Poté, co Elon Musk minulý týden dokončil nákup Twitteru za 44 miliard dolarů, se zaměstnanci společnosti připravovali na propouštění. Někteří z nich řekli CNBC, že se obávají, že přijdou o své akciové odměny, pokud je Musk pošle pryč dříve, než jim v prvním listopadovém týdnu vznikne nárok na akcie.
Musk a Tesla byli opakovaně žalováni kvůli tvrzení zaměstnanců, že byli propuštěni těsně před získáním akcií, čímž přišli o náhradu.
Zdá se však, že současná tranše akciových kompenzací mnoha zaměstnancům Twitteru, kteří tam byli před Muskovým nástupem, bude přece jen vyplacena.
Podle zaměstnanců společnosti a interní komunikace, do níž nahlédla CNBC, se očekává, že nově nabyté akcie budou vyplaceny v první polovině listopadu, a to již od 4. listopadu. Zaměstnanci uvedli, že byli manažery ujištěni, že mzdové oddělení společnosti pracuje na zpracování jejich nabytých akcií.
Technologické společnosti jsou známé tím, že vyplácejí vysoké procento svých odměn prostřednictvím odměn v podobě akcií, a Twitter byl na výplatách akcií obzvláště závislý. V prvních šesti měsících roku 2022 společnost Twitter zaznamenala náklady na odměny na základě akcií ve výši 459,5 milionu USD, což je více než 289,1 milionu USD ve stejném období předchozího roku. To je téměř 20 % příjmů společnosti Twitter za dané čtvrtletí.

Musk v posledních měsících mnohokrát naznačil, že Twitter má nadbytek zaměstnanců a že jedním z jeho prvních kroků bude razantní snížení počtu zaměstnanců. Již se zbavil vrcholových manažerů, počínaje generálním ředitelem, finančním ředitelem, šéfem politiky a dalšími vysoce postavenými vedoucími pracovníky a jejich přímými podřízenými. Musk je údajně propustil „z důvodu“, potenciálně proto, aby se vyhnul vyplácení milionů dolarů na takzvaných zlatých padácích.
Není jasné, zda ostatní vedoucí pracovníci a zaměstnanci, kteří byli propuštěni nebo kteří odstoupili poté, co Musk společnost koupil, dostanou kompenzaci za akcie, na které jim brzy vznikne nárok. Twitter na žádost o komentář okamžitě nereagoval.
Musk měl 2. listopadu uspořádat setkání všech zaměstnanců Twitteru. Setkání bylo nečekaně zrušeno, uvedli zaměstnanci pro CNBC.
Deník The New York Times uvedl, že k propouštění ve společnosti Twitter by mohlo dojít před 1. listopadem, kdy mělo mnoho zaměstnanců obdržet dotace na akcie.
Musk v pátek na Twitteru reagoval slovy: „To je nepravdivé,“ ačkoli neposkytl žádné důkazy ani další podrobnosti.
Zaměstnanci Twitteru měli jistý důvod obávat se o své akcie, vzhledem k tomu, že společnost je nyní v soukromých rukou, a protože Musk se v minulosti zjevně snažil vyhnout výplatám.
Podle přepisů výpovědí z roku 2009 v rámci významného soudního sporu společnosti Tesla, Martin Eberhard v. Elon Musk a další, bývalý informační ředitel společnosti Tesla jménem Gene Glaudell uvedl, že Musk a další vedoucí pracovníci společnosti Tesla v té době „nechtěli veřejně říkat, že Tesla provádí škrty z finančních důvodů“. Spíše se snažili škrty připsat „výkonnosti a odpovědnosti vedení“.

V následné žalobě asi 50 bývalých zaměstnanců společnosti Tesla tvrdilo, že společnost s nimi ukončila pracovní poměr, aniž by jim vyplatila akciovou kompenzaci, kterou jim slíbila v nabídkových dopisech. Bývalí zaměstnanci Tesly vyhráli, ale výrobci elektromobilů se později podařilo rozhodnutí zvrátit v odvolacím řízení.
Musk je nejbohatším člověkem planety, přičemž většina jeho majetku pochází z akcií společnosti Tesla prostřednictvím perforamu a historicky velkého balíku kompenzací, které mu společnost v průběhu let poskytla.
Někteří nespokojení akcionáři společnosti Tesla mají tento měsíc podat na Muska a představenstvo společnosti Tesla žalobu k soudu kvůli balíčku odměn pro generálního ředitele za rok 2018. Tvrdí, že bylo bezohledné rozdat Muskovi tolik akcií společnosti a že balíček odměn nedosáhl svého deklarovaného účelu přimět ho, aby se soustředil na podnikání společnosti Tesla.
O případu rozhoduje Kathaleen McCormicková, stejná soudkyně, která Muska a Twitter vyzvala, aby urovnali své spory a dokončili transakci v hodnotě 44 miliard dolarů, na níž se dohodli v dubnu.