Téměř čtyři měsíce po zahájení invaze na Ukrajinu evropské země stále dovážejí obrovské množství ruského paliva.
Podle údajů společnosti Vortexa Ltd., které zpracovala agentura Bloomberg, obdržel kontinent tento měsíc téměř 14 milionů barelů nafty ze zemí, které bývaly součástí Sovětského svazu. To je poměrně omezený pokles oproti předválečným úrovním na začátku tohoto roku a naprostá většina, ne-li všechno toto palivo pochází z Ruska.
To může být pro někoho překvapením vzhledem k tomu, kolik evropských představitelů a ropných společností kritizovalo ruskou invazi na Ukrajinu. Necelý týden poté, co prezident Emmanuel Macron a kancléř Olaf Scholz navštívili Kyjev, aby vyjádřili podporu Volodymyru Zelenskému, údaje ukazují, že největším odběratelem ruského paliva je Francie, těsně následovaná Německem.

Je jisté, že vyřadit ruskou naftu z evropského dodavatelského řetězce je snazší říci než udělat. Země i po začátku války stále zůstává zdaleka největším externím dodavatelem Evropské unie. Prudce rostoucí ceny a mimořádně napjatá situace na světovém trhu také nepochybně ztěžují odmítání paliva, ať už pochází odkudkoli.
Od začátku války na konci února se evropský námořní dovoz motorové nafty z přístavů v zemích bývalého Sovětského svazu neustále snižuje, v březnu, dubnu a květnu klesl meziměsíčně i meziročně. Přestože je však pokles trvalý, není nijak propastný: podle údajů společnosti Vortexa Rusko v květnu stále zajišťovalo více než polovinu evropského dovozu motorové nafty a převyšovalo dodávky od ostatních dodavatelů z Blízkého východu a Asie.

Zdá se také, že pokles našel spodní hranici, neboť průměrný denní dovoz do Evropy během prvních 20 červnových dnů byl vyšší než květnový průměr. Dovoz za toto období činil přibližně 13,75 mil. barelů, což by stačilo na pokrytí poptávky ve Spojeném království po dobu zhruba tří týdnů.
EU schválila zákaz od začátku příštího roku nakupovat rafinované ropné produkty z Ruska dodávané po moři. Vypořádání se s následky této ztráty dodávek by se nemělo podceňovat: Podle údajů agentury Bloomberg o reálné hodnotě dosáhl hlavní evropský futures kontrakt na naftu v pondělí rekordní prémie k ropě. A to i přesto, že miliony barelů ruského paliva stále každý týden přicházejí.