Společnost ABB vykázala ve 3. čtvrtletí rekordní marži, protože poptávka zůstává silná
Společnost ABB vykázala ve třetím čtvrtletí historicky nejvyšší čtvrtletní ziskovou marži, protože podle strojírenské a technologické společnosti zůstala poptávka zákazníků silná.
Výrobce průmyslových pohonů a lodních elektromotorů ve čtvrtek uvedl, že jeho základní provozní zisková marže vzrostla o 1,5 procentního bodu na 16,6 %, což je nejvyšší hodnota od založení švýcarské společnosti v roce 1988.
Vyšší objemy a ceny pomohly ABB kompenzovat růst nákladů způsobený dražšími surovinami, dopravou a mzdami, přičemž společnost uvedla, že nedostatek komponentů se nadále zmírňuje a odstávky COVID v Číně byly menším problémem.
Během tří měsíců do konce září ABB vykázala v souladu s prognózami 18% nárůst tržeb na srovnatelné bázi na 7,4 miliardy dolarů, zatímco objednávky vzrostly o 16 %.
Výsledky ABB, která je velkým dodavatelem zařízení pro továrny a konkuruje německému Siemensu a francouzskému Schneider Electric, jsou považovány za ukazatel zdraví širší průmyslové ekonomiky.
Čistý zisk klesl o 45 % na 360 milionů USD poté, co ABB zasáhl poplatek 325 milionů USD na pokrytí nákladů spojených s vyšetřováním elektrárny Kusile v Jihoafrické republice, na který upozornila minulý měsíc.

Provozní zisk (EBITA) však na srovnatelné bázi vzrostl o 27 % na 1,23 miliardy dolarů, čímž překonal odhady konsenzu, který se týkal 1,14 miliardy dolarů.
Zlepšení ziskové marže přineslo meziroční zvýšení na 15,5 % a znamená, že ABB pravděpodobně dosáhne svého cíle dosáhnout 15 % v letošním roce – o rok dříve.
Akcie společnosti v předobchodní aktivitě vzrostly o 1,3 %.
„Dosáhli jsme vysokého růstu zakázek, silného vývoje horní linie a historicky vysoké marže,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Bjorn Rosengren.
„Jsem hrdý na to, že pravděpodobně dosáhneme našeho cíle provozní marže EBITA ve výši nejméně 15 % již v roce 2022, tedy o rok dříve, než bylo plánováno,“ dodal.
Bývalý šéf společnosti Sandvik krátce po svém nástupu do ABB v roce 2020 prohlásil, že se zaměří na ziskovost, a zavedl decentralizovaný obchodní model s větší odpovědností přenesenou na divize.
Rosengrenova strategie vedla k prodeji nepředmětných podniků, jako je například podnik Dodge zabývající se mechanickými převody energie, a také k vyčlenění podniku Accelleron zabývajícího se turbodmychadly ve prospěch akcionářů.
Společnost také prodala zbývající podíl ve svém podnikání v oblasti rozvodných sítí společnosti Hitachi, ačkoli uvedla, že v letošním roce již neočekává uvedení svého podnikání v oblasti nabíjení elektromobilů na burzu, což zdůvodnila volatilitou na akciových trzích.
Čtvrtletní provozní zisk společnosti Nokia zaostává za očekáváním, protože marže klesá
Společnost Nokia ve čtvrtek vykázala čtvrtletní provozní zisk pod očekáváním trhu, i když finský výrobce telekomunikačních zařízení nadále těží ze silné poptávky telefonních společností při zavádění 5G.
Srovnatelný provozní zisk za třetí čtvrtletí vzrostl na 658 milionů eur (643,3 milionu USD) z loňských 633 milionů eur a zaostal tak za průměrnou prognózou 690,6 milionu eur, kterou odhadovalo 10 analytiků oslovených společností Refinitiv.

Přestože rostoucí makro a geopolitická nejistota by mohla mít dopad na investiční výdaje některých zákazníků, Nokia očekává na svých trzích v roce 2023 růst na konstantní měnové bázi, uvedl generální ředitel Pekka Lundmark.
„Vzhledem k našim nedávným úspěchům v nových 5G transakcích v regionech, jako je Indie, které by se měly v roce 2023 silně rozjet, věříme, že jsme pevně na cestě k překonání trhu a k pokroku při dosahování našich dlouhodobých maržových cílů,“ uvedl.
Čisté tržby vzrostly ve čtvrtletí v konstantní měně o 6 % oproti stejnému období před rokem na 6,24 miliardy eur, čímž překonaly odhady 6,06 miliardy eur.
Srovnatelná provozní marže však meziročně klesla z 11,7 % na 10,5 %, protože zlepšující se ziskovost v oblasti mobilních sítí a síťové infrastruktury byla kompenzována časovými efekty obnovení smluv v oblasti Nokia Technologies, uvedla společnost.
Konkurenční společnost Ericsson ve čtvrtek rovněž zveřejnila slabší než očekávaný hlavní zisk.
Cena akcií společnosti Nokia od počátku roku klesla přibližně o 15 %, čímž překonala 28% pokles společnosti Ericsson a je v souladu s evropskými telekomunikačními akciemi, které v roce 2022 v průměru klesly o 15 %.