Boj Evropské unie, Číny a dalších zemí proti americkým clům na dovoz oceli a hliníku na půdě Světové obchodní organizace (WTO) je spojen se značnými riziky a může otevřít Pandořinu skříňku. Píše o tom server Politico.
EU, Čína, Kanada, Mexiko, Norsko a Rusko tento týden potvrdily, že hodlají pokračovat ve sporu s USA zahájením rozhodčích řízení. Nelíbí se jim, že USA zavedení cel zdůvodnily ohrožením národní bezpečnosti.
Podle serveru Politico může mít rozhodnutí WTO v této kauze negativní dopady bez ohledu na to, na kterou stranu se organizace přikloní. Pokud WTO rozhodne ve prospěch Washingtonu, mohly by národní bezpečnost ke zdůvodnění nových cel začít využívat i další země, zatímco v opačném případě hrozí odchod Spojených států z WTO.
„Přimět rozhodčí panel WTO k rozhodnutí znamená riziko otevření Pandořiny skříňky,“ varoval podle serveru expert na obchodní právo Holger Hestermeyer z King’s College London. „Nemyslím si, že mechanismus WTO pro urovnávání sporů dokáže tento spor vyřešit. Rozhodnutí učiní jednu či druhou stranu velmi nešťastnou, což může podkopat WTO,“ uvedl Simon Lester z institutu Cato, který se specializuje na obchodní právo.
Spojené státy uvalily cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent letos v březnu, na import z Evropské unie je však začaly uplatňovat až v červnu. EU i další země reagovaly na postup USA odvetnými cly.
Americký prezident Donald Trump je hlasitým kritikem WTO a několikrát již pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky