Nestabilita na trzích s kakaem znamená, že zemědělci v Africe přijdou o téměř 20 % svých příjmů, což vyvolalo obvinění, že světoví výrobci čokolády „zavírají oči“ před vážnými problémy v tomto odvětví.
Na Pobřeží slonoviny by farmáři mohli za sklizeň kakaa v letech 2021/22 dostat meziročně až o 21 % méně.
V říjnu 2020 dostávali pěstitelé kakaa v této zemi 1 000 západoafrických franků CFA za kilogram kakaa. Nyní však minimální garantovaná výrobní cena za kilogram kakaa činí 825 západoafrických CFA franků (32,14 Kč).
A to i přes nárůst cen na newyorské burze ICE. Futures na kakao vzrostly od konce října 2020 do konce října letošního roku přibližně o 10 %.

Očekává se, že nižší ceny uvrhnou zemědělce do chudoby, zvýší výskyt moderního otroctví a přispějí k míře nelegální dětské práce. Odlesňování je také spojeno s vyšší mírou chudoby v komunitě pěstitelů kakaa, protože lidé zoufale toužící po vyšším příjmu zvětšují svou zemědělskou půdu ve snaze prodat více produkce.
Assata Doumbia, pěstitelka kakaa a vedoucí průmyslového družstva ECAM na Pobřeží slonoviny, řekla televizi CNBC, že bylo těžké přijmout drasticky nižší cenu.
ECAM se sídlem ve městě Méagui zastupuje 2 466 producentů kakaa, kteří ročně společně sklidí 7 000 tun kakaa. Odhaduje se, že 70 % světové produkce kakaa pochází ze západní Afriky, přičemž na Pobřeží slonoviny připadá více než třetina celosvětové nabídky.
„Při této ceně 825 franků a výrobních nákladech budeme mít problém uživit naše rodiny, postarat se o sebe a investovat do farem,“ řekl Doumbia prostřednictvím videohovoru. „Přijímáme tuto cenu, protože musíme.“
Vyšší ceny však podle ní způsobují problémy i producentům kakaa, protože výrobci čokolády se údajně brání platit vyšší tržní hodnoty.
V roce 2019 zavedly úřady Pobřeží slonoviny a Ghany diferenciál životního příjmu, který k ceně tuny kakaa přidal 400 dolarů ve snaze ochránit zemědělce před chudobou.

Některé společnosti vyrábějící čokoládu se však údajně snažily dodržování LID vyhnout. Společnost Mondelez International byla úřady obviněna z neplacení příplatku – což popřela – zatímco americký cukrářský gigant Hershey se obrátil na burzy s futures, aby se vyhnul placení dodatečných nákladů, uvedla agentura Reuters. Společnost Hershey tehdy ve svém prohlášení uvedla, že nebude hovořit o podrobnostech svých konkrétních nákupních a zajišťovacích aktivit. Společnost agentuře sdělila, že nakupuje kakao „od různých dodavatelů a z různých zdrojů“, včetně těch, podle kterých platila Ghaně a Pobřeží slonoviny prémii LID.
„Před rokem, když byla cena 1000 franků, jsme měli problém prodat naše kakao,“ řekla Doumbia CNBC. „Takže ano, je těžké přijmout nižší cenu, ale nyní bychom mohli být skutečně schopni prodat všechno naše kakao.“
Doumbia uvedla, že v průběhu let zaznamenala pokles úrodnosti půdy, což částečně přičítá klimatickým změnám, které ji přiměly k tomu, aby místo kakaa věnovala čtyři hektary zemědělské půdy kaučuku.
„Produkce kakaa je na Pobřeží slonoviny kulturou, produkujeme ho nejvíce na světě, takže nezmizí přes noc,“ řekla pro CNBC. „Přinejmenším v každé rodině je člověk, který kakao produkuje – je to to, co děláme rádi, je to naše práce, máme to v srdci.“
Dodala však: „Lidé opouštějí kakao kvůli kaučuku. Při tak bolestivé práci a tak nízké ceně kakaa to určitě uvidíte stále častěji.“
Výzva k přijetí opatření v oblasti cen

Podle zprávy sítě VOICE od roku 2018 zvýšily velké čokoládovny své zisky poté, co ceny kakaa na Pobřeží slonoviny v polovině roku 2017 výrazně klesly.
Nizozemský výrobce čokolády Tony’s Chocolonely platí při nákupu kakaa prémii nad rámec výkupní ceny. Nedávno oznámila, že pro sezónu 2021/22 plánuje zvýšit tuto prémii ze 462 dolarů za metrickou tunu – 26 % nad výkupní cenu – na 793 dolarů za metrickou tunu – 54 % nad výkupní cenu.
Paul Schoenmakers, vedoucí oddělení dopadu problému ve společnosti Tony’s Chocolonely, obvinil velké výrobce čokolády, že „docela hrozným způsobem“ zavírají oči před těžkou situací afrických pěstitelů kakaa.
„Celá desetiletí přicházejí se všemi těmi fantastickými programy a skutečnost je taková, že nepřinesly žádné výsledky,“ řekl telefonicky CNBC. „A to hlavně proto, že se za kakao stále platí příliš málo.“
Dodal, že placení ceny navrhované společností Tony’s by stálo přibližně 0,7 % ročních celosvětových příjmů z prodeje čokolády.
„Vzhledem k tomu, že toto odvětví je superbohaté, stále by dosahovali obrovských zisků každý rok,“ řekl Schoenmakers. „Jde o to poslat část hodnoty první části dodavatelského řetězce, pěstitelům kakaa, a to je správné.“
Podle Fairtrade tvoří průměrnou domácnost pěstitelů kakaa na Pobřeží slonoviny osm lidí a její roční příjem se pohybuje kolem 3 000 dolarů. Průzkum Fairtrade však dospěl k závěru, že průměrná domácnost pěstitelů kakaa by měla vydělávat přibližně 7 500 dolarů ročně, aby pokryla své plné životní náklady.
„Na ceně záleží,“ řekl CNBC v telefonickém rozhovoru David Finlay, vedoucí manažer dodavatelského řetězce v nadaci Fairtrade. „Pokles ceny považujeme za problematický nejen proto, že podle našeho názoru povede ke snížení příjmů pěstitelů kakaa, ale také proto, že podle našeho názoru tyto nižší příjmy zhorší další sociální a environmentální problémy, jako je odlesňování.“
Čokoládoví giganti

Společnost Mars Wrigley, která vyrábí tyčinky M&Ms a Snickers, v prohlášení pro CNBC uvedla, že dnešní dodavatelský řetězec „není v souladu s naší ambicí, aby všichni – zejména pěstitelé kakaa – měli možnost prosperovat“.
„Prostřednictvím naší strategie Cocoa for Generations, pokračující podpory LID a zveřejňování našeho pokroku se i nadále zaměřujeme na kritické problémy, které je třeba řešit, aby rodiny pěstitelů kakaa prosperovaly a byly udržitelné,“ uvedl mluvčí prostřednictvím e-mailu.
Cukrářský gigant Ferrero mezitím uvedl, že se již několik let snaží zlepšit životní podmínky zemědělců na Pobřeží slonoviny, a dodal, že jeho cílem je „budovat hodnotové řetězce a pracovat na jejich udržení“.
Výrobce Cadbury Mondelez International sdělil CNBC, že se zavázal zvýšit příjmy zemědělců, a uvedl, že vyvinul a investoval 400 milionů dolarů do programu udržitelného získávání kakaa Cocoa Life.
Mluvčí společnosti Nestlé sdělil CNBC v e-mailu, že společnost začala zavádět svůj program udržitelného pěstování kakaa před více než deseti lety. V září společnost oznámila, že zavede nové programy pro zemědělce, které jim zajistí příjem na živobytí.
Mezitím společnost Lindt & Sprüngli – která odebírá kakaové boby ze západní Afriky z Ghany – sdělila CNBC, že v roce 2008 zahájila program zaměřený na zlepšení kvality života zemědělců.