Nasdaq Inc. může být vyhledávaným cílem pro technologické společnosti, které chtějí vstoupit na burzu. Burza však musela vytáhnout všechny trumfy, aby přilákala návrháře čipů Arm Ltd., což bude pravděpodobně největší primární veřejná nabídka akcií v tomto roce.
Návrh na uvedení na burzu vyvolal pozoruhodný zákulisní spor, kterého se účastnily hlavy států, úředníci burzy a miliardář a zakladatel společnosti SoftBank Group Corp., a o který se měsíce zuřivě bojovalo na třech kontinentech. Podle lidí obeznámených se záležitostí nakonec zvítězila generální ředitelka Nasdaqu Adena Friedmanová a její tým s návrhem, který zahrnoval ohromující společný marketingový balíček ve výši 50 milionů dolarů a pokyny pro zařazení do indexu Nasdaq 100.
Spolu se svými kolegy z Nasdaqu musela odrazit tvrdou konkurenci ze strany britského premiéra Rishiho Sunaka a zastánců dvojího kótování na londýnské burze, stejně jako překvapivě agresivní a poslední snahu prezidenta newyorské burzy Lynna Martina, uvedli tito lidé.
Tak velký zájem o debut polovodičové společnosti je známkou rostoucího zájmu o tuto technologii – zejména v situaci, kdy je nedostatek silných IPO. SoftBank, která Arm vlastní, testuje chuť investorů získat v rámci IPO až 10 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
„Pomáhá to image Nasdaqu,“ řekl Owen Lau, analytik společnosti Oppenheimer & Co. „Trh s IPO je od loňského roku docela hrozný. Lidé hledali katalyzátor, nějakou významnou transakci, která by trh nastartovala.“
Zatímco Nasdaq je často považován za hlavní destinaci pro technologické debuty, NYSE přitahuje mnoho větších IPO od zavedených společností. Z deseti největších technologických IPO v USA za posledních deset let jich sedm proběhlo na newyorské burze, včetně společností Uber Technologies Inc. a Snap Inc.
SoftBank veřejně nepotvrdila, že si vybere burzu, ačkoli prozradila, že Arm podal důvěrnou žádost o nabídku v New Yorku. SoftBank odmítla pro tento článek další komentáře.

Cesta k IPO společnosti Arm začala poté, co SoftBank v únoru 2022 upustila od dohody o prodeji společnosti Nvidia Corp.. V konferenčním hovoru tehdy zakladatel SoftBank Masayoshi Son vysvětlil, že jeho záložním plánem je uvedení společnosti Arm na burzu, a odpověděl na otázku, kde se bude kótování konat.
„USA, to je trh, na který se díváme, pokud jde o uvedení společnosti Arm,“ odpověděl tehdy Son. „A s největší pravděpodobností na Nasdaqu.“
V následujících měsících však japonský miliardář od svého původního záměru ustoupil na základě opakovaných výzev ze strany Spojeného království, nejprve ze strany premiéra Borise Johnsona a později Sunaka. Současný vůdce a jeho poradci argumentovali tím, že Arm, původně založený v Cambridge a dříve kótovaný na LSE, se dočká nadšeného návratu domů. Prosazovali dvojí kótování na burze v Londýně a New Yorku.
Son požádal výkonného ředitele společnosti Arm Rene Haase a finančního ředitele Jasona Childa, aby vyjednali co nejlepší nabídku. Ti zase požádali Pata Healyho, konzultanta společnosti The Issuer Network, který se specializuje na poradenství společnostem plánujícím IPO, o podporu při jednání s burzami.
V průběhu jednání Sunak a jeho tým zasypávali Haase a Childa telefonáty a tým SoftBank se stále vážněji zabýval uvedením dvojčat na burzu, uvedli tito lidé. Sunak v prosinci přivítal Haase na Downing Street 10, aby záležitost projednali, a Son se připojil prostřednictvím videokonference. Na Sona zapůsobilo premiérovo nadšení a detailní porozumění podnikání společnosti Arm, uvedli lidé.
Sunakova kancelář se odmítla vyjádřit ke konkrétním jednáním se společností. Ze zprávy o transparentnosti premiéra vyplývá, že se ten měsíc sešel se společnostmi Arm a SoftBank.
Vedoucí pracovníci SoftBank byli většinou proti dvojímu uvedení na burzu kvůli dodatečným nákladům a složitosti, ale obávali se, že Son podléhá šarmu a osobnímu kouzlu britského premiéra.

Kromě peněz a podpory chtěla SoftBank získat několik výjimek pro uvedení na londýnský trh, včetně výjimky týkající se transakcí se spřízněnými stranami. LSE vyžaduje, aby společnosti získaly souhlas akcionářů s jakýmikoliv transakcemi se spřízněnými stranami, ale SoftBank usilovala o výjimku, aby mohla takové transakce jednoduše zveřejnit bez výslovného souhlasu, což je americký standard. Jednou z obav bylo, že SoftBank má investice ve stovkách technologických společností a nechtěla žádat o souhlas investorů pokaždé, když Arm chtěl s některou z nich uzavřít obchod.
Rahm Emanuel, velvyslanec USA v Japonsku, učinil neobvyklý krok a zapojil se do diskuse ve prospěch USA jako protiváha Sunakova úsilí. Bývalý starosta Chicaga, který pracoval také v Bílém domě a v investičním bankovnictví, se podle těchto lidí se Sonem a jeho poručíky setkal více než desetkrát. Emanuel opakovaně tlumočil názor, že Arm by byl za společný vstup na LSE „potrestán, nikoliv odměněn“.
Ve spolupráci s Friedmanem a zaměstnanci Nasdaqu vypracoval výzkum, který ukázal, že akcie kótované na dvou burzách mají tendenci v průběhu času dosahovat horších výsledků než jejich konkurenti. Zpráva analyzovala skupinu více než 550 společností s oceněním mezi 10 a 50 miliardami dolarů a porovnávala akcie kótované pouze v USA, americké ADR se zahraniční kotací a americké ADR s londýnskou kotací. Došla k závěru, že akcie kótované pouze v USA mají 2,5krát větší objemy obchodů, přibližně třikrát vyšší likviditu a dvakrát vyšší medián ocenění poměru ceny k vlastnímu kapitálu.
„Obdobné dluhopisy kótované v USA mají nižší spready, vyšší ocenění a vyšší likviditu než americké depozitní certifikáty kótované v zahraničí,“ uvádí se ve zprávě vypracované pro SoftBank, kterou posoudila agentura Bloomberg. Navíc „je třeba vzít v úvahu další náklady“, jako je sestavování finančních výkazů podle amerických a britských standardů, uvádí se v dokumentu.
V únoru Friedman odletěl do Tokia a setkal se se zakladatelem SoftBank tváří v tvář, aby se zasadil o exkluzivní vstup na burzu Nasdaq.
V březnu se SoftBank a Arm přiklonily k tomuto výsledku, částečně proto, že nemohly získat výjimku pro transakce se spřízněnými stranami, o kterou usilovaly. Využily však konkurence ze strany Spojeného království a tlačily na Friedmanovou a její tým, včetně poručíků Nelsona Griggse a Jeffa Thomase, aby dosáhli ústupků. Rychle si zajistili ticker ARM, který si NYSE původně vyhradila, uvedli tito lidé.
Složitější byl podle těchto lidí marketingový rozpočet 50 milionů dolarů a otázka Nasdaq 100. SoftBank chtěla mít větší volnost při přidělování peněz na akce, které upřednostňuje, a chtěla podporu Nasdaqu v určitých kritériích, aby měl návrhář čipů co největší šanci na zařazení do indexu. Zařazení do indexu Nasdaq 100 je žádoucí, protože získává podporu mnoha největších institucionálních investorů.

Začátkem dubna, kdy se Nasdaq a Arm snažily vyřešit tyto poslední problémy, se newyorská burza na poslední chvíli překvapivě odvolala. Konkurenční burza přišla se silnou podporou a penězi, což podle jednoho z lidí „přimělo Arm k pauze“. Newyorská burza se k tomuto článku odmítla vyjádřit.
Po dalších jednáních o podrobných podmínkách Friedmanová a její tým souhlasili s klíčovými podmínkami, které Haasův tým navrhl, uvedli tito lidé. Arm získal větší vliv na to, jak bude použit marketingový rozpočet ve výši 50 milionů dolarů, který zahrnuje peníze a kredity na určité akce, uvedli tito lidé. Dostalo se jí také ujištění, že burza podpoří snahy společnosti Arm o zařazení do Nasdaq 100 na základě určitých kritérií. Nasdaq se k tomu odmítl vyjádřit.
Friedman a burza Nasdaq neslíbili, že Arm zařadí do indexu 100, a případné rozhodnutí bude učiněno pouze na základě výsledků, uvedla další osoba blízká situaci.
Index, který je považován za globální barometr technologických špiček, jako jsou Apple Inc. a Microsoft Corp., je každoročně v prosinci obměňován a o zařazení do něj usiluje mnoho společností. Nejmenšími společnostmi v indexu jsou nyní Sirius XM Holdings Inc, Lucid Group Inc a Rivian Automotive Inc. Je nepravděpodobné, že by společnost Arm byla zařazena do indexu Nasdaq 100 letos v prosinci, ale příští rok to vypadá pravděpodobněji na základě případného načasování zařazení, uvedli tito lidé.
Andrew Bond ze společnosti Rosenblatt Securities uvedl, že kritéria pro Nasdaq 100 jsou definována velmi podrobně, takže prostor pro ústupky je malý. Každá firma by musela spadat do jednoho z odvětví indexu, dosahovat určitých obchodních ukazatelů a její podnikání by muselo mít určitou velikost. Arm „jednoznačně splňuje podmínky“, řekl Bond.
V každém případě je získání IPO společnosti Arm pro burzu významným vítězstvím, dodal.
„V prostředí, kde není mnoho IPO, je tato důležitá,“ řekl. „Historicky se na Nasdaq pohlíželo čistě jako na technologickou burzu pro kótování a NYSE byla v místnosti se vším ostatním smysluplné velikosti.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky