Německo má pro ruského prezidenta Vladimira Putina radu: zamyslete se nad důsledky požadavku na platby za energie v rublech.
Ruský prezident Putin minulý týden prohlásil, že „nepřátelské“ země budou požádány, aby platily za zemní plyn v rublech – což způsobí prudký nárůst cen plynu v Evropě.
Požadováním plateb v ruské měně – a nikoli v dolarech nebo eurech, jak je smluvně dohodnuto – se Putin snaží podpořit hodnotu rublu, který se po ruské invazi na Ukrajinu propadl. Od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, vzrostl kurz amerického dolaru vůči ruskému rublu o téměř 13 % poté, co na začátku března vzrostl o přibližně 85 %.
Německý ministr financí Christian Lindner však prohlásil, že se nenechá ruskými požadavky silně ovlivnit.

„Jsme zcela proti jakémukoli vydírání. Tyto smlouvy jsou založeny na euru a [americkém] dolaru, a proto navrhujeme, aby společnosti ze soukromého sektoru platily [Rusku] v eurech nebo dolarech,“ řekl Lindner v pondělí Annette Weisbachové ze CNBC.
„Pokud to Putin nebude ochoten akceptovat, je na něm, aby se zamyslel nad důsledky,“ dodal.
Německý kancléř Olaf Scholz minulý týden prohlásil, že platba za ropu v rublech by byla porušením smlouvy, a italští představitelé rovněž uvedli, že nebudou platit v rublech, protože by to Rusku pomohlo vyhnout se západním sankcím kvůli invazi na Ukrajinu.
Nicméně napětí ohledně budoucích plateb by mohlo narušit probíhající tok zemního plynu z Ruska do Evropy. Tento region získává z Ruska přibližně 40 % svého dovozu plynu a u některých evropských zemí je toto číslo ještě vyšší, zejména u Maďarska, které v roce 2020 získalo 95 % svého dovozu plynu z Ruska.
Závislost regionu na ruské energii zabránila tomu, aby blok v rámci svého sankčního režimu uvalil na Moskvu ropné embargo – na rozdíl od Bílého domu, který dovoz ruské ropy a plynu zakázal.

Evropská unie uvedla, že svůj přístup k ruské energetice přehodnotí a sníží svou dlouhodobou závislost. Plán předložený na začátku tohoto měsíce navrhoval snížit dovoz ruského plynu o dvě třetiny do konce roku.
„Budeme hledat řešení. Pracujeme na menší závislosti na ruském dovozu, a pokud se (Putin) rozhodne snížit své dodávky, museli bychom být ještě rychlejší, abychom byli na Rusku nezávislí,“ řekl Lindner.
Region se nyní snaží získat energii odjinud. Například Spojené státy v pátek oznámily novou dohodu s Evropskou unií o dodávkách 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu do tohoto bloku v letošním roce.