Politiky, které sledují centrální banky od finanční krize v roce 2008, podnítily nejdelší vzestupné období v historii a vytvořily podmínky pro éru stabilního hospodářského růstu. Medvědí trh bije na poplach poslední naději na „vánoční rally“, tradiční vzestupný trend jakéhokoliv konce roku, který se statisticky vyskytuje během osm let z deseti. Situace na trzích je však letos velmi turbulentní a nejistá takže vzestupná rally cen se do konce roku neočekává.
Trend deprese je skutečně celosvětový. Evropské akcie ztrácejí dvakrát až třikrát více než akcie a indexy na Wall Street. Ve Frankfurtu DAX 30 od ledna poklesl o 17,56 %, londýnský FTSE 100 přes 12,24 % a Eurostoxx 50 14,4 %. Americké indexy jsou na tom o něco lépe a v ročním horizontu ztrácí S&P 500 8,47 %, NASDAQ 100 4,12 % a Dow Jones 7,9 %. Konec roku se blíží a akciové tituly jsou i v rámci denního a týdenního rozpětí v červených číslech. Přetrvávající obchodní napětí a zvýšená politická nejistota zesílily odchod investorů do bezpečných aktiv. Většina komodit z tohoto období těží a jejich ceny jsou v krátkodobém horizontu mírně rostoucí.
Finanční trhy opět zažili v posledním čtvrtletí prudkou korekci, což znamenalo nový náraz na cestu měnové normalizace, kterou přijali hlavní centrální banky. Ceny aktiv zaznamenaly všeobecný pokles. Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly v říjnu předtím, než prohráli tento nárůst a pokračovaly v jejich poklesu, kdy se rozšiřoval odprodej rizikových aktiv.
V prosinci trhy zažily nové turbulence spojené s výnosy. Kontrastní signály zaslané světovou ekonomikou a postupné, ale stabilní zpřísňování finančních podmínek jsou základem korekce trhu. Americká centrální banka ve středu 19. prosince zvýšila své klíčové sazby o čtvrtinu procentního bodu a ignorovala tlak Donalda Trumpa. Současně ale revidovala svoje plány dalšího zvyšování směrem dolů. Ze tří připravovaných, na dvě zvyšování v příštím roce. Éra hojné likvidity skončila, FED se už téměř rok normalizuje a Evropská centrální banka (ECB) minulý týden potvrdila plány ukončení kvantitativního zmírňujícího programu. Toto naprogramované ukončení politiky kvantitativního uvolňování na celém světě znamená začátek nové éry.
Po 10 letech laxní měnové politiky byl rok 2018 bodem zlomu. Tato změna roztříštila finanční trhy. Po masivní expanzi se bilance velkých centrálních bank stabilizují. Rekalibrace čistých nákupů ECB ve výši 30 miliard eur měsíčně a snížení rozvahy FEDu znamenaly začátek stažení likvidity. Finanční podmínky se zhoršily a mraky nad světovou ekonomikou se hromadí.
Americká ekonomika roste rychleji než všechny vyspělé ekonomiky, ačkoli i u ní se odhaduje zpomalení růstu v příštím roce. Zpomalení růstu však neznamená konec růstu akciových trhů, pokud se měnové podmínky nestanou příliš restriktivní. V této souvislosti se pozornost investorů přirozeně zaměřuje na měnovou politiku FEDu, která by v případě příliš omezujících opatření mohla způsobit silnější pokles trhů.
Argumenty pro medvědí trh jsou četné. Jde například o zpomalení globálního růstu, pokračování utahování měnové politiky ve Spojených státech, recese v mnoha rozvíjejících se zemích, vícenásobné krize v eurozóně zejména v Itálii a ve Francii, komplikace s realizací Brexitu, stále vysoká rizika komerční války, zvýšení protekcionismu v celosvětovém měřítku a geopolitické hrozby a útoky po celém světě.
Otázka, zda je skutečně možné vystoupit z deseti předchozích let zotavování, aniž by to vyvolalo další finanční krizi, zůstává otevřená. Poslední fáze expanzního cyklu mohou generovat měsíce nebo dokonce roky solidní výnosy, ale nyní je nezbytné být obezřetný v oblasti řízení rizik, a to zejména rizik likvidity.
Silvia Holá, xPartners
Zdroj: tradingview.com
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky