 1 bilion dolarů, což představuje meziroční nárůst o 16%. Globální bankovnictví vykázalo rekordní poplatky za poradenství ve výši 654 milionů USD, což představuje nárůst o 65 %, a globální trhy vykázaly příjmy z prodeje a obchodování ve výši 3,6 miliardy USD, což představuje nárůst o 12 %.
Ocenění
Údaje z CSI Market ukazují, že akcie BAC se obchodují s vyšším klouzavým poměrem P/E (13.4) ve srovnání s poměrem P/E odvětví (8,5) a sektoru (8,2).
Hodnota P/S pro BAC je 4,3, zatímco hodnoty P/S pro odvětví a sektor jsou 2,8, resp. 1,6.
Názor Wall Street
Bank of America má mírný konsenzus „Koupit“ na základě 11 „Buys“, čtyř „Hold“ a dvou „Sells“. Průměrná cílová cena Bank of America je $48.26 představuje 7,9% potenciál růstu.