Téměř 80 % společností kotovaných na burze ve Stockholmu od roku 2020 se obchoduje pod cenou své primární veřejné nabídky, což je způsobeno kombinací ekonomických překážek a volatility trhu. To podkopává vyhlídky na brzké oživení nových kotací.
Z údajů agentury Bloomberg vyplývá, že hodnota akcií 160 z 203 společností, které v tomto období vstoupily na burzu, je nyní nižší než v době jejich vstupu na trh. Neuvěřitelných 30 z nich ztratilo 90 % nebo více své hodnoty.
Švédsko se stejně jako řada dalších zemí potýká s vysokou inflací a rostoucími úrokovými sazbami, zároveň však trpí jedním z nejhlubších propadů v oblasti bydlení na světě a podle prognóz OECD ho letos čeká nejhorší hospodářský pokles v Evropské unii. To se projevuje na akciích, které se stále vzpamatovávají z loňského propadu o 25 %.
„Většina nedávných kotací měla těžký začátek,“ uvedl Stefan Ward, akciový analytik společnosti Pareto Securities ve Stockholmu, v komentáři zaslaném e-mailem. „Většina společností s malou a střední kapitalizací je ve srovnání s trhem relativně nevýkonná.“
Dokonce i některé z největších švédských IPO v posledních letech, jako například Volvo Car AB, se propadly. Automobilka, kterou ovládá čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group Co., se oproti ceně 53 korun při IPO v říjnu 2021 propadla o 31 % a tento týden dosáhla nového rekordního minima.
Podobně investiční skupina Storskogen Group AB klesla o 68 % oproti ceně při vstupu na burzu ve stejném měsíci, zatímco softwarová společnost Cint AB se od svého uvedení na trh v únoru téhož roku propadla o 85 %.
Podle údajů agentury Bloomberg čtyři společnosti, které ve Stockholmu provedly největší IPO od roku 2020, vymazaly přibližně 12,6 miliardy dolarů ze své celkové tržní kapitalizace, protože akcie byly vyprodány.

K akciím, které se v rámci IPO umístily na burze nadprůměrně dobře, patří strojírenské společnosti, jako je Engcon AB, která vyrábí zařízení pro stavební stroje a která se od svého uvedení na burzu v červnu loňského roku více než zdvojnásobila.
Slabé výsledky na téměř spícím trhu IPO zvyšují překážky, kterým letos čelí nové kotace. V roce 2023 na hlavním stockholmském trhu nedebutovala ani jedna společnost.
Toto zastavení je v ostrém kontrastu s rokem 2021, kdy byl Stockholm druhým největším evropským místem konání výpisů, předstihl ho pouze Londýn. Tehdejší vzestup byl podpořen drobnými institucionálními investory a kulturou retailového investování úspor do akcií, ale loňský pokles zanechal mnohé odepsané.
Záznamy o činnosti
Po propadu trhu „investoři zaměřili svou pozornost na společnosti s delší historií,“ uvedla Henrietta Theorell, portfolio manažerka Swedbank Robur, v komentáři zaslaném e-mailem. „Prodej IPO se stal obtížnějším pro institucionální investory, kteří měli nedávnou špatnou zkušenost z ročníku 2021.“
Jedním z důsledků prudkého poklesu cen akcií nedávno kótovaných společností je, že se stávají hlavním cílem převzetí pro zájemce, kteří hledají levná aktiva. Akcie společnosti Cary Group AB se obchodovaly o 42 % pod cenou při IPO, když loni v červnu přišly společnosti Nordic Capital a CVC Funds s nabídkou na převzetí.
Nyní se podmínky na trhu možná zlepšují. Zmírnění obav z bankovního sektoru vedlo k poklesu volatility v Evropě, což by mohlo emitenty přimět k přehodnocení jejich rozhodnutí o vstupu na burzu.
Ačkoli nedávná výkonnost IPO akcií vypadá neutěšeně, podle Warda z Pareto je příliš brzy na to, aby se dalo soudit, zda budou mít v dlouhodobém horizontu horší výkonnost a zda se švédské burzy nakonec odrazí ode dna.
„Existuje zdravá zásoba společností, které nakonec přijdou na trh,“ řekl Ward. „Ale načasování je méně jasné.“
Švédský akciový trh

Švédský akciový trh, známý také jako Stockholmská burza cenných papírů nebo Nasdaq Stockholm, hraje klíčovou roli v ekonomice země. Je jednou z největších burz v Evropě a je známá svými přísnými předpisy na ochranu investorů a transparentností.
Hlavním indexem švédského akciového trhu je OMX Stockholm 30, který zahrnuje 30 nejaktivněji obchodovaných a nejlikvidnějších akcií kótovaných na burze. Mezi známé společnosti kótované na švédské burze patří například Volvo, Ericsson, H&M a Electrolux.
Švédský akciový trh funguje pod dohledem Švédského úřadu pro finanční dohled (Finansinspektionen) a řídí se zásadami integrity trhu, spravedlnosti a efektivní tvorby cen. Burza poskytuje společnostem platformu pro získávání kapitálu prostřednictvím primární veřejné nabídky akcií (IPO) a umožňuje investorům obchodovat s akciemi kótovaných společností.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky