Odrazuje vás tvrdý styl řízení Elona Muska? Přejděte k nám! To je nabídka, kterou používají technologické firmy, jež se snaží přilákat tisíce bývalých zaměstnanců Twitteru Inc, kteří byli propuštěni z této sociální mediální společnosti pod novým majitelem.
Twitter po Muskově bouřlivém převzetí sociální mediální platformy propustil vrcholové manažery a bez většího varování prosadil výrazné snížení počtu pracovních míst. Propuštěna byla přibližně polovina pracovní síly – přibližně 3 700 zaměstnanců.
Další stovky lidí údajně v důsledku jeho rozsáhlých reforem odešly. V pondělí byl posledním vedoucím manažerem, který odešel, šéf francouzských operací.
Některé společnosti, které sledují příležitost, se nyní snaží získat zkušené inženýrské talenty s odvoláním na jejich pohrdání metodami nejbohatšího člověka světa.
Katie Burkeová, šéfka personálního oddělení americké softwarové společnosti Hubspot, se na Muska obořila kvůli zprávám, že propustil skupinu zaměstnanců, kteří ho kritizovali na interních kanálech Slack společnosti. Zprávy se agentuře Reuters nepodařilo ověřit.

„Jako vedoucí pracovník jste kritizován, což je součástí vaší práce,“ napsala v příspěvku na Linkedin. „Skvělí lídři uznávají, že debata a nesouhlas vás dělají lepšími a jsou součástí procesu. Pokud chcete místo, kde můžete s lidmi nesouhlasit (samozřejmě laskavě a jasně), HubSpot najímá.“
Do pondělního pozdního večera si Burkeův příspěvek na Linkedin vysloužil více než 35 000 pozitivních reakcí.
Twitter ani Musk na žádosti o komentář nereagovali.
Podobný přístup jako Hubspot zaujímají i další společnosti.
Amanda Richardsonová, generální ředitelka startupu CoderPad, který se zabývá náborovým softwarem, zveřejnila otevřený dopis odcházejícím z Twitteru.
S odvoláním na Muskův původní zákaz práce na dálku Richardsonová označila Muskovo převzetí za „s*** show“, která byla „strašně frustrující, depresivní a demotivující“.
„V CoderPadu věříme, že vaše dovednosti mluví za vše. Ne to, kde sedíte. Ne to, jestli v práci spíte. Ne to, že pracujete 7 dní v týdnu 18 hodin denně.“

Také další velké americké technologické firmy včetně Meta a Amazonu v posledních týdnech propustily tisíce zaměstnanců kvůli nejistému ekonomickému prostředí.
Veřejná kritika Muska však poukazuje na silnou poptávku v některých částech odvětví po vysoce kvalifikovaných digitálních pracovnících.
Nedávná zpráva společnosti Gartner, která se zabývá analýzou trhu, uvádí, že vysoká míra úbytku pracovníků a velké úsilí o digitalizaci v podnicích a státní správě vytvořily „hyperkonkurenční“ trh s technickými talenty.
Hromadné propouštění a veřejné rezignace na Twitteru vyvolaly obavy, že firma propouští důležité zaměstnance, a obavy, že „náměstí“ sociálních médií může čelit technickým problémům.
Michael Weening, generální ředitel americké cloudové a softwarové společnosti Calix, označil nedávné události na Twitteru za „znepokojivé“ a v podobném příspěvku na Linkedin slíbil novým zaměstnancům, že se budou těšit z firemní kultury, která „začíná u členů našeho týmu“.
„Z našeho pohledu je to velká příležitost, protože lidé, kteří by se s námi dříve nebavili, jsou rozčarovaní a hledají,“ řekl Weening agentuře Reuters. „Toxická kultura způsobila, že lidé říkají: Už nikdy více.“