Ceny ropy se vrátily ke ztrátám poté, co OPEC zlepšil výhled poptávky v Číně
Ceny ropy se ve středu zotavily z poklesu z předchozího dne o více než 1 % poté, co revize čínské spotřeby ze strany OPEC směrem nahoru vyvážila medvědí náladu globálních investorů vyvolanou bankroty amerických bank.
Futures na ropu Brent vzrostly o 1,04 USD, tj. 1,3 %, na 78,49 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) posílil o 98 centů, tj. 1,4 %, na 72,31 USD za barel. V úterý se tyto benchmarky propadly o více než 4 % na tříměsíční minimum.
„Trh s ropou se po nedávných prudkých ztrátách sám odrazil,“ uvedl Tošitaka Tazawa, analytik společnosti Fujitomi Securities Co Ltd, a dodal, že někteří investoři využili poklesu k hledání výhodných nabídek.
„Podporou bylo i zlepšení výhledu čínské poptávky po ropě ze strany OPEC, ačkoli investoři se stále obávají kaskádové finanční krize po nedávném krachu amerických bank,“ uvedl s tím, že se bedlivě sleduje, zda se WTI dokáže udržet nad 70 dolary za barel.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v úterý dále zvýšila svou prognózu růstu čínské poptávky po ropě v roce 2023 v důsledku uvolnění omezení COVID-19 v této zemi, ačkoli celkovou globální poptávku ponechala na stejné úrovni s odkazem na potenciální rizika pro světový růst.
Čínské rafinerie zpracovaly v prvních dvou měsících roku 2023 o 3,3 % více ropy ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, jak ukázaly středeční údaje, což bylo podpořeno politikou vývozu pohonných hmot a zpracováním nezávislými rafineriemi, neboť zrušení omezení COVID ze strany Pekingu vedlo ke zvýšení marží u pohonných hmot pro dopravu.
Oživení čínské poptávky je pro ceny ropy příznivé, uvedl Stefano Grasso, hlavní portfolio manažer společnosti 8VantEdge v Singapuru.
„Panuje shoda na tom, že rovnováha mezi nabídkou a poptávkou po ropě se ve druhé polovině roku díky oživení v Číně zlepší, pokud nedojde k vážné globální recesi,“ dodal.
Úpadek bank Silicon Valley Bank a Signature Bank (NASDAQ:SBNY) vyvolal obavy z rizik pro ostatní banky poté, co americký Federální rezervní systém v uplynulém roce prudce zvýšil úrokové sazby.

To také podnítilo spekulace o tom, zda by centrální banka mohla zpomalit tempo zpřísňování měnové politiky.
V úterý byly údaje o inflaci v USA v souladu s očekáváním, což podpořilo sázky na menší zvýšení úrokových sazeb Fedu na jeho zasedání příští týden.
Zásoby ropy v USA v týdnu končícím 10. března vzrostly v souladu s průzkumem agentury Reuters přibližně o 1,2 milionu barelů, zatímco zásoby pohonných hmot klesly, uvedly zdroje z trhu s odvoláním na úterní údaje Amerického ropného institutu.
Co se týče nabídky, saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán v úterý pro Energy Intelligence uvedl, že aliance OPEC+ – OPEC a spřátelení producenti ropy včetně Ruska – bude až do konce roku dodržovat snížení produkce dohodnuté v říjnu.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejní svou měsíční zprávu později ve středu a americký Úřad pro energetické informace zveřejní týdenní údaje o zásobách v 15:30.
Ceny zlata ustupují z nedávných maxim v souvislosti s nejistotou ohledně zvyšování sazeb
Ceny zlata se ve středu snížily poté, co v předchozí seanci klesly z šestitýdenního maxima, protože smíšené údaje o inflaci v USA vyvolaly určitou nejistotu ohledně postoje Federálního rezervního systému k měnové politice, zatímco obavy z bankovní krize v zemi přetrvávaly.
Žlutý kov v posledních seancích prudce rostl, protože pád několika amerických bank vyvolal příliv investorů do tradičních bezpečných přístavů. Tlak na bankovní systém také způsobil, že trhy začaly oceňovat méně jestřábí Fed na základě sázek, že se centrální banka bude snažit zabránit dalším ekonomickým otřesům.
Podle úterních údajů se spotřebitelská inflace v USA v únoru podle očekávání snížila, ale jádrová inflace oproti předchozímu měsíci nečekaně vzrostla, což udržuje tlak na Fed, aby dále zpřísnil svou politiku.
Výnosy amerických státních dluhopisů se v úterý zotavily z nedávného propadu, což tlačilo na ceny zlata, a trhy se také připravovaly na čtvrteční zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou o 50 bazických bodů.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 902,18 USD za unci, zatímco futures na zlato se propadly o 0,3 % na 1 905,90 USD za unci. V předchozí seanci oba instrumenty klesly o přibližně 0,5 %.
Ceny futures na Fed Funds ukazují, že trhy nyní počítají s větší pravděpodobností zvýšení úrokových sazeb Fedu o 25 bazických bodů, které se uskuteční příští týden. Signály banky ohledně budoucí politiky budou navíc pozorně sledovány v souvislosti s možnou bankovní krizí.

Americká vláda zasáhla, aby obnovila důvěru v bankovní systém po pádu banky Silicon Valley. Obavy z nákazy způsobené tímto kolapsem však vyvolaly propad na akciových trzích a ratingová agentura Moody’s rovněž snížila výhled amerického bankovního systému s odkazem na „krizi důvěry“ v tomto sektoru.
Ostatní drahé kovy po sérii silných zisků ve středu ustoupily. Futures na stříbro klesly o 1,4 % na 21,742 USD za unci, zatímco futures na platinu klesly o 0,2 % na 988,60 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi dále ustupovaly v důsledku obav trhů, že zhoršující se ekonomické podmínky by mohly v letošním roce výrazně omezit průmyslovou aktivitu, což by následně poškodilo poptávku po mědi.
Futures na měď klesly o 0,5 % na 3,9870 USD za libru poté, co se v předchozí seanci propadly o více než 1 %.
Pozornost se nyní soustředí na údaje o čínské průmyslové výrobě, které budou zveřejněny později během dne, a budou obsahovat další známky hospodářského oživení v zemi, která je největším dovozcem mědi na světě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky