Společnost Saudi Aramco zvažuje primární veřejnou nabídku akcií své obchodní jednotky v souvislosti s prudkým růstem cen ropy, což by jednalo o z největších uvedení akcií na burzu v tomto roce.
Státem kontrolovaná ropná společnost spolupracuje s bankami včetně Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co. a Morgan Stanley při studiu potenciálního vstupu Aramco Trading Co. na burzu.
Obchodní jednotka by mohla být oceněna na hodnotu více než 30 miliard dolarů.
Aramco, které se nedávno stalo nejhodnotnější společností na světě, by mohlo prodat 30% podíl v této divizi, uvedli dva zdroje, což by z ní učinilo jednu z největších IPO v tomto roce. Jihokorejská společnost LG Energy Solution získala v lednu přibližně 10,8 miliardy dolarů.
Ostatní velcí producenti ropy většinou drží své obchodní jednotky pod pokličkou, protože se obávají odhalit tajemství významného zdroje zisku. Aramco stále diskutuje o výhodách potenciálního vstupu na burzu a není jisté, zda k němu dojde.

Podrobnosti nabídky, včetně velikosti a načasování, se mohou ještě změnit. Zástupci společností Aramco, Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley se odmítli vyjádřit, zatímco mluvčí společnosti Aramco Trading na žádosti o komentář bezprostředně nereagoval.
Energetické společnosti na Blízkém východě využívají prudkého růstu cen ropy k uvedení svých aktiv na burzu, protože jejich vlády se snaží snížit závislost na ropě a přilákat zahraniční investory. Jak minulý měsíc informovala agentura Bloomberg News, společnost Aramco zvažuje uvedení své rafinérské společnosti Luberef na burzu.
Jasný bod
Blízký východ se stal světlým místem pro IPO, protože ceny ropy nad 100 USD za barel naplnily pokladny energetických společností a zvýšená váha v regionálních indexech vedla k významnému přílivu akcií. Ruská invaze na Ukrajinu a jestřábí politika centrálních bank přibrzdily kótování akcií po celém světě, ale Perskému zálivu se zatím většina výkyvů vyhnula a globální investoři se do nabídek v regionu hrnuli.
Globální investoři se vrátili do ropného a plynárenského sektoru, protože poptávka po ukončení blokády zvýšila ceny a zisky. Index MSCI World Oil & Gas letos vzrostl o 36 % ve srovnání s 17% poklesem širšího indexu MSCI World.

Společnost Aramco v neděli vykázala nejvyšší zisk od svého rekordního vstupu na burzu poté, co ceny ropy vyskočily v důsledku války na Ukrajině.
Saúdská Arábie je jedním z mála velkých producentů ropy, kteří se snaží zvýšit těžební kapacitu. Společnost Aramco v příštích pěti letech zvýší těžební kapacitu na více než 13 milionů barelů denně, čímž si upevní pozici největšího producenta ropy na světě.
Mnoho dalších společností, jako například Shell Plc a BP Plc, omezuje průzkum, protože se přeorientovávají na obnovitelné zdroje energie a snaží se omezit emise skleníkových plynů. Saúdové obviňují z nárůstu cen pokles investic a tvrdí, že poptávka po ropě a plynu zůstane silná po celá desetiletí navzdory celosvětovým slibům odklonu od fosilních paliv.
Saúdská Arábie také zahájila předběžná jednání o nové nabídce akcií společnosti Aramco, která by mohla přinést více peněz než její přelomový vstup na burzu před dvěma lety.
S hodnotou přesahující 2 biliony dolarů, což je více než pětinásobek tržní kapitalizace společnosti Exxon Mobil Corp., může cena akcií společnosti Aramco vypadat ve srovnání s jejími konkurenty draze.

K dalším dceřiným společnostem Aramco, které jsou již kótovány na burze, patří výrobce chemikálií Saudi Basic Industries Corp. a Rabigh Refining & Petrochemical Co. Podobně postupuje i národní ropná společnost Spojených arabských emirátů, která v loňském roce uvedla na burzu svou vrtnou jednotku a výrobce hnojiv.
Společnost Aramco založila obchodní jednotku v roce 2011 a podle svých internetových stránek nyní obchoduje se vším od ropy po zkapalněný zemní plyn. Národní ropné společnosti v regionu, který je největším producentem ropy na světě, přidaly obchodní jednotky ve snaze vytěžit z každého barelu více příjmů a rozšířit své působení z pouhého vývozu suroviny.
Společnost Aramco Trading byla dříve dceřinou společností, která plně spadala pod divizi Downstream ropného gigantu. Od té doby byla sdružena do nové jednotky s názvem Sales, Trading and Supply, která zahrnuje obchodování, marketing ropy, přepravu, maloobchod a některé zahraniční jednotky.