Ceny ropy v pondělí klesly o více než 1 % poté, co čínské údaje ukázaly, že poptávka největšího světového dovozce ropy zůstala v září nevýrazná, protože přísná politika COVID-19 a omezení vývozu pohonných hmot snížily spotřebu.
Futures na ropu Brent s prosincovým vypořádáním se posunuly o 1 dolar, tj. 1,1 %, na 92,50 USD za barel poté, co minulý týden vzrostly o 2 %. Americká ropa West Texas Intermediate s prosincovým dodáním byla na úrovni 84,02 USD za barel, což znamenalo pokles o 1,03 USD, tj. 1,2 %.
Přestože byl zářijový dovoz ropy do Číny ve výši 9,79 milionu barelů denně vyšší než v srpnu, byl o 2 % nižší než před rokem, jak ukázaly pondělní celní údaje, protože nezávislé rafinerie omezily objem výroby v důsledku nízkých marží a nedostatečné poptávky.
„Nedávné oživení dovozu ropy se v září zadrhlo,“ uvedli analytici ANZ ve své zprávě a dodali, že nezávislé rafinerie nedokázaly využít zvýšené kvóty, protože poptávku zatížily probíhající výluky související s COVID.
„Situaci ještě zhoršily klesající rafinérské marže a omezení vývozu produktů,“ uvedli analytici.

Saúdská Arábie a Rusko se v září držely na předních místech mezi čínskými dodavateli.
Nejistota ohledně čínské politiky nulové daně z přidané hodnoty a krize v oblasti nemovitostí podkopávají účinnost prorůstových opatření, uvedli analytici ING ve své poznámce, přestože růst hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí překonal očekávání.
Údaje o HDP přišly den poté, co si Si Ťin-pching v neděli zajistil precedentní třetí funkční období v čele Číny, čímž si upevnil pozici nejmocnějšího vládce země od dob Mao Ce-tunga.
Cena ropy Brent minulý týden vzrostla navzdory tomu, že americký prezident Joe Biden oznámil prodej zbývajících 15 milionů barelů ropy z amerických strategických ropných rezerv. Prodej je součástí rekordního uvolňování 180 milionů barelů, které začalo v květnu.
Biden dodal, že jeho cílem bude doplnit zásoby, až se cena americké ropy bude pohybovat kolem 70 dolarů za barel.
„Bidenovy komentáře, že USA budou nakupovat ropu, až když ceny dosáhnou 70 USD za barel, poskytují silnou podpůrnou úroveň,“ uvedla ANZ.
Minulý týden americké energetické firmy již druhý týden po sobě přidávaly vrtné soupravy na těžbu ropy a zemního plynu, protože relativně vysoké ceny ropy povzbuzují firmy k většímu množství vrtů, uvedla v páteční zprávě společnost Baker Hughes Co, která poskytuje energetické služby.
Logistika ruské ropy v chaosu před hrozícími sankcemi

Obchodníci, tankerové společnosti a nejmocnější vlády světa se na trhu s ropou stále více soustředí na jednu otázku: zvládne dodavatelský řetězec ropného průmyslu nejtvrdší sankce na ruský vývoz v historii?
Ve službách Moskvy se hromadí rozsáhlá stínová flotila tankerů s neznámými vlastníky. Intenzivní diplomatické tahanice pod vedením USA o zmírnění agresivních sankcí Evropské unie trvají již několik měsíců, ale čas běží.
Bude to stačit? Do doby, než opatření bloku vstoupí v platnost, zbývá zhruba šest týdnů a není příliš jasné, zda tyto kroky budou skutečně stačit k tomu, aby třetí největší producent ropy na světě dostal velkou část své produkce k odběratelům a odvrátil tak šok z dodávek.
USA již několik měsíců bijí na poplach, že evropské sankce vůči Rusku by mohly takový šok vyvolat. Prosazují, aby byl společnostem umožněn přístup ke službám EU – zejména k pojištění – a zabránilo se tak prudkému nárůstu cen před listopadovými volbami v polovině volebního období. K tomu by se kupující museli přihlásit ke kontroverznímu omezení cen ropy.
Američtí představitelé mohou usilovat o stanovení limitu nad 60 USD za barel, což je vyšší úroveň, než bylo dříve signalizováno. Vyplývá to z projevů a odkazů na historické údaje o cenách, které budou podle úředníků sloužit jako částečné vodítko.
Před 5. prosincem, kdy má EU zakázat dovoz ruské ropy a zastavit poskytování přepravního, finančního a pojistného krytí pro související obchody, je nejdůležitější otázkou, zda bude dostatek plavidel.