Index spotřebitelských cen (CPI) v září klesl o 0,4%. Hlavní složky přispívající k tomuto poklesu byly letecká doprava (-16,6%), ubytování pro turisty (-6,2%), nákup motorových vozidel (-1,2%), benzín (-1,1%) a turistické balíčky (-3,4%).Na druhou stranu se v září zvýšily celkové náklady na školní výdaje (+ 3,1%), oblečení (+ 2,5%) a náklady na hypotéky (+ 0,6%).
Celková roční míra inflace se snížila z 2,8% na 2,2%.
Meziroční změny ve třech referenčních indexech se snížily o desetinu procentního bodu. Jejich průměr byl 2,0% oproti 2,1% v předchozím měsíci.
Velikost měsíčního snížení celkového CPI v září je překvapivá, neboť jednorázové faktory dynamizovaly pokles. Po skoku cen letecké dopravy (červenec) tyto výrazně klesly, a v září se opět vrátily na normální úroveň. Stejné výkyvy se projevily také v balíčcích cestovního ruchu.
Po těchto významných výkyvech nahoru a poklesech je roční změna CPI nyní na úrovni 2,2%. Snížení míry inflace tedy bylo mnohem rychlejší než se očekávalo. Zdá se, že některé inflační tlaky přetrvávají nadále, jako například nárůst úrokových nákladů na hypotéku o 6,4% v uplynulém roce v důsledku postupného zvyšování úrokových sazeb.
Páteční výsledky pravděpodobně zabrání Bank of Canada příští týden opět zvyšit základní sazby. Na druhé straně, když se míra inflace pohybuje kolem mediánu cíle (2%), inflační hrozby jednoznačně poklesly. To by mělo umožnit měnovému výboru BoC sledovat jejich postupnou úpravu při zvyšování cíle na overnight IR. Po říjnovém navýšení, pokud se pro něj BoC rozhodne, je možné, že příští nárůst nebude na programu až do jara 2019.
Graf: Total CPI
Source: Bankd of Canada
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky