Dolar se ve čtvrtek dostal na dvouměsíční vrchol vůči koši svých protějšků, protože se zvýšily obavy z katastrofálního selhání USA poté, co ratingová společnost Fitch zařadila dluhový rating Spojených států „AAA“ do režimu negativního sledování.
Zelená bankovka paradoxně těžila z poptávky po bezpečných přístavištích, neboť na vyřešení pomalu se vyvíjejících jednání o dluhovém stropu zbývá pouhý týden před „datem X“ 1. června, kdy ministerstvo financí varovalo, že nebude schopno zaplatit všechny své účty.
Americká měna také těžila z omezení sázek na snížení sazeb Federálního rezervního systému v letošním roce, protože ekonomika se ukázala být odolná vůči účinkům dosavadní agresivní kampaně centrální banky na zpřísnění sazeb.
To kontrastuje se stupňujícími se náznaky hospodářské krize v Evropě a Číně, které tyto měny poslaly na několikaměsíční minima.
„Dolar zaznamenal dobrý, solidní pohyb vzhůru a má k tomu dobré důvody,“ řekl Tony Sycamore, analytik společnosti IG Markets, a poukázal zejména na poptávku po útočištích v souvislosti s patovou situací ohledně dluhového stropu a na známky zpomalení v Číně a Evropě.
„Domnívám se, že dolar by mohl být na prahu dalšího 2% růstu a Fitch by mohla být jeho spouštěčem.“
Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním srovnatelným měnám a je silně zatížen eurem, vzrostl přibližně o 0,2 % na 104,05, což je nejvyšší hodnota od 17. března.
Podle Sycamore by trvalé prolomení nad 104 bodů mohlo vést k otestování 106 bodů.
Poslední známkou slabosti z Evropy bylo horší než očekávané zhoršení německé podnikatelské důvěry.

Euro se propadlo přibližně o 0,1 %, což stačilo na obnovení dvouměsíčního minima na úrovni 1,0733 USD.
Sterling oslabil o 0,2 % na nejslabší hodnotu od 3. dubna na 1,2332 USD.
Vůči jenu se dolar dostal na nejsilnější hodnotu od 30. listopadu, a to na 139,705.
Čínský jüan obnovil šestiměsíční minimum a na offshore trhu klesl na 7,0879 za dolar.
Asijský gigant přinesl řadu neuspokojivých ekonomických ukazatelů, které svědčí o slabé spotřebitelské poptávce a naznačují, že oživení po pandemii již vyprchalo.
„PBoC (Čínská lidová banka) neprokázala přílišný záměr bránit (jüan),“ napsal ve svém klientském komentáři Ken Cheung, hlavní asijský devizový stratég banky Mizuho.
Očekává, že jüan zůstane pod tlakem, dokud ekonomické údaje země nevykážou zlepšení nebo dokud PBoC nepřijme politická opatření ke stabilizaci měnového trhu.
Australský dolar pocítil dopad ekonomické slabosti Číny velmi citelně vzhledem k úzkým obchodním vazbám a ve čtvrtek se propadl na šestapůlměsíční minimum 0,65235 USD.
Novozélandský dolar se stále vzpamatovával ze středečního šokujícího holubičího příklonu centrální banky, který vyvolal propad o 2,2 %. Posunul se o dalších 0,4 % a dosáhl nejnižší hodnoty od poloviny listopadu na 0,6082 USD.

Obchodníci na americkém peněžním trhu mezitím snížili očekávání snížení úrokových sazeb Fedu v letošním roce na pouhých čtvrt procentního bodu v prosinci, přičemž dříve to bylo až 75 bazických bodů.
Poté, co několik představitelů Fedu v poslední době zaujalo jestřábí postoj, když spotřebitelská inflace stále dosahuje přibližně dvojnásobku 2% cíle, zvýšili pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu v červnu na přibližně 1 ku 3.
„To, zda na červnovém zasedání zvýšíme, nebo vynecháme, bude záviset na tom, jak budou vypadat údaje v příštích třech týdnech,“ řekl ve středu guvernér Fedu Christopher Waller na akci v Kalifornii.
„Nepodporuji zastavení zvyšování sazeb, pokud nedostaneme jasný důkaz, že se inflace přibližuje k našemu dvouprocentnímu cíli.“
NOK je v tomto roce nejhorší měnou skupiny G10. Podle ekonomů Société Générale však norské koruně mohou pomoci klesající inflační očekávání.
„Ve střednědobém horizontu pozorujeme, že směr EUR/NOK má tendenci sledovat relativní spotřebitelskou důvěru mezi eurozónou a Norskem. V současném ekonomickém kontextu je tento ukazatel spojen s inflačním pesimismem a nedávná pozitivní inflexe v Norsku by mohla signalizovat konec FX ztrát. Podle průzkumu zveřejněného tento týden domácnosti v Norsku nyní očekávají, že inflace za rok dosáhne 4 %, zatímco před čtvrt rokem to bylo 6 %.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky