Navzdory slibům předsedy Fedu zvýšit sazby „urychleně“ někteří považují poslední kroky za méně zdařilé, než se očekávalo.
Poté, co předseda Fedu zavrhl původně „trpělivý“ přístup ve prospěch „pokorného a hbitého“ postupu směrem k „soustavnému“ zpřísnění nastavení měnové politiky, přijal „urychlený“ postup směrem k „neutrálním“ sazbám, které nebudou ani podněcovat poptávku, ani omezovat ekonomiku.

Powell se na toto poselství opakovaně odvolával na tiskové konferenci po středečním rozhodnutí o sazbách, když vysvětloval důvody, proč Federální výbor pro volný trh poprvé od roku 2000 zvýšil sazbu federálních fondů o půl procentního bodu do nového cílového pásma 0,75 až 1 %.
Ale i když Fed přijal mnohem agresivnější přístup k řešení zvýšené inflace, investoři zaznamenali holubičí signály, které naznačovaly méně razantní postup centrální banky, než finanční trhy očekávaly.
Před zasedáním se kurz na to, že Fed na nadcházejícím zasedání přinese zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu, plíživě zvyšoval, protože obchodníci sázeli na to, že Fed si ponechá na stole všechny možnosti, když bude zintenzivňovat svou reakci na zvýšenou inflaci.
Když byl Powell na tiskové konferenci na tuto možnost dotázán, fakticky tak velkou úpravu vyloučil a místo toho signalizoval zvýšení sazeb o půl procentního bodu na příštích dvou zasedáních.
To způsobilo prudký růst amerických akcií, přičemž index S&P 500 i technologický Nasdaq Composite uzavřely zhruba o 3 % výše. Růst zaznamenaly také státní dluhopisy, přičemž výnos dvouletého státního dluhopisu, který je obzvláště citlivý na politiku centrální banky, klesl o 0,13 procentního bodu na 2,64 %.
„Myslím si, že když Jay Powell vstupoval na tiskovou konferenci, že na seznamu jeho cílů bylo uvolnění finančních podmínek? Nemyslím,“ řekl Nathan Sheets, globální hlavní ekonom Citigroup a bývalý náměstek ministra financí USA.

„Nemyslím si, že kdybychom to měli porovnat s jinými zasedáními Fedu nebo rétorikou Fedu v průběhu času, že to byl holubičí Fed, ale když to porovnáme s některými očekáváními trhu a některými obavami, které na trhu panovaly, tak to nebylo tak jestřábí, jak se někteří obávali.“
Rally na akciových trzích, kterou zažehlo zrušení vyhlídky na výraznější zvýšení sazeb, zmařila část „dobré práce“, kterou Fed v posledních měsících vykonal, uvedla Aneta Markowská, hlavní finanční ekonomka společnosti Jefferies, protože finanční trhy navedla na cenu mnohem jestřábího směřování politiky.
„Všechno roste, ale čím více budou trhy oslavovat, tím více se Fed bude muset ve skutečnosti opřít,“ varovala.
Liz Ann Sondersová, hlavní investiční stratég společnosti Charles Schwab, dodala, že pokud to přetrvá a na trh se vrátí „pěna“, bude muset Fed při zpřísňování finančních podmínek „trochu přitvrdit“.

Powell také přestal připouštět, že úrokové sazby bude nutné zvýšit na úroveň, která aktivně omezuje ekonomickou aktivitu, aby se jádrová inflace – která podle centrální bankou preferované metriky dosahuje ročního tempa 5,2 % – vrátila do souladu s jejím dlouhodobým dvouprocentním cílem.
Spíše pouze připustil, že je „určitě možné“, že se sazby budou muset posunout nad neutrální úroveň, aby se inflace zkrotila, ale že to Fed „dnes nemůže vědět“. Dodal však, že pokud k tomu budou údaje opravňovat, Fed „nebude váhat“ tak učinit.
„Realita je taková, že budou muset překročit neutrální hranici, aby zpomalili ekonomiku,“ řekl Seth Carpenter, který strávil 15 let v centrální bance, ale nyní je globálním hlavním ekonomem Morgan Stanley. „Složité je zpomalit ji o tolik, aniž by se zpomalení přehouplo do recese.“