V „černé pondělí“ – 19. října 1987 – zaznamenaly akcie maloobchodního gigantu Target (TGT) nejprudší jednodenní propad v historii, když během jediného dne klesly o 32,8 %. „Černá středa 2022“ tedy alespoň nebyla pro společnost Target tak špatná.
Byla však více než špatná. Po středečním zveřejnění výsledků za 1. fiskální čtvrtletí 2023 se akcie společnosti Target propadly o 26 % během pouhých prvních 15 minut obchodování – jen den poté, co se kvůli menšímu výpadku zisků propadl její mnohem větší konkurent Walmart (WMT) do téměř 12% ztráty.
Očekávalo se, že Target vykáže zisk 3,06 USD na akcii, ale ve středu vykázal pouze 2,19 USD na akcii, pro forma. Target však „překonal“ tržby, když vykázal tržby ve výši 25,2 miliardy USD.
Target vs. Walmart
Stejně jako Walmart i Target překonal odhady a meziročně zvýšil tržby, přičemž tržby ve stejných prodejnách vzrostly o 3 % a celkové tržby o 4 %. Stejně jako u Walmartu se růst tržeb nepromítl do růstu zisků – zdaleka ne. Zisky společnosti Target se ve skutečnosti snížily na polovinu, když meziročně klesly o 48 % na pouhých 2,16 USD na akcii – což je dvojnásobek poklesu u společnosti Walmart.

Rozdíly mezi včerejšími výsledky Walmartu a dnešními výsledky Targetu jsou však možná ještě markantnější. Vezměme si: Největším překvapením včerejších výsledků Walmartu byl pravděpodobně ohromující pokles peněžní produkce Walmartu. Walmart právě utrpěl první záporné volné peněžní toky za téměř deset let a první záporné provozní peněžní toky za více než 25 let.
Také společnost Target dnes vykázala záporné provozní peněžní toky (1,4 miliardy USD), které po započtení výdajů na nemovitosti a vybavení nabobtnaly na 2,3 miliardy USD záporných volných peněžních toků. (Podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence trpěl Target záporným provozním peněžním tokem naposledy ve 3. čtvrtletí roku 2004, ale se záporným volným peněžním tokem se Target setkává pravidelněji než Walmart – naposledy se tak stalo v 1. čtvrtletí roku 2019).
Walmart svůj propad do červeného inkoustu svedl na nákupy zásob – za ceny zvýšené inflací – pravděpodobně proto, aby se zásobil proti výpadkům v dodavatelském řetězci. Zdá se, že i společnost Target v 1. čtvrtletí investovala do zásob ve velkém, když utratila 1,2 miliardy dolarů na doplnění svých skladů. Společnost Target však také avizovala, že v tomto čtvrtletí vynaložila vyšší náklady na „snížení nadbytečných zásob“ (a také vyšší výdaje na přepravu a dopravu), což vedlo k „tlaku na hrubou marži“.

Zdá se tedy, že problém společnosti Target je jiný než problém společnosti Walmart. Ve stejnou dobu, kdy společnost Target vytvářela zásoby některého zboží, aby vyřešila problémy dodavatelského řetězce, zlevňovala jiné zboží – protože zřejmě nakoupila zboží, které se neprodávalo.
To svědčí o špatném řízení zásob ve společnosti Target – nebo přinejmenším o horším než ve Walmartu. A docela dobře to vysvětluje, proč jsou akcie Targetu zasaženy.