Pro českého výrobce zbraní CZG-Ceska Zbrojovka Group představuje nedávná akvizice značky Colt potenciál stát se významným hráčem na světovém trhu se střelnými zbraněmi a zároveň výzvu oživit osudy proslulé americké značky.
Akcie společnosti CZG, která vstoupila na burzu v říjnu loňského roku, vzrostly v Praze v letošním roce o 60 %, protože investoři uvítali solidní růst tržeb a nákup soukromé společnosti Colt Holding Company za 222 milionů dolarů, který byl dokončen v květnu a díky němuž se CZG stane konkurentem amerických lídrů, jako jsou Smith & Wesson a Sturm, Ruger & Company.

Colt se svými závody ve Spojených státech a Kanadě poskytne společnosti CZG kapacitu pro rozšíření výroby mimo hlavní továrnu v České republice a umožní jí konkurovat v amerických armádních zakázkách, protože bude splňovat předpisy „Buy America“ vyžadující výrobu v USA.
CZG uvádí, že chce během několika let téměř zdvojnásobit proforma kombinované tržby CZG a Coltu, které v loňském roce činily přibližně 570 milionů dolarů, čímž by se vyrovnaly ročním čistým tržbám společnosti Smith & Wesson, které v posledním fiskálním roce činily 1,1 miliardy dolarů.
V roce 2020 tvořily Spojené státy 66 % ročních tržeb české zbrojovky, a to především prodejem zbraní značek CZ (Česká Zbrojovka), Dan Wesson a Brno Rifles jednotlivcům a policejním sborům.
„Colt je důležitým krokem k realizaci naší vize dostat se do konce roku 2025 na úroveň 1 miliardy (eur) tržeb,“ řekl agentuře Reuters předseda představenstva CZG Jan Drahota v rozhovoru v pražském sídle společnosti.
„Budeme přemýšlet, jak zajistit, aby značka byla ještě větší než nyní, a představit ji na širších (trzích).
„Je to pro nás privilegium, ale také tlak,“ řekl.
Část tlaku by mohla přijít od investorů. Cílová hodnota tržeb se některým analytikům zdá ambiciózní a bude vyžadovat investice ze strany CZG, jejíž kořeny sahají až před druhou světovou válku.
„Je to určitě ambiciózní cíl,“ řekl Pavel Ryska, analytik J&T Banky v Praze. „Podle mého názoru by mohl být splněn za dvou podmínek. Zaprvé, civilní poptávka v USA zůstane silná a nadále poroste, a zadruhé, CZG přidá další výrobní kapacity buď prostřednictvím vlastních kapitálových výdajů, nebo prostřednictvím dalších akvizic, které budou dobře realizovány.“
Americká společnost založená Samuelem Coltem vyráběla jeden z prvních revolverů a její jednočinný revolver známý jako „The Peacemaker“ byl v 19. století synonymem pro strážce zákona a psance na Divokém západě. V roce 2015 však společnost žádala o ochranu před bankrotem v důsledku řady chybných kroků a ztráty klíčové zakázky s americkou armádou.

Tyto problémy umožnily konkurentům ukrást Coltu náskok, přestože se v roce 2016 z bankrotu dostal a jeho tržby loni vzrostly o čtvrtinu.
NEDOSTATEČNÉ INVESTICE
Společnost CZG, která použila výnosy z IPO a vydala dluhopisy na financování transakce se společností Colt, představí své investiční plány později v tomto roce. Podle Drahoty budou zahrnovat možné zavedení nových výrobků a investice do modernizace hlavní továrny Colt ve West Hartfordu ve státě Connecticut.
Modernizace bude také znamenat „v podstatě rozšíření kapacity kvůli nedostatečným investicím v minulosti“, řekl.
CZG také zvažuje, zda bude některé výrobky CZG vyrábět ve Spojených státech, uvedl a dodal, že se s výrobky Colt příliš nepřekrývají.

„Musíme zvážit, jaké bude rozdělení výroby v jednotlivých lokalitách,“ řekl. „Jedna plus jedna je více než dvě. Věříme, že můžeme využít úspěchu toho druhého.“
Přibližně polovina příjmů společnosti Colt v roce 2020 pocházela z masivního segmentu americké armády a donucovacích orgánů (M&LE) a Drahota řekl, že vidí „obrovský prostor“ pro růst značky na globálních civilních a M&LE trzích.
Analytici české Fio Banky odhadují, že vojenská a donucovací část prodejů CZG v Severní Americe se po akvizici Coltu zvýší z 10 % na 50 %, což zvýší tržby společnosti, protože střelné zbraně M&LE spadají do vyšších cenových kategorií.
Celosvětová poptávka po ručních palných zbraních by měla vzrůst z přibližně 1,09 miliardy kusů v roce 2019 na 1,26 miliardy kusů v roce 2023, uvedla společnost CZG ve své výroční zprávě s odkazem na zprávu BIS o trhu ručních palných zbraní, přičemž civilní trh nyní tvoří 62 % prodejů a vojenský a donucovací 38 %.
Dobré vyhlídky na růst trhu pomohly letos zvýšit akcie společností Smith & Wesson o 21 % a Sturm, Ruger & Co. o 16 %.

CZG, jejíž provozní zisk loni vzrostl o 12 %, dosud konkurovala hlavně evropským skupinám, jako je belgická FN Herstal, italská Beretta a rakouská Glock Gesellschaft, a loni uzavřela smlouvy s českou armádou a orgány činnými v trestním řízení v Brazílii a Keni a také kontrakty na pomoc při přezbrojení maďarské armády.
Koupí Coltu se mimo jiné dostane i do britské a kanadské armády a Drahota uvedl, že trh se bude i nadále posouvat směrem k pokročilejším zbraním, jak to požadují vojenští zákazníci. CZG, která loni získala menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby AB, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, by se rovněž zaměřila na další akvizice, zejména v oblastech, jako je optika nebo optoelektronika.
„Chceme růst akvizicemi, ale budeme disciplinovaní,“ řekl Drahota.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky