Od loňské ruské invaze na Ukrajinu schválily Spojené státy bezpečnostní pomoc Kyjevu ve výši více než 32 miliard dolarů, přičemž většina těchto peněz byla určena na zbraně vyráběné velkými obrannými společnostmi.
Malé bezpilotní letouny umožnily konkurovat méně známým firmám a přinejmenším jedna z nich uspěla.
Cyberlux Corp. společnost, jejíž akcie se obchodují na mimoburzovním trhu, se nedávno pustila do výroby dronů a neúspěšně žádala Pentagon o zakázku na Ukrajině.
Vedení společnosti vyrábějící osvětlení v Severní Karolíně se proto rozhodlo obejít byrokracii americké armády a dodávat své výrobky přímo Ukrajincům.
V červenci se šéf společnosti Cyberlux Mark Schmidt vydal do Kyjeva za vojenského doprovodu s upraveným dronem pro filmovou produkci, o kterém doufal, že by mohl pomoci ukrajinské armádě odrazit ruskou invazi.
Nyní, o osm měsíců později, se zdá, že Pentagon Cyberlux K8 koupí a dodá na Ukrajinu.
„Jsme virus, který je uvnitř těla ministerstva obrany,“ řekl pan Schmidt o cestě společnosti do Pentagonu, čímž měl na mysli ministerstvo obrany. „Buď ovlivníme způsob, jakým budou v budoucnu dělat věci, nebo budeme z těla vyhozeni.“
Cesta společnosti Cyberlux ze Severní Karolíny do Kyjeva je ukázkou toho, jak se řada malých obranných společností snaží projít – a v některých případech i obejít – byrokracii Pentagonu a dostat své zbraně na Ukrajinu. Ukazuje také, jak zvýšené využití bezpilotních letounů v moderních válkách vytvořilo nové obchodní příležitosti.

Rusko i Ukrajina využívají průzkumné drony, které umožňují operátorům prozkoumat bojiště a lokalizovat cíle s malým rizikem pro operátory. Ukrajina používá sebevražedné drony americké výroby, které nalétávají do objektů a při kontaktu vybuchují, zatímco Rusko nasadilo íránské modely. Tyto typy dronů jsou relativně malé a levné a vyrábějí se z mnoha komponentů spotřební technologie.
Na začátku války ukrajinské síly používaly drony vyrobené čínskou společností SZ DJI Technology Co. – efektivní a levné modely, které ovládly americký trh pro hobby uživatele. Ukrajinští a američtí představitelé se však začali obávat, že čínské drony, které americká vláda již přestala používat, představují bezpečnostní riziko, a začali hledat alternativy.
Společnost DJI již dříve uvedla, že v dubnu pozastavila činnost v Rusku i na Ukrajině a že údaje z letů neshromažďuje.
„Naše produkty jsou určeny pouze pro civilní použití,“ uvedla mluvčí společnosti DJI. „Nikdy jsme nevyráběli zařízení pro vojenské účely.“
Společnost Cyberlux, jejíž hlavní činností jsou již dvě desetiletí LED světla s dlouhou životností, je na trhu s drony nováčkem. V březnu loňského roku koupila společnost Catalyst Machineworks, malého výrobce dronů v oblasti Houstonu, který se specializuje na kvadrokoptéry, známé také jako cineliftery, pro závodní ligy a filmovou a televizní produkci.
Na webových stránkách společnosti, která se zabývá výrobou dronů, se uvádí, že ji tvoří „jen několik lidí“ a že „přepravu zajišťuje manželka jednoho z majitelů“.
Cyberlux je jednou z mnoha malých společností, které se snaží proniknout do byrokracie Pentagonu. Společnost Fortem Technologies Inc. z oblasti Salt Lake City, která vyrábí DroneHunter, malý průzkumný model určený k sestřelování nepřátelských dronů, poslala na Ukrajinu dva systémy, ale nepodařilo se jí získat souhlas Pentagonu pro další.
„Pro náš byrokratický systém je velmi těžké odhlédnout od toho, co zná nejlépe, a to jsou evidované programy,“ řekl Jon Gruen, generální ředitel společnosti Fortem, s odkazem na metodu Pentagonu, který nakupuje technologie v rámci dlouhodobého rozpočtového cyklu.

