Saúdská Arábie má na rok 2023 připraveno více než 24 primárních veřejných nabídek akcií, protože se snaží podpořit ekonomiku a vytvořit finanční kanály pro rozvíjející se odvětví.
Ve zprávě, kterou v neděli vydal Úřad pro kapitálový trh, se uvádí, že království hodlá zvýšit atraktivitu svého trhu pro zahraniční investory a zvýšit jejich podíl na celkové tržní hodnotě volně obchodovaných akcií tak, aby do konce roku 2023 dosáhl 16,5 %.
Zpráva uvádí, že regulátor trhu usiluje o zvýšení institucionálních investic na kapitálovém trhu a plánuje zvýšit podíl spravovaných aktiv na hrubém domácím produktu tak, aby do konce letošního roku dosáhl 27,4 %.
CMA plánuje zvýšit objem trhu dluhových nástrojů v poměru k HDP tak, aby do konce roku 2023 dosáhl 20,1 %.
Úřad „vypracoval svůj strategický plán na příští tři roky 2021-2023 v souladu s plánem programu rozvoje finančního sektoru… tak, aby sloužil cílům vize království do roku 2030 vybudovat vyspělý a otevřený finanční trh,“ uvedl v prohlášení Mohammed El-Kuwaiz, předseda CMA.
Saúdský kapitálový trh zaznamenal v roce 2022 příval IPO, kdy bylo na burzu uvedeno 49 akcií a bylo získáno 40 miliard SR (10,66 miliardy USD) vlastního kapitálu, což je nejvyšší počet za jediný rok, pokud nepočítáme rok 2019, kdy byla na burzu uvedena společnost Saudi Aramco.
„Cílem Saúdské Arábie je vytvořit vyspělý kapitálový trh, který bude otevřený světu a schopný přilákat místní i mezinárodní kapitál a který bude hrát účinnou a klíčovou roli při uspokojování požadavků na financování ekonomiky,“ uvedl úřad ve svém prohlášení.

CMA hodlá rozvíjet a regulovat sektor poskytovatelů služeb v oblasti cenných papírů a podporovat inovativní obchodní modely a nové technologie, které mají potenciál posunout odvětví finančních služeb na novou úroveň, pokud jde o finance a investice.
„Vzhledem k významu kvalifikovaného lidského kapitálu pro rozvoj sektoru cenných papírů bude CMA usilovat o vytvoření více programů“, které by tomuto sektoru poskytly kvalifikované lidské zdroje.
V únoru na druhém ročníku Saúdského kapitálového fóra El-Kuwaiz uvedl, že Saúdská Arábie je čtvrtým největším trhem na světě z hlediska objemu získaného vlastního kapitálu, hned za Čínou, Indií a Jižní Koreou.
„Nadále zaznamenáváme rychlý nárůst podílu zahraničních investorů, a to jak z hlediska procenta vlastnictví, tak z hlediska obchodování. Na akciovém trhu jsou ohlasy zahraničních investorů nadále poměrně pozitivní. Naše očekávání je, že pozitivních není nikdy dost. Myslím, že musíme dále zlepšovat regulaci, aby byl trh přístupnější,“ řekl.
První veřejná nabídka (IPO)
Prvotní veřejná nabídka akcií (IPO) označuje proces, při kterém soukromá společnost poprvé nabídne své akcie veřejnosti, čímž se stane veřejně obchodovatelným subjektem. Při IPO přechází společnost ze soukromého vlastnictví omezeného počtu investorů do veřejného vlastnictví, kdy jsou akcie k dispozici ke koupi individuálním a institucionálním investorům na burze.
Účelem IPO je obvykle získat kapitál pro plány růstu a expanze společnosti. Vstupem na burzu získá společnost přístup k širšímu okruhu potenciálních investorů a může získat značné finanční prostředky prodejem akcií veřejnosti. Tento příliv kapitálu lze použít na financování výzkumu a vývoje, rozšíření provozu, splacení dluhů nebo strategické akvizice.
Proces IPO zahrnuje několik klíčových kroků, včetně:

- Výběr upisovatelů: Společnost si vybere investiční banky nebo finanční instituce, které IPO upíší a pomohou určit nabídkovou cenu a počet prodávaných akcií.
- Příprava prospektu: Společnost připraví prospekt, což je právní dokument, který obsahuje podrobné informace o podnikání, finančních údajích, rizicích a budoucích vyhlídkách společnosti. Prospekt slouží potenciálním investorům jako vodítko pro informované rozhodování.
- Registrace v Komisi pro cenné papíry a burzy: Ve Spojených státech amerických společnost podává registrační dokumenty Komisi pro cenné papíry (SEC), aby vyhověla regulačním požadavkům. SEC přezkoumává registrační prohlášení, aby zajistila soulad se zákony o cenných papírech.
- Stanovení ceny a alokace: Upisovatelé spolupracují se společností na stanovení nabídkové ceny akcií. Cena obvykle vychází z faktorů, jako jsou finanční výsledky společnosti, trendy v odvětví, tržní podmínky a poptávka investorů. Akcie jsou poté přiděleny institucionálním a individuálním investorům.
- Kótování na burze cenných papírů: Po schválení IPO a stanovení ceny akcií jsou akcie společnosti kótovány na burze cenných papírů, například na newyorské burze (NYSE) nebo na burze Nasdaq. To umožňuje investorům nakupovat a prodávat akcie na volném trhu.
Vstup na burzu prostřednictvím IPO může společnosti zajistit přístup ke kapitálu, zvýšit její viditelnost a známost značky, vytvořit likviditu pro stávající akcionáře a potenciálně usnadnit budoucí úsilí o získání finančních prostředků. Souvisí to však také se zvýšenou mírou dodržování právních předpisů, veřejnou kontrolou a průběžnými oznamovacími povinnostmi.
Na druhou stranu mají investoři možnost podílet se na počátečních fázích růstu společnosti a potenciálně těžit ze zhodnocení kapitálu, pokud se společnosti bude dařit. Investování do IPO však s sebou nese také rizika, protože budoucí výkonnost společnosti nemusí splnit očekávání a cena akcií může být v počátečním období obchodování volatilní.
Celkově je IPO pro společnost významným milníkem a může mít zásadní vliv na její budoucí trajektorii a značku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky