Credit Suisse ztrácí jednoho z největších podporovatelů
David Herro z Harris Associates prodal celý podíl firmy v Credit Suisse Group AG, čímž po zhruba dvaceti letech vlastnictví ukončil vztahy s touto bankou a zvýšil tlak na vedení švýcarského věřitele v problémech.
Investice byla ukončena v průběhu posledních tří až čtyř měsíců, uvedl v e-mailu Herro, investiční ředitel pro mezinárodní akcie ve společnosti Harris Associates. O prodeji již dříve informoval deník Financial Times.
Harris Associates byla dlouhá léta největším akcionářem Credit Suisse, ale ke konci roku 2022 snížila svůj 10% podíl na 5 %. Akcie se minulý týden propadly na rekordní minimum po finančních výsledcích z minulého měsíce, které ukázaly větší než očekávanou ztrátu při rekordních odlivech.
Akcie banky klesly přibližně o 1,2 % na 2,75 švýcarského franku, přičemž předtím se propadly až o 2,6 %.
Akcie Credit Suisse po letech skandálů a ztrát od léta 2007 ztratily přibližně 95 % své hodnoty. Banka promeškala rallye u svých evropských kolegů, která začala koncem loňského roku, kdy zpřísnění měnové politiky zvýšilo vyhlídky na ziskovost úvěrů.
„Rostoucí úrokové sazby znamenají, že mnoho evropských finančních společností se vydává opačným směrem,“ řekl Herro v rozhovoru pro Financial Times. „Proč se pouštět do něčeho, co spaluje kapitál, když ho zbytek sektoru nyní generuje?“
Credit Suisse se snaží získat zpět klienty a zastavit odchod vedoucích pracovníků, který zasáhl její aktivity v oblasti majetku, jež považuje za klíčové pro své oživení. Ve čtvrtém čtvrtletí klienti vybrali bezprecedentních 110,5 miliardy švýcarských franků.
„Jsme v předstihu před naším plánem a máme jasné strategické cíle,“ uvedl v e-mailovém prohlášení Dominik von Arx, mluvčí Credit Suisse. „Laserově se soustředíme na úspěšné plnění našeho plánu a na pokrok směrem k našim cílům.“
Herro také kritizoval plán Credit Suisse na vyčlenění investiční banky pod vedením Michaela Kleina. Návrh byl „těžkopádný“ a spotřeboval by více hotovosti, než Herro očekával, uvedl FT.
Herro v srpnu uvedl, že banka musí nutně opravit svou investiční banku nebo zvážit možnosti, jako je prodej, rozdělení nebo fúze. Credit Suisse následně oznámila plánované vyčlenění jednotky pro cenné papíry a obchodování a potenciální vstup na burzu do roku 2024, ale dodala, že do té doby nebude banka zisková.
Společnost Harris Associates vlastnila akcie Credit Suisse od počátku tohoto století a po finanční krizi v roce 2008 svou sázku zdvojnásobila. Zatímco na počátku problémů banky ji Herro obhajoval, v době, kdy se věřitel snažil napravit svou investiční banku a překonat ztráty a skandály, byl k jejímu představenstvu stále kritičtější.
Podle internetových stránek curyšského věřitele a údajů agentury Bloomberg je nyní největším držitelem akcií Credit Suisse Saudi National Bank. Katarský investiční úřad rovněž zvýšil svůj podíl poté, co Credit Suisse koncem loňského roku vydala nové akcie v rámci navýšení kapitálu o 4 miliardy švýcarských franků.
Podle šéfa společnosti Shell je Velká Británie pro investice méně atraktivní než USA a EU

Nový šéf společnosti Shell Plc v rozhovoru pro londýnský deník The Times uvedl, že Velká Británie je jako investiční destinace méně atraktivní než USA i Evropa, protože se jí nedaří vyrovnat se s dotacemi na zelenou energii.
Wael Sawan, výkonný ředitel ropné společnosti, řekl novinám, že britská vláda by si měla „vzít příklad z některých věcí, které nedávno udělaly Spojené státy, a to prostřednictvím zákona o snížení inflace“, který mimo jiné poskytuje miliardy dolarů na pobídky pro společnosti zabývající se obnovitelnými zdroji energie. Uvedl také, že Evropská unie je pro investice do energetiky atraktivnější.
USA i EU vyčlenily stovky miliard dolarů na čistou energii a výrobní dotace na podporu domácího solárního, větrného a bezuhlíkového průmyslu.
Velká Británie nemůže tyto prostředky dorovnat, ale nastínila plány na zvýšení investic soukromého sektoru do zelených technologií budoucnosti. Vláda rovněž vyzvala USA a EU, aby nezačínaly dotační válku.
Toto varování přichází jen něco málo přes týden před rozpočtem, kdy ministr financí doufá, že se jí podaří zvýšit investiční potenciál Spojeného království, ale bude mít k dispozici jen málo peněz, kterými by mohla nalákat podniky.
Sawan uvedl, že daň z energetických zisků, daň z neočekávaných zisků dosažených v důsledku vysokých cen ropy a plynu způsobených válkou na Ukrajině, „demotivuje investice do nových dodávek, které jsou rozhodující, pokud chceme dlouhodobě budovat energetickou bezpečnost“.
Dodal, že neustále se měnící daňový režim ve Spojeném království „oslabuje vaše přesvědčení“ o investicích a podněcuje společnosti, aby „přesouvaly svůj kapitál“.
Výkonný ředitel společnosti BP Bernard Looney loni uvedl, že neočekávaná daň nebude mít vliv na její investice v Severním moři. Vláda daň strukturovala tak, aby motivovala k investicím.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky