Nedávno jsme se dozvěděli, že všech 23 bank, které prošly zátěžovými testy v roce 2021, obstálo na výbornou. A poprvé v éře po finanční krizi mají banky kontrolu nad tím, kolik svého kapitálu chtějí použít na výplatu dividend a zpětný odkup akcií, pokud si udrží určitou úroveň kapitálu.
Není tedy překvapením, že mnoho velkých bank nedávno oznámilo plánované zvýšení dividend a některé z nich také nové plány na odkup akcií. S ohledem na to vám přinášíme přehled toho, jak velké zvýšení mohou akcionáři pěti největších amerických finančních institucí očekávat ve druhé polovině roku.
- Bank of America
Na základě výsledků zátěžových testů se Bank of America (NYSE:BAC) rozhodla zvýšit výplatu čtvrtletní dividendy o 17 % na 0,21 USD na akcii. Na základě současné ceny jejích akcií to znamená roční dividendový výnos o něco vyšší než 2 %.
Kromě toho stojí za zmínku, že ačkoli Bank of America v důsledku zátěžových testů neoznámila žádnou novou aktivitu v oblasti zpětného odkupu, společnost na začátku tohoto roku schválila povolení k zpětnému odkupu v hodnotě 25 miliard USD. Při současné tržní kapitalizaci to znamená, že Bank of America plánuje zpětný odkup zhruba 7 % svých akcií v oběhu.
- Wells Fargo
Wells Fargo (NYSE :WFC) byla jedinou z velkých amerických bankovních akcií, která byla nucena snížit dividendu, když začala pandemie COVID-19, takže lze říci, že toto zvýšení dividendy bylo všeobecně očekávané. Wells Fargo očekává zdvojnásobení současné (snížené) výplaty dividendy na čtvrtletní sazbu 0,20 USD na akcii. To znamená výnos přibližně 1,7 %, což je sice stále na spodní hranici, pokud jde o velké banky, ale pro akcionáře, kteří hledají příjem, je to jistě vítaná změna.
Wells Fargo navíc plánuje odkoupit akcie v hodnotě 18 miliard USD v průběhu jednoho roku počínaje třetím čtvrtletím. To by představovalo téměř 10 % akcií společnosti v oběhu a jde o poměrně agresivní plán zpětného odkupu, takže se zdá, že vedení považuje akcie za dobrou hodnotu při současné ceně.
- Goldman Sachs
Investiční bankovní gigant Goldman Sachs (NYSE:GS) se rozhodl poskytnout investorům jedno z nejštědřejších zvýšení dividend v sektoru a zvýšil čtvrtletní výplatu o 60 % z 1,25 USD na 2 USD na akcii. Banka tak získala roční výnos 2,1 %, což je pro Goldman historicky vysoká výplata. Na rozdíl od některých svých kolegů však Goldman neoznámil nic, co by souviselo s plány na zpětný odkup akcií.
- JPMorgan Chase
Největší americká banka podle tržní kapitalizace JPMorgan Chase (NYSE:JPM) oznámila zvýšení dividendy o 11 % na čtvrtletní výplatu 1 USD na akcii. Díky tomu má tato megabanka roční výnos 2,6 %, což je jeden z nejvyšších výnosů v její srovnatelné skupině. JPMorgan však neoznámila žádné navýšení svého plánu zpětného odkupu, pouze potvrdila, že stávající povolení k odkupu bude moci nadále využívat.
- Morgan Stanley
To byl jistě nejpřekvapivější z této pětice. Zatímco většinu investorů nešokovalo, že se Wells Fargo rozhodlo zdvojnásobit svou dividendu, dá se říci, že se příliš nečekalo, že totéž udělá Morgan Stanley (NYSE:MS).
Ale přesně to se stalo. Banka zdvojnásobila čtvrtletní výplatu na 0,70 USD na akcii, což dává akciím výnos přibližně 3,1 %. Morgan Stanley navíc oznámila plán odkoupit v příštích čtyřech čtvrtletích až 12 miliard dolarů vlastních akcií.
Je čas nakupovat?
Ačkoli nikdo nemá křišťálovou kouli, která by dokázala přesně předpovědět, co se s těmito akciemi stane, všechna znamení ukazují na silné období pro bankovní sektor. Zvýšená inflace, kterou pozorujeme, by mohla vést k růstu spotřebitelských úrokových sazeb, což by pro banky pravděpodobně znamenalo lepší čisté úrokové marže. Nyní, když všech pět těchto bank výrazně lépe generuje příjmy pro své investory a má zelenou od Fedu, aby použily svůj přebytečný kapitál podle svého uvážení, by mohly stát za bližší pozornost.