České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské unie. Neměl by ohrozit jejich existenci. Brexit bez dohody by některým z nich ale mohl způsobit komplikace, zjistila ČTK. Asociace exportérů pro podniky uvedla, že úterní odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro exportéry i celou EU špatnou zprávou.
Zástupci českobudějovického výrobce umělých střívek pro masný průmysl Viscofan CZ doufají, že představitelé Británie najdou společnou řeč. „Z hlediska byznysu každé prostředí, které přináší nejasná pravidla, principy a systémy, je nebezpečné z hlediska fungování a přináší komplikace,“ uvedl na dotaz ČTK jednatel firmy Miloslav Kamiš.
Ani jednu z možností brexitu ale nevnímá jako přímé ohrožení firmy. „Pro nás to bude znamenat spíše administrativní zatížení a přizpůsobování se novým podmínkám,“ dodal Kamiš.
Na obě varianty je připravena také společnosti Vítkovice Cylinders. Prodávat může jak z obchodního zastoupení přímo v Británii, tak z domovské Ostravy. „Myslím, že v tom nebude žádný problém, protože poptávka v Británii po ocelových vysokotlakých lahvích je opravdu vysoká. Vlastní výrobu tam nemají a potřebují nejvíce lahví pro potravinářství a technické plyny,“ řekl ČTK obchodní ředitel Ivo Brabec.
Jihomoravské firmy se brexitu příliš neobávají. Například výrobce zdravotnických potřeb a pomůcek Hartmann-Rico vidí dokonce pozitivní dopad v tom, že by se část pracovní síly vrátila z Británie domů. Výrobce kuličkových ložisek ZKL předpokládá spíše problémy pro odběratele ve Velké Británii, kteří by se museli vyrovnat s novými podmínkami. „Konkurenci na ostrovech nemáme,“ řekl ČTK výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil mladší. Podle Regionální hospodářské komory Brno nejde ani tak o negativní dopad na jednotlivé firmy, jako spíše na celou ekonomiku.
Ani oděvní družstvu Vývoj Třešť, které do Británie dodává asi 30 procent produkce, zatím případný dopad brexitu nezaznamenalo. „Stejně s tím nic nenaděláme, nezbývá nám než čekat, jak to dopadne,“ uvedl na dotaz ČTK místopředseda představenstva Vítězslav Šalanda. Už dříve zástupci firmy vyjádřili obavy z vývoje kurzu libry proti koruně.
Podle Asociace exportérů by ale takzvaný divoký brexit přinesl exportérům obrovské potíže. „Začnou fronty na hranicích a na všechny strany se začnou vymáhat cla,“ řekl ČTK místopředseda asociace Otto Daněk. Věří, že bude alespoň oddálen termín odchodu Británie z EU z konce března na léto.
Nadále podle něj trvá tendence, že čeští exportéři kvůli obavě z vývoje po brexitu do Británie méně vyvážejí a velmi zvažují své rozvojové aktivity na britských ostrovech. Připomněl, že Británie se v objemu českého exportu do jednotlivých zemí propadla z dřívějšího čtvrtého místa na páté. Za prvních devět měsíců loňského roku klesl český export do Británie o 4,6 procenta na 154 miliard korun.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky