Kenny Schachter, obchodník s uměním, publicista pro Artnet a samozvaný evangelista nefungujících tokenů, se domnívá, že digitální díla by mohla do pěti let zastínit tradiční trh s uměním.
Tento měsíc kryptoměnová burza Coinbase a aukční síň Sotheby’s, která existuje od roku 1744, oznámily, že spustí tržiště s NFT.
NFT, neboli nonfungible tokeny, jsou unikátní aktiva, která nelze nahradit něčím jiným a která jsou ověřována a ukládána pomocí technologie blockchain. Mohou zahrnovat cokoli od hudby po doménu webových stránek, ale současná mánie se skutečně točí kolem digitálních uměleckých děl.

Televize CNBC hovořila s odborníky v této oblasti o této technologii a o tom, co znamená pro investory a budoucnost umění.
Kde lidé nakupují NFT?
Digitální umělecká díla lze koupit na online tržištích, jako jsou Opensea.io, Niftygateway.com a Superrare.com.
Do tohoto prostoru vstoupily také známé tradiční aukční síně: Na nedávné aukci Christie’s bylo digitální umělecké dílo oceněno na 69 milionů dolarů. Mezitím aukční síň Sotheby’s tento měsíc oznámila, že spouští vlastní tržiště NFT.
„V Sotheby’s máme jedinečnou možnost uplatnit naše odborné znalosti a kurátorství v rozvíjejícím se světě umění pro digitálně nativní generaci,“ řekl Sebastian Fahey, výkonný ředitel aukčního domu.
Jaká je velikost trhu s NFT?
Podle společnosti DappRadar, která sleduje údaje o aplikacích založených na kryptoměnách, přesáhl trh ve třetím čtvrtletí roku 2021 objem transakcí 10 miliard dolarů.
Jak se stanovují ceny NFT?
„V konečném důsledku jde o to, co vám projde,“ řekl Schachter.
Dodal, že důležitým faktorem je pověst umělce, včetně jeho galerijní expozice a počtu sledujících.

Jak jsou zdaněny?
NFT jsou obvykle zdaňovány podle sazby IRS pro sběratelské předměty, vysvětlil Shehan Chandrasekera, CPA a vedoucí daňové strategie ve společnosti Cointracker.io, která se zabývá daňovým softwarem pro kryptografický průmysl.
To znamená, že zhodnocení digitálního uměleckého díla drženého méně než rok bude zdaněno sazbou až 37 % a ta, která jsou vlastněna déle, budou zatížena maximální sazbou 28 %.
Podle Chandrasekery je důležité si uvědomit, že pokud někdo použije kryptoměny k nákupu NFT, bude také zatížen daní z kapitálových výnosů ze zisku dosaženého z digitálních mincí.
„Mnoho lidí si to neuvědomuje,“ řekl. „Myslí si: ‚Právě jsem použil své kryptoměny. Nevyplatil jsem peníze.‘ Lidé si na to musí dávat velký pozor.“
Proč lidé často nakupují NFT za kryptoměny?
Podle Schachtera se zájemci o digitální mince a zájemci o NFT jednoduše velmi překrývají. „Jsou to digitálně orientovaní lidé, kteří žijí na internetu.“
A mnoho lidí, kteří viděli, jak jejich kryptoměny prudce rostou na hodnotě, mělo až dosud jen málo možností, jak je utratit. Není například tak snadné koupit si za bitcoin nebo ethereum dům nebo auto.
„Byla tu šílená poptávka a teď je najednou co kupovat,“ řekl Schachter.

Jaké jsou připomínky?
Velká část kritiky NFT pochází z tradičního světa umění, protože se bojí narušení, tvrdí Schachter.
„Prvním důvodem útoku je právě přirovnání k měně,“ řekl Schachter. „Jsou to jen peníze. No, co je víc peněz než umění uložené ve volném přístavu, které nikdo nikdy neviděl?“
Jiní odpůrci argumentují tím, že umění by se mělo pozorovat v muzeích a osobně, ne na obrazovkách. „Ale na prohlížení NFT u vašeho stolu už existuje specializovaný hardware,“ řekl Schachter. „Je to samostatné zařízení, které vám NFT přehrává ve smyčce.“
Přesto se množí skeptici.
Anil Dash, podnikatel, který píše o NFT, řekl, že tento prostor ovládají lidé, kteří svou touhu vydělat peníze maskují za vášeň pro umění.
„Jsou to hodně stejní lidé, kteří kupují akcie meme,“ řekl Dash. „Nemyslí si, že GameStop bude najednou opravdu dobře prodávat videohry, stejně jako si nemyslí, že tahle mizerná kresba opice má skutečnou peněžní hodnotu.“

Jaká jsou rizika?
Schachter řekl, že kupující musí být opravdu opatrní při ukládání svých digitálních uměleckých děl online, ale to se podle něj neliší od toho, jak by měl člověk zacházet se svým online bankovním účtem.
Dalším problémem jsou podle něj padělky: „Vždy, když jsou na stole peníze, dojde k trestné činnosti.“
Hlavní nebezpečí však spočívá v tom, že přijdete o všechny peníze, protože digitální umělecké dílo ztratí svou hodnotu.
Je to skutečně umění?
Výstavy NFT již proběhly v řadě velkých měst, včetně Londýna a Kolína nad Rýnem.
V Midtownu na Manhattanu bude brzy otevřeno muzeum věnované NFT.
„Džin je vypuštěn z láhve a tohle se bude jen rozrůstat,“ řekl Schachter.
Podle něj technologie spíše nahradí starší umělecké formy, jako je sochařství a malířství, než aby s nimi koexistovala.
„Budou zde trojrozměrné hologramové projekce soch, u kterých stačí cvaknout vypínačem a sedí ve vašem pokoji,“ řekl.