Stavební spořitelny v lednu poskytly úvěry za 3,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o zhruba třetinu. Počet nově uzavřených smluv v lednu zhruba stagnoval, když spořitelny uzavřely 42.200 smluv. Vyplývá to z údajů všech pěti stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici.
Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent. Rovněž zájem o nové smlouvy o stavebním spoření vzrostl, a to o 14 procent na zhruba 486.000. Objem částek, které za loňský rok lidem stavební spořitelny půjčily, byl největší za posledních deset let.
V letošním roce očekává Asociace českých stavebních spořitelen meziroční pokles objemu nových úvěrů v řádu jednotek procent. Růst očekává u nových smluv. Podle odhadů Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS), která je jedničkou na trhu, stavební spořitelny letos uzavřou přes půl milionu nových smluv. Objem nových poskytnutých úvěrů by měl přesáhnout 65 miliard korun, což ale bude meziroční pokles.
„Lednový výkyv úvěrových výsledků přisuzujeme jednoznačně nastartování nových regulatorních pravidel na podzim loňského roku. Klienti, kteří chtěli úvěr ještě za dostupnějších podmínek, uspíšili svá rozhodnutí a úvěry se předzásobili. I proto byl loňský rok z hlediska úvěrů tak mimořádný a snad jen drobná korekce se projeví především začátkem roku,“ řekl ČTK tajemník sociace Jiří Šedivý.
Nadále podle něj platí, že s růstem úrokových sazeb a požadavků na vlastní peníze poroste u stavebního spoření do budoucna role spořicí fáze. „Na přesnější hodnocení trendu je však příliš brzy, poprvé nám napoví až čtvrtletní statistiky,“ dodal.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky