Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování snížil, ale byl na cestě ke třetímu týdennímu růstu v řadě, protože očekávání zvýšení úrokových sazeb v USA rostou.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,1 % na 104,040, tedy těsně pod čtvrteční dvouměsíční maximum 104,31.
Navzdory pátečním mírným ztrátám je americká měna stále na cestě k týdennímu zisku, třetímu v řadě, ve výši necelého 1 %, protože obchodníci se připravují na možnost, že úrokové sazby v USA zůstanou vyšší po delší dobu.
Ve čtvrtek zveřejněné údaje ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, se minulý týden zvýšil jen mírně na 229 000, zatímco růst HDP v prvním čtvrtletí byl revidován z 1,1 % na 1,3 %.
V pátek bude pozornost upřena na zveřejnění indexu výdajů na osobní spotřebu, ostře sledovaného barometru inflace, který bude Federální rezervní systém pozorně sledovat před svým červnovým zasedáním.
Vzhledem k tomu, že inflace se ukázala být lepkavá, roste očekávání, že Fed v červnu opět zvýší sazby, přičemž obchodníci s futures se téměř rovnoměrně dělí na očekávání zvýšení sazeb a jejich pozastavení.
Dolar tento týden vzhledem ke svému statusu bezpečného přístavu podpořila také neúspěšná snaha o dosažení dohody o zrušení dluhového stropu americké vlády ve výši 31,4 bilionu USD, přičemž termín na začátku června se blíží.

Podle agentury Reuters se zdá, že se obě strany blíží k dohodě, ale jakákoli dohoda by musela projít Sněmovnou reprezentantů ovládanou republikány a Senátem ovládaným demokraty.
Jinde se měnový pár EUR/USD posunul výše na 1,0731 a zůstal blízko dvouměsíčního minima, i když představitelé Evropské centrální banky naznačili další zvyšování úrokových sazeb s cílem zkrotit stále vysokou inflaci.
„Abychom zažehnali přízrak inflace, jednali jsme v Eurosystému rozhodně,“ řekl ve čtvrtek prezident Bundesbanky Joachim Nagel. „Rada guvernérů ECB bude pokračovat v tomto zpřísňování měnové politiky s cílem překonat vysokou inflaci.“
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2344 poté, co britské maloobchodní tržby v dubnu vzrostly více, než se očekávalo, a oproti březnu se zvýšily o 0,5 %, což je více než očekávaných 0,3 % a zlepšení oproti poklesu o 1,2 % v předchozím měsíci.
Vzhledem k tomu, že inflace ve Spojeném království zůstává společně s Itálií nejvyšší ze zemí G7 a spotřebitelské výdaje vykazují určitou míru odolnosti, Bank of England pravděpodobně příští měsíc opět zvýší úrokové sazby.
USD/JPY klesl o 0,2 % na 139,78, tedy těsně pod šestiměsíční maximum, když páteční údaje o inflaci v Tokiu, které byly mírnější, než se očekávalo, zvýšily očekávání, že Bank of Japan bude v letošním roce se zpřísňováním politiky otálet.
AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6522, zatímco USD/CNY klesl o 0,4 % na 7,0524, čímž se odrazil od téměř šestiměsíčního maxima, ale zůstává výrazně nad klíčovou úrovní 7.

Kurz USD/BRL se vrátil nad 5,00. Ekonomové Société Générale analyzují technický výhled páru.
„USD/BRL prorazil pod konsolidaci z loňského srpna, nicméně klesající momentum se neobnovilo. Pár vytvořil prozatímní podporu poblíž dubnového minima 4,89, což vedlo k počátečnímu odrazu směrem k 50-DMA. Nedávné pivotní maximum na úrovni 5,10 představuje krátkodobou rezistenci. Ta musí být překonána, aby potvrdila delší odraz.“
THB zvrátila všechny zisky ze začátku roku. Ekonomové Commerzbank se však domnívají, že by se pár USD/THB mohl do konce roku vrátit na nízkou úroveň 33,00.
„Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) předpokládá, že v roce 2023 přijede 25 milionů zahraničních turistů. To bude přibližně 63 % úrovně před pandemií, která v roce 2019 činila 40 mil. Přesto to bude stále představovat pozoruhodný vzestup z 11,2 mil. v roce 2022. I když optimismus může být mírný, příliv zahraničního cestovního ruchu a příjmů z něj by měl být pro THB podpůrným faktorem.“
„Letošní maximum těsně nad 35,40 USD/THB by mělo v blízké době představovat bezprostřední překážku.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky