Ropa je na pozadí nejistoty ohledně snížení dodávek ze strany OPEC+ a obav o poptávku celkově stabilní
Ceny ropy byly v pátek celkově stabilní, když trh zvažoval protichůdné zprávy o nabídce z Ruska a Saúdské Arábie před dalším politickým zasedáním OPEC+, silnější americký dolar a obavy ze slabšího než očekávaného růstu poptávky.
Cena ropy Brent vzrostla o 6 centů na 76,32 USD za barel, zatímco cena americké ropy West Texas Intermediate vzrostla o 18 centů na 72,01 USD za barel.
Poté, co ruský vicepremiér Alexander Novak na zasedání OPEC+ ve Vídni 4. června zlehčil vyhlídky na další snížení produkce, se ve čtvrtek benchmarky usadily o více než 2 dolary za barel níže.
Obě ceny byly stále připraveny vykázat druhý týden růstu o něco méně než 1 %.
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že ceny energií se blíží „ekonomicky odůvodněné“ úrovni, a zároveň naznačil, že nemůže dojít k okamžité změně výrobní politiky skupiny.
Jejich výroky kontrastovaly s komentáři saúdskoarabského ministra energetiky prince Abdulazíze bin Salmána, faktického vůdce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), který tento týden varoval prodejce krátkých pozic, aby si dali pozor.
Někteří investoři si to vyložili jako signál, že OPEC+ by mohl zvážit další snížení těžby.
Vyšší kurz dolaru, který vůči koši hlavních partnerů posiloval již pátou seanci, přičemž údaje z USA ukazují na odolnost ekonomiky i po agresivním cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, držel pohyb cen směrem vzhůru pod pokličkou.
Silnější zelená měna zdražuje komodity denominované v dolarech pro držitele jiných měn, což snižuje poptávku.

Obavy z celosvětově slabšího než očekávaného růstu poptávky ovlivnily výhled investorů.
„Existuje více signálů, že růst globální poptávky se pravděpodobně nepřiblíží prognózám z dřívějšího roku. Zdá se, že Čína, která tvoří zhruba polovinu většiny odhadů, stále méně pravděpodobně dosáhne odhadů pro rok 2023,“ uvedla Citigroup (NYSE:C) ve zprávě pro klienty.
„V blízké budoucnosti se dočkáme snížení některých z těchto čísel poptávky, což bude v nejbližší době nadále ovlivňovat náladu na trhu s ropou,“ uvedl Suvro Sakar, vedoucí energetický analytik DBS Bank.
Pozitivní je, že květnové dodávky z OPEC+ a Ruska klesly převážně v souladu s dřívější dohodou o dalším snížení produkce.
Od minulého týdne snížili členové OPEC+, kteří se dohodli na dřívějších škrtech, svůj vývoz o 1,5 milionu barelů denně (bpd), zatímco ruský vývoz klesl o 400 000 bpd oproti svému maximu z 25. dubna, přičemž celkový vývoz producentů z aliance OPEC+ se do 23. května meziměsíčně snížil o 1,4 milionu bpd, uvedli analytici JP Morgan ve své poznámce.
Zlato na dvouměsíčním minimu, protože nejistota ohledně dluhového stropu podporuje poptávku po dolaru
Ceny zlata se v pátek pohybovaly kolem dvouměsíčního minima a byly připraveny na prudké týdenní ztráty, protože obavy ze zvýšení dluhového stropu USA a očekávání vysokých úrokových sazeb přiměly investory, aby se přiklonili k dolaru.
Žlutý kov v nejhorším týdnu od konce ledna poklesl o zhruba 2 %, a to společně s prudkým růstem dolaru, který se vůči koši měn dostal na dvouměsíční maximum.
Ztráty zlata znamenaly pro žlutý kov prudký obrat od rekordních maxim dosažených na začátku května, protože zmírnění obav z bezprostřední bankovní krize zbavilo žlutý kov jeho přitažlivosti bezpečného přístavu.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 939,70 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly o 0,2 % na 1 939,80 USD za unci. Oba instrumenty se nacházely na nejnižších úrovních za poslední dva měsíce poté, co se na začátku května propadly pod klíčovou hranici 2 000 USD za unci.
Futures na měď v pátek vzrostly o 0,1 % na 3,5950 USD za libru a ustálily tak nedávné ztráty. Stále však byly nastaveny tak, aby tento týden ztratily téměř 4 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky