Ať už se jedná o talíř špaget aglio e olio nebo penne arrabbiata, cena oblíbené italské základní potraviny prudce stoupá – natolik, že si vyžádala krizovou schůzku na půdě italské vlády.
Podle italského ministerstva obchodu, které se odvolává na údaje Istatu, vzrostly ceny těstovin v březnu o 17,5 % a v dubnu o 16,5 %. Tento skok je dvojnásobný oproti údajům o indexu spotřebitelských cen v Itálii, který podle údajů společnosti Refinitiv v dubnu meziročně vzrostl o 8,1 % a v březnu o 8,7 %.
Podle italské skupiny na ochranu práv spotřebitelů Assoutenti se cena těstovin v restauracích meziročně zvýšila o 6,1 %. Podle průzkumu Mezinárodní organizace pro těstoviny z roku 2022 spotřebuje průměrný Ital ročně téměř 23 kg těstovin.
Zvýšené maloobchodní ceny jsou způsobeny tím, že výrobci nyní prodávají své zásoby těstovin, které byly vyrobeny v době, kdy náklady na suroviny byly vyšší.
“Důvodem je likvidace zásob vyrobených při vyšších nákladech na suroviny,” uvedl prezident společnosti Assoutenti Furio Truzzi s odkazem na vyšší ceny pšenice a energií.
V březnu 2022 dosáhla cena pšenice nejvyšší úrovně za více než deset let, protože ruská invaze na Ukrajinu postupovala. Obě země jsou obrovskými dodavateli zemědělských produktů na světový trh.
Truzzi však poznamenal, že vstupní náklady od té doby klesly a vyšší ceny těstovin jsou nyní dány jinými faktory.
“Vysoké ceny jsou udržovány kvůli vyšším ziskům. Ceny klesnou pouze v případě výrazného poklesu spotřeby,” uvedl Assoutent a navrhl plány na snížení spotřeby těstovin pomocí “těstovinové stávky” trvající nejméně 15 dní. V roce 2007 uspořádali Italové jednodenní stávku proti nákupu těstovin, když ceny vzrostly téměř o 20 %.
Mezinárodní ceny pšenice v dubnu podle Organizace pro výživu a zemědělství ztratily 2,3 % a klesly na nejnižší úroveň od července 2021.

“Ceny pšenice se po invazi na Ukrajinu snížily ze svého historického maxima, ale zůstávají vysoké,” uvedla v e-mailu pro CNBC Nandita Royová ze Světové banky pro vnější vztahy. Poznamenala, že Světová banka předpovídá v roce 2023 pokles cen pšenice o 17,4 % oproti roku 2022.
Ceny tvrdé pšenice, odrůdy pšenice, která se obvykle používá do těstovin, v posledních měsících rovněž klesají. “Existuje však mnoho faktorů specifických pro danou zemi, které vysvětlují růst cen těstovin v Itálii,” dodal Roy.
Mimořádná schůze o těstovinách
Před dvěma týdny svolal italský ministr hospodářského rozvoje Adolfo Urso mimořádnou schůzi, na které se projednávalo zvýšení cen těstovin.
Zasedání se zúčastnili výrobci těstovin, sdružení spotřebitelů a vládní úředníci, přičemž někteří představitelé požadovali zavedení cenového stropu pro těstoviny, který by omezil rostoucí ceny, což bylo zamítnuto.
Poslední průzkumy cen těstovin “již ukazují první, i když slabé, známky poklesu cen, což je znamení, že v nadcházejících měsících by náklady mohly výrazně klesnout”, uvádí se ve zprávě italského ministerstva obchodu.
“Těstoviny, které jsou dnes na pultech, byly vyrobeny před několika měsíci z tvrdé pšenice, která byla nakoupena za ceny z ještě dřívějšího období, kdy byly náklady na energii na vrcholu války,” uvádí se v prohlášení sdružení Unione Italiana Food, které zastupuje italské výrobce potravin. K vysokým cenám těstovin přispěly také vyšší náklady na balení a logistiku, uvedlo sdružení ve svém prohlášení.
V prohlášení se dále uvádí, že cena výroby těstovin vzrostla za rok o 8,4 %, což je “na úrovni průměrného indexu inflace zaznamenaného u spotřebního zboží”.
“Je pravda, že náklady se snížily, ale nevrátily se na minulou úroveň a jsou stále poměrně vysoké ve srovnání s náklady zaznamenanými v letech 2020/2021,” dodala organizace. “Rádi bychom z tohoto dne odešli s tím, že těstoviny jsou řešením, nikoliv problémem.”
Inflace v Itálii
Meziroční míra inflace v Itálii v dubnu 2023 vzrostla na 8,2 %, což je hodnota mírně nižší než předběžný odhad 8,3 % a vyšší než jednoleté minimum 7,6 % z března, především v důsledku opětovného zrychlení u neregulovaného energetického zboží (26,6 % oproti 18,9 % v březnu). Vyšší byla také inflace u řady služeb, které ECB při zvažování měnové politiky pečlivě sleduje, v čele se službami osobní péče (6,9 % oproti 6,3 %) a různými službami (2,9 % oproti 2,5 %). Na druhé straně rychleji deflovaly ceny regulovaných energií (-26,7 % oproti -20,3 %) a inflace zpomalila u zpracovaných potravin (14 % oproti 15,3 %), nezpracovaných potravin (8,4 % oproti 9,1 %) a služeb v oblasti bydlení (3,2 % oproti 3,5 %). Meziroční míra jádrové inflace, která nezahrnuje energie a nezpracované potraviny, se mezitím oproti březnovému rekordu snížila o 0,1 procentního bodu na 6,2 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % a smazaly tak březnový pokles o 0,4 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky