Nevýrazné oživení čínské ekonomiky a neochota Pekingu nasadit rozsáhlé stimuly se odrážejí po celém světě, snižují ceny komodit a oslabují akciové trhy.
Investoři snižují svá očekávání ohledně druhé největší světové ekonomiky, protože se obávají, že její zotavení z pandemických omezení ztratilo na dynamice.
Poslední údaje naznačují, že růst hrubého domácího produktu se v letošním roce přiblíží vládnímu cíli ve výši přibližně 5 %, což je v rozporu s očekáváním výrazného překročení, které se vytvořilo na začátku roku. Údaje také ukazují na nerovnoměrné oživení, které je vedeno spotřebitelskými službami, zatímco průmyslová aktivita značně zaostává.
„Lidé upravují svá očekávání ohledně oživení v Číně směrem dolů,“ uvedl Chaohui Guo, analytik pekingské investiční banky China International Capital Corp.
Na akciových trzích odevzdal index CSI 300 přibližně polovinu svých zisků z tzv. reopeningu, který začal v listopadu, zatímco jüan signalizuje ekonomiku v nesnázích poté, co prolomil ostře sledovanou úroveň 7 za dolar.
Na krizí zmítaném trhu s nemovitostmi se prodeje po počátečním oživení zpomalují. V kombinaci s přetrvávajícími finančními problémy developerů to brzdí nové projekty v odvětví, které po započtení souvisejících sektorů tvoří přibližně 20 % čínského HDP. Výdaje na infrastrukturu omezuje vysoké zadlužení místních vlád, které tento týden symbolizovala jedenáctihodinová splátka dluhopisů jedné státní firmy.

Neuspokojivá stavební aktivita těžce doléhá na mnoho komoditních trhů. Měď, která byla dlouho považována za barometr zdraví ekonomiky kvůli svému širokému využití, se propadla pod 8 000 dolarů za tunu, zatímco železná ruda prolomila hranici 100 dolarů, čímž zrušila veškeré zisky dosažené poté, co Peking koncem loňského roku odvolal svou politiku Covid Zero.
Čína je největším světovým odběratelem ropy a mědi a její rozsáhlý ocelářský průmysl pokrývá více než polovinu světové poptávky po železné rudě.
Ceny ropy se zlepšily poté, co Peking upustil od omezení cestování, což odráží oživení v oblasti služeb v Číně. Ostatní energetické produkty, které jsou klíčové pro průmyslovou aktivitu, však pociťují tlak. Cena uhlí, hlavního čínského paliva, které je základem čínské průmyslové základny, klesla od začátku roku o 18 %. Částečně za to může klesající poptávka v USA a Evropě, která zatěžuje čínský vývoz průmyslového zboží.
„Hodně se očekávalo, že v Číně bude poměrně silný rok,“ řekl Neil Beveridge, vedoucí analytik společnosti Sanford C. Bernstein. „To, co vidíme nyní, je poměrně slabé oživení Číny, pokud jde o průmyslovou výrobu. Neviděli jsme, že by se domácí spotřeba skutečně projevila, a problémem je i vývoz.“
Mezi akciemi si letos nejhůře vedou akcie spojené se spotřebitelskými výdaji, což odráží obavy z křehkosti oživení založeného na spotřebě. Obavy z růstu Číny přispěly také k propadu akcií evropských luxusních společností včetně LVMH a Kering SA, vlastníka Gucci, které během dvou dnů tohoto týdne vymazaly z tohoto sektoru přibližně 60 miliard USD. Mezinárodní investoři také prodávají akcie na pevnině, přičemž jen za jeden den odliv přesáhl 1 miliardu USD.
„Příběh růstu není takový, jak si lidé mysleli,“ řekla Alicia Garcia Herrero, hlavní ekonomka společnosti Natixis SA pro Asii a Tichomoří. Příliš optimismu podle ní vzbuzuje zejména to, že domácnosti utrácejí své nadbytečné úspory. „V Číně jsou její nadměrné úspory spojeny se strachem a tento strach se nezměnil.“

Slábnoucí růst v Číně, zejména po zveřejnění vlažných dubnových údajů o ekonomické aktivitě na začátku tohoto měsíce, zesílil volání po větší podpoře ze strany centrální banky a fiskální podpoře, která by podpořila ekonomiku. Podle Garcii Herrera je však pravděpodobné, že Peking zaujme dlouhodobější postoj a nyní se bude bránit rozsáhlým stimulačním opatřením a raději si ušetří fiskální munici na příští rok.
Kromě toho by se na míře růstu ve druhém čtvrtletí měly velmi příznivě projevit bazické efekty z loňské prodloužené výluky Šanghaje, což dále sníží potřebu přijímat opatření.
Tento nízký základ by mohl nakonec ovlivnit reakci Číny bez ohledu na to, jak trhy reagují na její hospodářské potíže. „Neočekáváme, že by tvůrci politiky uvolnili výrazné stimuly, protože cíl 5% růstu HDP je stále dobře dosažitelný,“ uvedli ekonomové Goldman Sachs Group Inc. ve své poznámce.
Oživení v druhé polovině roku „závisí na tom, zda se podaří včas obnovit důvěru spotřebitelů, podniků a investorů, protože přetrvávající nedostatek důvěry by nakonec mohl vyvolat negativní zpětnou vazbu, která by vedla k dlouhodobějšímu oslabení,“ dodali.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky