Americký dolar ve středu oslabil, ale zůstal blízko dvouměsíčního maxima, protože jednání o zvýšení dluhového stropu USA se protáhla, zatímco kiwi (NZD) se propadlo o 1 % poté, co novozélandská centrální banka překvapila trhy a oznámila konec zvyšování úrokových sazeb.
Novozélandská centrální banka (Reserve Bank of New Zealand) podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na nejvyšší úroveň za více než 14 let, tj. na 5,5 %, a ve svém programovém prohlášení předpověděla, že tato sazba bude platit až do června 2024, což se oproti dřívější prognóze nezměnilo.
„RBNZ byla ve svých sděleních a prognózách překvapivě holubičí,“ uvedla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) (CBA). „Na rozdíl od očekávání trhu RBNZ ponechala svůj předpokládaný vrchol hotovostní sazby na úrovni 5,50 % a signalizovala, že cyklus zpřísňování je u konce.“
Novozélandský dolar se po tomto rozhodnutí propadl o 1,3 % na téměř třítýdenní minimum 0,6165 USD. Australský dolar oslabil o 0,24 % na 0,659 USD.
Mezitím patová situace ve Washingtonu ohledně jednání o dluhovém stropu pomohla dolaru, přestože by mohla vést k platební neschopnosti a uvrhnout zemi do recese, protože investoři počítali s tím, že by to mohlo znamenat ještě větší problémy pro globální ekonomiku.
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti klíčovým soupeřům, se v asijských hodinách nacházel na úrovni 103,43, tedy nedaleko dvouměsíčního maxima 103,65, kterého dosáhl v noci.
Ministryně financí Janet Yellenová varovala, že federální vláda by již 1. června nemusela mít dostatek peněz na zaplacení všech svých účtů, což zvyšuje riziko hrozící platební neschopnosti.

Investoři se do značné míry vyhýbali rizikovějším investicím, protože další kolo jednání mezi Bílým domem a republikány o zvýšení výpůjčního limitu skončilo v úterý bez známky pokroku.
„I když je pravděpodobnost technického selhání velmi nízká, zdá se, že je vzhledem k současné politické situaci podstatně vyšší než v minulých případech,“ uvedl Jake Jolly, vedoucí investiční analýzy ve společnosti BNY Mellon (NYSE:BK) Investment Management.
„Navíc není jasné, jakou podobu bude mít dohoda o dluhu a jaký bude mít dopad na fiskální výhled.“
Jinde japonský jen posílil o 0,11 % na 138,42 za dolar, když se přes noc dostal na šestiměsíční minimum 138,91, zatímco euro vzrostlo o 0,09 % na 1,0778 USD.
Sterling se naposledy obchodoval za 1,2431 USD, což představuje denní nárůst o 0,17 %, poté co se v úterý dostal na měsíční minimum 1,2373 USD. Investoři budou sledovat údaje o inflaci ze Spojeného království, které ukáží, zda se ceny zmírnily.
Jestřábí rétorika představitelů Federálního rezervního systému rovněž zvedla kurz dolaru a obchodníci očekávají, že úrokové sazby zůstanou na vyšší úrovni delší dobu.
Podle nástroje CME FedWatch trhy předpokládají, že v červnu dojde ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, a to s 27% pravděpodobností po zvýšení úrokových sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu na začátku tohoto měsíce.

Investoři získají další informace o politice ze zápisu z květnového zasedání Fedu, který bude zveřejněn později během dne.
„Domníváme se, že vedení výboru vychází z toho, že cyklus zpřísňování je pravděpodobně u konce,“ řekl Kevin Cummins (NYSE:CMI), hlavní ekonom NatWest Markets.
„Nedávná rétorika několika představitelů se zdá být zainteresována na dalším zvýšení (zvýšeních) a tento sentiment se mohl odrazit v tónu zápisu.“
Pár USD/ZAR se v asijské seanci snaží udržet aukci nad bezprostřední podporou na úrovni 19,15. Očekává se, že aktivum přinese další pokles, protože růst amerického dolarového indexu (DXY) se zdá být zabarikádovaný kvůli absenci vývoje v otázkách amerického dluhového stropu.
Tento týden USD/ZAR po dosažení historického maxima na úrovni 19,52 výrazně ustoupil. Jihoafrický rand zůstal slabý kvůli prohlubujícímu se napětí mezi Jihoafrickou republikou a USA. Americký velvyslanec obvinil Jihoafrickou republiku z dodávek zbraní do Ruska. V reakci na to jihoafrický ministr financí Godongwana prohlásil, že diplomatický spor byl vyřešen a je nepravděpodobné, že by vedl k uvalení sankcí ze strany USA, například sankcí.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky