Globální zpráva OSN o kokainu do roku 2023 uvádí, že v posledních dvou letech se v západní a střední Africe objevila nová centra pro obchodování s tímto mnohamiliardovým průmyslem. K rozmachu produkce přispěla také nová zlepšení a inovace v pěstování keře koky a přeměna rostliny na kokain – v letech 2021-2022 vzrostla o 35 % na rekordní úroveň.
“Pandemie Covid-19 měla rušivý vliv na trhy s drogami. Vzhledem k výraznému omezení mezinárodního cestování se výrobci snažili dostat své výrobky na trh. Noční kluby a bary byly uzavřeny, protože úředníci zvýšili své pokusy o kontrolu viru, což způsobilo pokles poptávky po drogách, jako je kokain,” uvádí se ve zprávě.
“Nejnovější údaje však naznačují, že tento propad měl jen malý vliv na dlouhodobější trendy. Celosvětová nabídka kokainu je na rekordní úrovni,” uvádí se ve zprávě. V roce 2020 bylo vyrobeno téměř 2 000 tun kokainu, což je pokračování “dramatického nárůstu výroby, který začal v roce 2014, kdy celkový objem činil méně než polovinu dnešní úrovně”, uvádí se ve zprávě.
Podle zprávy se pěstování kokainovníku mezi lety 2013 a 2017 zdvojnásobilo a v roce 2021 opět prudce vzrostlo. Výrazné zlepšení zaznamenal také proces přeměny keře koky na hydrochlorid kokainu.
Výroba kokainu vyžaduje namáčení sklizených listů koky v benzinu a dalších chemikáliích, jako je éter, kyselina sírová a čpavek, které umožňují extrakci hydrochloridu kokainu. Benzín a rozpouštědla se poté vypustí a kokainová báze ztuhne v pastu, která se vaří, dokud se kapalina a další chemikálie neodpaří, čímž vzniknou “cihly” obsahující hydrochlorid kokainu.
Tyto cihly se balí a dále prodávají a zpracovávají s dalšími chemikáliemi, jako je kyselina chlorovodíková, čpavek a draselná sůl, aby vznikl práškový kokain.
Rostoucí poptávka po kokainu

Navzdory neustálému úsilí orgánů činných v trestním řízení potlačit užívání kokainu celosvětová poptávka po této droze jen roste.
“Poptávka stále roste, přičemž ve většině regionů je patrný trvalý nárůst poptávky a počtu uživatelů za posledních deset let. Ačkoli tento nárůst lze částečně vysvětlit růstem populace, roste také prevalence užívání kokainu,” uvádí se ve zprávě.
Současně se zvyšuje počet záchytů ze strany úřadů. Zpráva uvádí, že počet zachycených kokainů roste rychleji než jejich produkce, což znamená, že “zadržování omezuje růst celosvětového množství kokainu určeného ke spotřebě”.
Poptávka je stále nejvyšší v Severní Americe, která podle OSN v roce 2020 představovala 30 % celosvětové poptávky po této droze, což je nejvyšší podíl na celém světě. na druhém místě je Střední a Jižní Amerika a Karibik, kde bude v roce 2020 24 % uživatelů kokainu. Na třetím místě se umístila západní a střední Evropa s 21 % a daleko čtvrtý byl africký kontinent s 9 % celosvětového užívání.
Většina známých informací o nárůstu kokainu byla zjištěna na základě analýzy údajů o odpadních vodách.
Nové tranzitní zóny
Pěstování kokainovníku se nadále soustřeďuje do tří zemí: Kolumbie s 61 % celkového podílu, Peru s 26 % a Bolívie s 13 %.
Nejvíce kokainu bylo zabaveno v Jižní a Střední Americe a Karibiku, a to 72 % z celkového počtu zabavených drog na světě, dále v západní a střední Evropě (15 %) a v Severní Americe (12 %).

Mezitím údaje o zabavení kokainu orgány činnými v trestním řízení naznačují, že “role Afriky, zejména západní a střední Afriky, jako tranzitní zóny pro kokain na cestě na trhy v Evropě od roku 2019 výrazně vzrostla”, uvádí zpráva.
“Zdá se, že jak celkové množství zabavené v Africe, tak počet velkých záchytů dosáhl v roce 2021 rekordní úrovně.”
Přestože v těchto regionech není užívání zatím vysoké, potenciál jeho růstu představuje vážné riziko, upozorňuje zpráva.
Zvýšené využívání balíkových a kurýrních služeb pro přepravu drog
Zrušení mnoha osobních letů během pandemie Covid-19 snížilo možnost pašeráků využívat k mezinárodní přepravě drog drogové muly. Využívání mezinárodních poštovních služeb k pašování kokainu v důsledku toho prudce vzrostlo a zůstalo na vysoké úrovni, zjistil výzkum OSN.
“Některé země v západní Africe zaznamenaly výrazný nárůst [balíkových a kurýrních] služeb pro pašování malého množství kokainu do Evropy i mimo ni. V Kostarice byla menší množství kokainu zasílána do Asie, Afriky a Evropy ukrytá ve zboží, jako jsou knihy, náboženské obrazy a náhradní díly do vozidel,” uvádí se ve zprávě.
“Pandemie možná tento trend urychlila, ale překupníci již dříve ve větší míře využívali mezinárodní poštovní služby k dopravě kokainu do Evropy,” uvádí se v dokumentu. “Důkazy ze Španělska a Argentiny ukazují na dlouhodobější pokles využívání drogových mula na osobních letech. Obě země zaznamenaly případy, kdy byly větší zásilky ukryty v nedoprovázených zavazadlech.”
Podle zprávy byl ve Spojeném království zaznamenán “výrazný nárůst” záchytů kokainu při přepravě “rychlých balíků a poštovních zásilek”.

K pašování kokainu se stále častěji využívají také rybářské a obchodní lodě, stejně jako kontejnery na kontejnerových lodích, kde se používají nastrčené společnosti a falešné doklady, aby se vytvořilo zdání legálního obchodu.
Na vzestupu je také pašování drog prostřednictvím ponorek, v některých případech s ponorkami postavenými speciálně pro tento účel, často bez posádky a předem naprogramovanými k cestě na požadované místo určení.
Právě tento týden našly španělské úřady u severního pobřeží Španělska poblíž Galicie, která je známá jako centrum mezinárodního obchodu s drogami, podle nich prázdnou ponorku na přepravu drog. Domnívají se, že převážela kokain z Kolumbie do Španělska a že posádka již obsah ponorky odvezla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky