Ceny ropy by se mohly vyšplhat výše i přesto, že USA a další velcí spotřebitelé uvolňují miliony barelů ropy ze svých rezerv, aby se pokusili udržet ceny energií na nízké úrovni, uvedl jeden z analytiků pro CNBC.
„Nebude to fungovat jednoduše proto, že strategické ropné rezervy žádné země nejsou od toho, aby se snažily manipulovat s cenou,“ řekl ve středu v pořadu „Squawk Box Asia“ televize CNBC Stephen Schork, redaktor společnosti Schork Report.

Vysvětlil, že strategické ropné rezervy existují pouze proto, aby kompenzovaly krátkodobé a neočekávané výpadky dodávek.
„Existuje značné množství sázek, že se dočkáme ropy za 100 dolarů za barel,“ řekl Schork a dodal, že by se tak mohlo stát již v prvním čtvrtletí příštího roku, zejména pokud bude na severní polokouli chladná zima.
Zklidnění cen ropy
Ceny ropy v letošním roce vyskočily o více než 50 %, protože poptávka převyšuje nabídku, jelikož stále více zemí se dostává z národních výluk a přísných omezení, která byla od loňského roku zavedena kvůli pandemii. Obnovení mezinárodního cestování s tím, jak stále více zemí znovu otevírá hranice, rovněž zvyšuje poptávku po leteckém palivu.
Globální benchmark ropy Brent překročil v říjnu psychologicky klíčovou hranici 80 dolarů za barel a ceny se drží poblíž této úrovně. Ve středu odpoledne se v Asii mezinárodní kontrakt obchodoval na úrovni 82,50 USD.
Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil, že Spojené státy uvolní 50 milionů barelů ze svých rezerv v rámci celosvětového úsilí zemí spotřebovávajících energii o uklidnění rychlého růstu cen pohonných hmot. Z tohoto celkového objemu bude 32 milionů barelů představovat výměna během několika příštích měsíců a 18 milionů barelů bude představovat urychlení dříve schváleného prodeje.
Mezi další země, které přijaly společný závazek, patří Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea a Spojené království.
Spojené království zatím souhlasilo s uvolněním přibližně 1,5 milionu barelů, zatímco Indie se zavázala k 5 milionům barelů. Čína, Japonsko a Jižní Korea zatím konkrétní počty neoznámily.
„Hovoříme o 50 milionech barelů, které vyjdou ze Spojených států, a potenciálně dalších 50 barelů od našich partnerů. To je 100 milionů barelů ropy – to je hodnota jednoho dne celosvětové poptávky po ropě,“ řekl Schork.

Vivek Dhar, analytik těžebních a energetických komodit v Commonwealth Bank of Australia, byl ve svých odhadech konzervativnější. Ve středeční poznámce předpověděl, že počet barelů uvolněných šesti zeměmi spotřebovávajícími ropu by mohl činit „jen něco málo přes 70 milionů“, protože uvolnění zásob ropy z ostatních zemí může být „relativně krotké“.
Podle amerického Úřadu pro energetické informace se letos ve světě spotřebovalo 97,53 milionu barelů ropy denně, zatímco v roce 2020 to bylo 92,42 milionu barelů denně. V roce 2022 se má toto číslo zvýšit na 100,88 milionu barelů denně.
„Je to jasný projev zoufalství, že toto je jediný nástroj ve skříňce a nebude fungovat. Věřím, že trh v této věci USA odvolá a za měsíc se pravděpodobně dočkáme spíše vyšších než nižších cen,“ řekl Schork.
Dodal, že USA by měly zvážit, zda k jednání nepřizvat americké producenty a nepožádat je o zvýšení produkce, aby vyrovnaly nerovnováhu v nabídce.
Dhar z Commonwealth Bank uvedl, že úterní oživení cen ropy naznačuje, že „trhy nebyly ohromeny koordinovaným uvolňováním strategických rezerv ropy“.
Roztržka s OPEC+

Nejnovější vývoj nastal poté, co se OPEC a jeho spojenci produkující ropu rozhodli nepumpovat více ropy navzdory tomu, že ceny ropy vystoupaly na několikaletá maxima a USA vyvíjely tlak, aby pomohly ochladit trh.
Podle současného plánu těžby bude skupina, známá jako OPEC+, postupně zvyšovat produkci ropy o 400 000 barelů denně každý měsíc. Příští měsíc se má opět sejít.
„Zatím se neobjevily žádné známky toho, že by OPEC+ svůj plán přehodnotil,“ uvedli analytici Eurasia Group ve zprávě z 22. listopadu, tedy ještě před Bidenovým nočním oznámením. Rozsáhlé uvolnění zásob ze strany spotřebitelů ropy před zasedáním OPEC+ může podle nich vyvolat protiopatření ze strany skupiny, což může vyústit v „rušivou patovou situaci“.
„Za takových podmínek povedou protichůdné kroky obou stran pravděpodobně ke zvýšené volatilitě, což způsobí kolísání cen ropy a zvýší nejistotu,“ uvedli analytici Eurasia Group.
„To by ani nezmírnilo tlak na spotřebitelské ceny, ani neposkytlo výrobcům potřebnou stabilitu k zajištění stabilních a spolehlivých dodávek pro světovou ekonomiku, která se stále potýká s nejhorší pandemií za posledních sto let,“ dodali.