Za fasádou prognózovaných zisků evropských společností se objevují trhliny, protože vývozci začínají pociťovat tlak silného regionálního směnného kurzu vůči dolaru.
Předpokládá se, že euro, švýcarský frank a britská libra vůči americké měně dále porostou, což by mohlo znamenat problémy pro akciový index Stoxx 600, který je podle údajů agentury Bloomberg téměř z jedné třetiny závislý na Severní Americe.
Tento efekt se zatím plně neprojevuje – navzdory 13% růstu eura vůči zelené měně od jeho zářijového minima většina firem z indexu Stoxx překonala odhady zisku za první čtvrtletí. Při hlubším zkoumání je však zřejmé, že bolest pociťují velké skupiny společností, zejména exportní konglomeráty jako Bayer AG a Roche AG.
To by se mohlo v příštích měsících projevit v širším měřítku, pokud se vytratí podpora z Číny po otevření trhu, zpomalí se dosud odolný růst v Evropě a USA se dostanou do recese.
„Ekonomická síla zamaskovala dopady posilování měny,“ říká Sharon Bellová, hlavní evropská akciová stratégka společnosti Goldman Sachs Group Inc. „Ale bude se to projevovat, očekáváme, že větší dopad bude vidět ve druhém a třetím čtvrtletí.“
Podle Bellové je pravidlem, že 10% nárůst eura snižuje růst zisku na akcii evropských společností o 2 až 3 %. Domnívá se, že tomuto dopadu bude stále obtížnější se vyhnout, zejména proto, že dosažení dna směnných kurzů v září loňského roku nastavilo strmou laťku pro meziroční srovnání.
Agentura Bloomberg Intelligence předpokládá, že euro do konce roku dosáhne vůči dolaru hodnoty 1,20 USD, zatímco šterlink a švýcarský frank by měly vůči zelené měně rovněž posílit. Analýza telefonátů generálních ředitelů, kterou provedla společnost Barclays Plc, ukázala, že méně než 40 % společností má nyní pozitivní názor na směnné kurzy, což je pokles oproti více než 60 % ve třetím čtvrtletí roku 2022.
Zranitelná odvětví

Podle analýzy agentury Bloomberg získávají evropské společnosti z oblasti telekomunikací, zdravotnictví, médií a spotřebního zboží největší část svých příjmů ze Severní Ameriky.
Pro tyto podniky jsou silné měny dvousečnou zbraní. Pomáhají tlumit importovanou inflaci, což je v době, kdy se podniky potýkají s vysokými vstupními náklady, velmi důležité. Mohou však zdražit zboží pro kupující v jiných zemích a znamenat, že zahraniční příjmy mají při přepočtu na místní měnu nižší hodnotu.
Například německá společnost Bayer varovala před kurzovým propadem ve výši 1,7 miliardy eur v roce 2023, přičemž celoroční tržby by se mohly dostat na spodní hranici dříve předpokládaného rozpětí. Generální ředitel Werner Baumann analytiky ujistil, že byly zvýšeny snahy o zajištění, aby se ochránil hospodářský výsledek.
Finanční ředitel švýcarské společnosti Roche, která je z poloviny závislá na americkém trhu, Alan Hippe uvedl, že tržby za první čtvrtletí klesly o 3 % při konstantním směnném kurzu. Při zohlednění měnových pohybů však pokles činil 7 %.
Dalším příkladem je nizozemský maloobchodní řetězec Koninklijke Ahold Delhaize N.V. Finanční ředitelka Natalie Knightová neočekává, že by celoroční zisk na akcii od roku 2022 vzrostl, a jako důvod uvádí pohyb amerického dolaru.
Regionální plusy

Zatímco evropské správní rady se trápí nad dopady, američtí investoři v dolarech si libují, že díky přepočtu směnných kurzů mohou vydělat další nečekané peníze.
Fond FTSE Europe ETF společnosti Vanguard, největší nezajištěný americký fond zaměřený na evropské akcie, získal v letošním roce více než 19 miliard dolarů, protože investoři nakupují akcie v tomto regionu.
„Síla měny byla velkým stavebním kamenem našeho neutrálního až býčího pohledu na evropské akcie ve srovnání s USA,“ řekl Alessio de Longis, manažer fondu Invesco se sídlem v New Yorku.
De Longis vidí posílení eura na 1,20 až 1,30 USD v horizontu několika let, ale neočekává významný dopad na krátkodobé zisky podniků. „Ocenění měn ovlivňuje akciové trhy s různým časovým zpožděním,“ uvedl s tím, že euro je již několik let podhodnocené.
V Evropě někteří správci peněz upravují své pozice, aby zohlednili změny měn. Alexandra Jacksonová, manažerka fondu Rathbone UK Opportunities Fund, dává přednost domácímu indexu FTSE 250 před mezinárodně exponovaným FTSE 100.
Podle Eleanor Taylor-Jolidonové, portfolio manažerky Union Bancaire Privee v Ženevě, jsou švýcarské společnosti pravděpodobně v lepší pozici než ostatní, vzhledem k jejich zkušenostem s fungováním při silném franku. O schopnosti širších evropských akcií odolat měnovým tlakům má větší pochybnosti a poznamenává, že nedávné pohyby eura jsou „spíše produktem slabosti dolaru než fundamentální síly“.
Hledáte aktuální tržní příležitosti? Chcete se stát ještě lepším investorem? Naši mentoři jsou vám k dispozici. Vyplňte formulář, je to snadné.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky