V závěrečné části května a v posledním měsíci druhého čtvrtletí se jako čtyři největší a nejvýbušnější makrotémata, která pohánějí komoditní supercyklus, nyní ukazují rychle rostoucí inflace, globální energetický šok, revoluce v oblasti elektromobilů a globální potravinová krize.
Jedním z dominantních témat současného komoditního supercyklu, které není třeba představovat, je rychle rostoucí globální inflace.
Ve Spojených státech roste inflace nejrychleji za posledních 41 let. V Austrálii, Kanadě a Evropě je inflace nejvyšší za posledních 30 let. Zatímco ve Spojeném království inflace nyní dosahuje 9 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1982, a stále se zrychluje.
Pokud bude inflace ve světě i nadále stoupat současným tempem, pak nás od návratu k dvouciferné inflaci, jakou jsme naposledy zaznamenali v 70. letech minulého století, dělí jen několik měsíců.

Jak obchodníci velmi dobře vědí – každý 1% nárůst inflace se v konečném důsledku rovná 10% nárůstu cen komodit.
Vzhledem k tomu, že inflace v mnoha hlavních světových ekonomikách se nyní pohybuje mezi 8-9 %, není žádným překvapením, že celkem 27 komodit od kovů, energií až po měkké komodity dosáhlo astronomických dvou- až trojciferných zisků již během prvních pěti měsíců roku 2022.
A to je teprve začátek!
Globální energetický šok, který se odehrává den po dni, by se mohl stát rekordním.
Minulý týden se do popředí zájmu dostaly energetické trhy, kde ceny zemního plynu opět vzrostly na historická maxima. Cena zemního plynu se od ledna ztrojnásobila – z necelých 3,50 USD na současných 8,54 USD – a v letošním roce tak dosáhla obrovského nárůstu o více než 144 %.
Velkolepý nárůst cen přiměl obchodníky k tomu, aby zvýšili počet býčích výzev, že ceny do léta dále porostou a dosáhnou nových rekordních hodnot.

Dalším významným tématem komoditního supercyklu je globální potravinová krize, která postavila zemědělské komodity do pozice jedné z nejžhavějších tříd aktiv roku 2022.
Od dob pandemie se zemědělci potýkají s nesčetnými problémy, jako je nedostatek hnojiv, sucho a nepříznivé počasí, omezení v dodavatelském řetězci a rostoucí ceny pohonných hmot, které snižují náklady na dopravu. Válka na Ukrajině nyní problémy jen zhoršila – ceny zemědělských produktů od kukuřice, kávy, sóji, cukru, pšenice, bavlny až po dřevo se vyšplhaly na mnohaletá a rekordní maxima.
Podle Světové banky by ceny zemědělských komodit mohly ještě letos vzrůst o dalších 60 % oproti současným hodnotám a zůstat na vysoké úrovni až do roku 2024.
V neposlední řadě je to revoluce v oblasti elektromobilů a zelené energie. Přechod na ekologičtější svět vytváří novou poptávku po kovech, jako je hliník, měď, kobalt, nikl, lithium, platina, palladium, uran a kovy vzácných zemin.
Vzhledem k tomu, že poptávka prudce roste a svět potřebuje více komodit, a to ve velkém množství, zdá se, že je tu jeden velký problém! Globální nabídka se snižuje rekordním tempem v důsledku „trojího deficitu“ – nízkých zásob, nízké volné kapacity a nízkých investic.

Kumulativní účinky těchto krizí podporují nezastavitelný komoditní supercyklus, který způsobuje prudký růst všech komodit od kovů, energií až po zemědělské trhy a staví celý sektor do pozice jedné z nejlukrativnějších tříd aktiv tohoto roku, ne-li tohoto desetiletí.
Dlouhý seznam předních bank na Wall Street od Goldman Sachs, JPMorgan až po Bank of America označil komodity za „preferovanou třídu aktiv v příštím desetiletí“. Tento měsíc se k tomuto seznamu připojil také Warren Buffett, který prozradil, že jeho největší investice v historii se v současnosti opírá o komoditní supercyklus.
Slovy Warrena Buffetta „komoditní trhy právě teď představují jednu z největších generačních příležitostí našeho života, kterou bychom neměli propásnout“.
Celkově se množí důkazy o tom, že probíhá nový komoditní supercyklus. Ať už se na to díváte z jakéhokoli úhlu pohledu, argumenty pro komodity v dobře diverzifikovaném portfoliu nebyly nikdy tak zřejmé jako právě teď!