Investorka do inovací Cathie Woodová v pondělí vyvrátila teorii zakladatele Twitteru a Square Jacka Dorseyho o hyperinflaci.
Zakladatelka a generální ředitelka společnosti Ark Invest se na Twitteru vyjádřila ke své opačné teorii o deflaci poté, co Dorsey v pátek večer na Twitteru napsal, že „hyperinflace všechno změní. Už se to děje.“ Woodová odhaduje, že její hypotéza se začne naplňovat někdy po prázdninách.
„V letech 2008-09, kdy Fed zahájil kvantitativní uvolňování, jsem si myslela, že inflace odstartuje. Mýlila jsem se. Místo toho se rychlost – rychlost, jakou se peníze za rok obrátí – snížila, což jí vzalo inflační osten. Rychlost stále klesá,“ uvedl Wood na Twitteru.
Zatímco mnoho účastníků trhu se obává růstu cen, horkokrevný investor očekává deflaci v souvislosti s propadem cen komodit, selháním firem, které zaostaly za inovacemi, hromaděním zásob společností a rozjezdem inovačních trendů.

„Nyní se domníváme, že tři zdroje deflace překonají inflaci vyvolanou dodavatelským řetězcem, která pustoší světovou ekonomiku. Dva zdroje jsou sekulární neboli dlouhodobé a jeden je cyklický. Technologicky umožněné inovace jsou deflačním a nejsilnějším zdrojem,“ uvedl Wood ve vlákně na Twitteru.
Manažerka portfolia ARK Innovation poznamenala, že náklady na školení umělé inteligence klesají o 40 až 70 % ročně, což podle ní představuje „rekordní deflační sílu“.
„Když klesají náklady a ceny, následuje rychlost a dezinflace – ne-li deflace. Pokud spotřebitelé a podniky věří, že ceny v budoucnu klesnou, budou s nákupem zboží a služeb vyčkávat, což tlačí rychlost peněz dolů,“ dodala.

Woodová také uvedla, že společnosti z indexu S&P 500, které neinvestovaly dostatečně do budoucnosti, budou rovněž deflační silou v ekonomice v rámci takzvané „kreativní destrukce“.
„Od technologického a telekomunikačního krachu a globální finanční krize v letech 2008-09 mnoho společností uspokojovalo krátkodobě orientované akcionáře, kteří chtěli zisky/dividendy, nyní využily své rozvahy k výplatě dividend a zpětnému odkupu akcií, čímž ‚vyráběly‘ zisk na akcii. Neinvestovaly dostatečně do inovací a pravděpodobně budou nuceny obsluhovat své dluhy prodejem stále zastaralejšího zboží se slevou: deflací,“ uvedla na Twitteru.
Woodová tyto společnosti nazývá „hodnotovými pastmi“ a již dříve uvedla, že hlavní akciové průměry jsou kvůli nim v ohrožení.

Posledním faktorem, který by měl vést k deflaci, je hromadění zásob zboží v důsledku pandemie a úzkých míst v dodavatelském řetězci. Mnoho společností se předzásobuje, což se s otevřením ekonomiky chystá přesunout do sektoru služeb, vysvětlil Wood.
„Protože podniky zavřely a byly zaskočeny, když se během krize způsobené koronavirem rozjela spotřeba zboží, stále se snaží dohnat ztrátu a pravděpodobně objednávají dvoj- a trojnásobek nad rámec svých potřeb,“ dodala.
„V důsledku toho, jakmile pomine sváteční sezóna a podniky se budou potýkat s nadměrnými zásobami, ceny by se měly uvolnit. Ceny některých komodit – dřeva a železné rudy – již klesly o 50 %, jedním z důvodů jsou čínské třaskaviny. Cena ropy je odlehlá a psychologicky důležitá,“ uvedl Wood.
Woodová se proslavila po bannerovém roce 2020, v němž Ark Innovation vydělala téměř 150 %. V roce 2021 fond klesl o 2 %, ale letos zaznamenal příliv více než 5,7 miliardy dolarů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky