Společnost Lockheed překonala odhady prodejů letounů F-35 a potvrdila svůj výhled.
Americký výrobce zbraní Lockheed Martin Corp v úterý vykázal lepší čtvrtletní tržby, než se očekávalo, k čemuž přispěly vyšší tržby jeho letecké divize, která vyrábí stíhací letoun F-35. Společnost vidí, že poptávka po zbraních po ruské invazi na Ukrajinu roste.
Akcie během ranního obchodování v New Yorku vzrostly až o 3,8 % na 412,56 USD.
Výrobce raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) a munice do nich, které Ukrajina používá k odražení ruského vpádu, zaznamenal nižší ziskové marže ve srovnání se stejným čtvrtletím před rokem.
Společnost zachovala výhled tržeb na rok 2022 ve výši 65,25 miliardy USD, a to i přes přetrvávající překážky související s dodavatelským řetězcem. V červenci Lockheed revidoval tuto hodnotu směrem dolů z 66 miliard dolarů.
V rozhovoru pro agenturu Reuters finanční ředitel Jay Malave uvedl, že v příštím roce „navzdory tlaku na tržby a marže věříme, že stále dokážeme zajistit stejný absolutní volný peněžní tok, o kterém jsme hovořili v loňském roce a který jsme naváděli, takže to bude asi 6,1 miliardy USD“.

To spolu s čerstvým plánem víceletého autorizovaného odkupu akcií ve výši 14 miliard USD, který byl přijat v pondělí, znamená, že Malave očekává, že zisk na akcii v roce 2023 vzroste.
Podle údajů společnosti Refinitiv společnost se sídlem v Bethesdě ve státě Maryland vykázala za toto čtvrtletí zisk na zředěnou akcii ve výši 6,71 USD, zatímco analytici odhadovali 6,67 USD.
Přesto podle Malaveho přetrvávají problémy v dodavatelském řetězci související s pandemií. Největší jednotka společnosti Lockheed, letecká výroba, která vyrábí také stíhačky F-16, byla v první polovině roku zasažena potížemi se získáváním klíčových komponentů, což omezilo objem výroby.
Ve srovnání se stejným čtvrtletím před rokem vzrostly tržby letecké divize, která vyrábí letoun F-35, o 7,6 % na 7,1 miliardy USD. Zisková marže v této jednotce ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku mírně klesla z 10,9 % na 10,7 %.

Letoun F-35 zaznamenal v poslední době několik úspěchů v soutěžích proudových stíhaček, mimo jiné ve Finsku, Švýcarsku a Německu. Mezi potenciální zákazníky patří Řecko a Česká republika.
Tržby jednotky Rakety a řízení palby, která vyrábí odpalovací zařízení HIMARS, vzrostly o 1,8 % na 2,83 miliardy dolarů, ale zisková marže ve srovnání se stejným čtvrtletím před rokem mírně klesla.
Malave uvedl, že společnost Lockheed nevedla diskuse o zákonu o obranné výrobě, což je mimořádná pravomoc, kterou může americká vláda použít k řízení zbrojní výroby, aby urychlila dodávky zbraní na Ukrajinu. A navzdory nedávným turbulencím mezi USA a Saúdskou Arábií kvůli omezení těžby ropy Malave uvedl, že společnost Lockheed nebyla požádána o změnu dodávek do Saúdskoarabského království.
Lockheed Martin je jedna z vedoucích mezinárodních společností s pokročilou technologií a také letecký výrobce. Vznikla roku 1995 sloučením společností Lockheed Corporation a Martin Marietta. Sídlí ve městě Bethesda v Marylandu a po celém světě zaměstnává okolo 105 000 lidí.