Společnost Red Cat Holdings Inc. se sídlem v Portoriku umístila na Ukrajině zhruba dvě desítky průzkumných dronů Teal Golden Eagle, ale narazila na překážky i u Pentagonu.
„Ukrajinci je chtějí,“ řekl generální ředitel Red Cat Jeff Thompson. „Už je používají. Jak tyto nástroje dostaneme na Ukrajinu? Pro nás a další malé společnosti vyrábějící drony je to velmi frustrující.“
Cyberlux se na to podíval z jiného úhlu, prostřednictvím amerického experta na drony. Podle pana Schmidta expert spojil Cyberlux s vysokými úředníky v Kyjevě a v červenci odcestoval do Polska a překročil hranice na Ukrajině.
Na testovacím polygonu u hlavního města předvedla společnost Cyberlux svůj dron ukrajinským představitelům, včetně generála Valerije Zálužného, vrchního velitele ozbrojených sil země.
Cyberlux K8 letěl přes pole ke statickému obrněnému transportéru, následován dalším dronem vybaveným videokamerou, která zachytila výbuch, když se dron dostal do kontaktu s vozidlem, a přenesla záznam na obrazovku viditelnou pro přítomné vojáky a úředníky.
Po demonstracích požádal náměstek ukrajinského ministra obrany Denys Šarapov v dopise, do kterého nahlédl deník The Wall Street Journal, evropské velitelství USA o 1000 bezpilotních letounů K8.
„Žádosti o pokrytí prioritních potřeb obranných sil Ukrajiny předkládáme Pentagonu oficiální cestou,“ uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva obrany a odmítl se konkrétně vyjádřit ke stroji K8.
Podle mluvčího ministerstva obrany Pentagon přidělil ukrajinskou žádost o Cyberlux Velitelství námořních vzdušných systémů, které pracuje se systémy vzdušných zbraní, včetně bezpilotních letounů.

V listopadu velení námořnictva spojilo Cyberlux se společností Huntington Ingalls Industries Inc., výrobcem lodí z Virginie, který již má rozsáhlé smlouvy s Pentagonem, řekl pan Schmidt. Spolupráce se zavedenou společností umožnila Cyberluxu obejít měsíce nebo roky, které by malé firmě mohly trvat, než by pronikla byrokracií vojenských zakázek, která vyžaduje mnoho vrstev schvalování a rozsáhlou dokumentaci.
Mluvčí společnosti Huntington Ingalls Industries se k tomu odmítl vyjádřit.
Ve chvíli, kdy vedení společnosti Cyberlux věřilo, že jejich dohoda o dronech dospěla do závěrečné fáze, hrozilo, že ji veřejná výtka burzovního regulátora zruší, protože poškodí důvěryhodnost společnosti.
V prosinci společnost OTC Markets Group Inc. označila akcie společnosti Cyberlux jako caveat emptor, což je označení „pozor na kupujícího“ v důsledku zavádějící nebo manipulativní propagace akcií, vyšetřování podvodu nebo pozastavení obchodování z důvodu veřejného zájmu. Některé makléřské společnosti omezují možnosti investorů obchodovat s cennými papíry s výhradou emptor.
Cena akcií společnosti Cyberlux se po prosincovém označení propadla o zhruba 80 % na méně než jeden cent. Zástupce skupiny OTC Markets Group odmítl důvod označení komentovat.
Pan Schmidt uvedl, že toto označení vzniklo v důsledku toho, že právník společnosti Cyberlux neuvedl ve finančních dokumentech rozsah svých akcií. Právník se k tomu odmítl vyjádřit. „Jsme mimoburzovní společnost, a tak jsou věci tak trochu jako na Divokém západě,“ řekl pan Schmidt. „Bude to vyčištěno a narovnáno.“
Minulý měsíc, v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu, Pentagon oznámil poskytnutí 2 miliard dolarů na bezpečnostní pomoc Ukrajině. Na seznamu vybavení, které zahrnovalo dělostřelecké náboje, laserem naváděné rakety a odminovací zařízení, byly i drony Cyberlux K8.
Akcie společnosti Cyberlux se zatím nezotavily.
Ministerstvo obrany se odmítlo vyjádřit k varování společnosti Cyberlux ohledně akcií, ani poskytnout informace o množství zakázky nebo časovém plánu dodávek, a vedení společnosti tvrdí, že zatím nezná podrobnosti. „Velmi úzce konzultujeme s Ukrajinou, abychom zjistili její nejnaléhavější potřeby,“ uvedl mluvčí Pentagonu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky