Akcie společnosti Lithium Royal vstoupily na burzu TSX poté, co získala 150 milionů dolarů prostřednictvím IPO. Je nyní vhodné akcie LIRC koupit, nebo prodat?
Lithium je kovový prvek, který se používá především v elektrických vozidlech k výrobě baterií. Vzhledem k tomu, že se očekává, že se elektromobily prosadí na několika světových trzích, můžete zvážit investici do lithia a těžit z rostoucích cen této komodity.
Ceny lithia vzrostly v roce 2021 o 400 % a nákupem akcií společností, které tento kov těží, můžete získat expozici na rychle rostoucím komoditním trhu.
Jednou z takových společností, která se zabývá těžbou lithia, je Lithium Royalty (TSX:LIRC), která tento týden rovněž vstoupila na burzu.
Společnost Lithium Royalty Corp. (LRC) vstoupila na burzu TSX poté, co získala 150 milionů dolarů, což byla podle agentury Bloomberg největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v Kanadě za téměř rok. Společnost prodala 8,82 milionu akcií po 17 dolarech za akcii a včera (9. března) vstoupila na burzu TSX. Akcie společnosti Lithium Royalty klesly během prvního dne obchodování o více než 4 %, což ji ocenilo na tržní kapitalizaci 870 milionů dolarů.
Společnost Lithium Royalty získává příjmy z licenčních poplatků z lithiových projektů v Kanadě, Spojených státech a Austrálii. Tento obchodní model poskytuje společnosti Lithium Royalty expozici vůči cenám a objemům komodit, aniž by se musela potýkat s investicemi do kapitálu a inflací nákladů spojených s provozem.
Celosvětové rozšíření elektromobilů a rostoucí poptávka po technologiích skladování energie budou v nadcházejícím desetiletí působit jako klíčový faktor pro lithiové licenční poplatky. V současné době se společnost zaměřuje na financování a partnerství se společnostmi vyrábějícími materiály pro baterie a související projekty, což jí umožňuje získávat pravidelný příjem prostřednictvím licenčních poplatků.

Společnost Lithium Royalty loni uzavřela partnerství se společností Core Lithium. LRC zaplatila 8,125 milionu australských dolarů výměnou za 2,5 % hrubého výnosu z prodeje produktů, které jsou součástí projektu Finnis Lithium.
Společnost Core Lithium nedávno oznámila společnost Tesla jako budoucího odběratele lithiového spodumenového koncentrátu z projektu Finnis Lithium.
Je akcie společnosti Lithium Royalty vhodné koupit?
Podle prospektu předloženého regulačním orgánům vykázala společnost Lithium Royalty v prvních devíti měsících roku 2022 zisk před zdaněním ve výši 11,37 milionu USD oproti 5,47 milionu USD v předchozím roce.
Pokud tedy společnost ukončí rok s čistým ziskem 15 milionů dolarů, budou akcie Lithium Royalty oceněny na 58násobek klouzavého zisku, což je poměrně vysoká hodnota. Společnost Lithium Royalty však získává nemovitosti rychlým tempem, což by mělo v roce 2023 a později výrazně zvýšit licenční poplatky a zisky.
Kromě toho její obchodní model s malým objemem aktiv umožní společnosti poskytující licenční poplatky těžit z vysokého provozního pákového efektu, zejména pokud poptávka po lithiu bude i nadále prudce stoupat, což povede k soustavnému zvyšování cen v průběhu času.
Investice do těžebních licenčních společností přináší investorům několik výhod, například diverzifikaci a vysoké ziskové marže. Získáte expozici vůči kvalitnímu portfoliu lithiových dolů, což snižuje celkové riziko.
Na druhé straně bude muset společnost Lithium Royalty a jí podobné společnosti nadále získávat kapitál prostřednictvím dluhu nebo vlastního kapitálu, aby mohly uzavírat partnerství a financovat těžební projekty. To bude mít za následek buď rozmělnění vlastního kapitálu stávajících investorů, nebo zvýšení bilančního dluhu, což povede k růstu úrokových nákladů.

Akcie společnosti Lithium Royalty nabízejí investorům lákavý profil rizika a výnosu.
Lithium jako komodita
Lithium je považováno za komoditu vzhledem k jeho širokému využití v různých průmyslových odvětvích, zejména při výrobě baterií. Poptávka po lithiu v posledních letech výrazně vzrostla v důsledku rostoucí popularity elektromobilů a rozšířeného používání dobíjecích lithium-iontových baterií v elektronických zařízeních.
Stejně jako u jiných komodit může cenu lithia ovlivňovat řada faktorů, včetně nabídky a poptávky, geopolitických událostí a výrobních nákladů. Cenu lithia mohou ovlivnit také změny v technologii baterií a nástup nových materiálů pro baterie.
Většinu světové produkce lithia v současnosti vyrábí malý počet společností v zemích, jako je Chile, Argentina a Austrálie. Roste však zájem o vývoj nových zdrojů lithia, včetně ložisek solanky ve Spojených státech a Evropě, a také nekonvenčních zdrojů, jako jsou geotermální solanky a mořská voda.
Využívání lithia jako komodity není bez kontroverzí, zejména kvůli obavám o životní prostředí při jeho těžbě a výrobě. Těžba lithia může mít značný dopad na místní ekosystémy a vodní zdroje a v tomto odvětví je zapotřebí udržitelnějších a odpovědnějších postupů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky