Ropa je stabilní, protože investoři zvažují nejistotu ohledně dluhu USA a potenciální škrty OPEC+
Ceny ropy se ve čtvrtek příliš nezměnily, protože nejistota ohledně toho, zda se Spojené státy vyhnou platební neschopnosti, převážila nad vyhlídkou na další snížení produkce OPEC+.
Futures na ropu Brent klesly o 14 centů, tj. 0,2 %, na 78,22 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 25 centů, tj. 0,3 %, na 74,09 USD.
Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek prohlásil, že v jednání o dluhovém stropu USA bylo dosaženo určitého pokroku, ale několik otázek zůstává nevyřešeno, protože se blíží termín, kdy je třeba zvýšit limit pro půjčky federální vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů, jinak hrozí platební neschopnost.
Vyjednavači demokratického prezidenta Joea Bidena a nejvyššího republikána Kevina McCarthyho se ve středu znovu sešli v Bílém domě, aby se pokusili uzavřít dohodu.
„Opatrnost v rizikovém prostředí způsobená nejistotou ohledně dluhového stropu v USA způsobila, že i ceny ropy se během asijské seance ocitly v určité vyčkávací pozici,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG.
„Spolu s dalším posilováním amerického dolaru to prozatím drží ceny ropy na uzdě, zatímco se čeká na další katalyzátor, který by navázal na její nedávné oživení,“ dodal Yeap.
V předchozí seanci ceny ropy podpořilo varování saúdskoarabského ministra energetiky, že prodejci krátkých pozic, kteří sázejí na pokles cen ropy, by si měli dát „pozor“ na bolest.
Někteří investoři to považovali za signál, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci včetně Ruska, společně nazývaní OPEC+, mohli na zasedání 4. června zvážit další snížení těžby.
Pokles cen byl mezitím omezen neočekávaným masivním poklesem zásob surové ropy v USA v týdnu do 19. května, o kterém ve středu informoval Úřad pro energetické informace.
Zásoby ropy v USA klesly o 12,5 milionu barelů na 455,2 milionu barelů v důsledku poklesu dovozu. Analytici očekávali nárůst o 800 000 barelů.
Podle EIA zásoby benzinu v tomto týdnu klesly o 2,1 milionu barelů na 216,3 milionu barelů, zatímco zásoby destilátů se snížily o 600 000 barelů na 105,7 milionu barelů.
Zlato se potýká s problémy, měď je na téměř šestiměsíčním minimu, protože jednání o dluhu se protahují

Ceny zlata se ve čtvrtek pohybovaly v blízkosti dvouměsíčních minim, protože trhy byly nadále v napětí ohledně zvýšení dluhového limitu USA, zatímco ceny mědi dále klesaly kvůli obavám ze zpomalení hospodářského růstu a slabého výhledu poptávky.
Poté, co se žlutý kov propadl pod ostře sledovanou hranici 2 000 USD, zůstaly ceny kovu v úzkém obchodním rozpětí – 1 950 až 1 980 USD za unci -, které bylo patrné v uplynulém týdnu.
Pozornost se nadále soustředila především na jednání mezi zákonodárci o zvýšení limitu výdajů USA, ačkoli ani demokratičtí, ani republikánští vyjednavači nenaznačili, kdy by mohlo být dosaženo dohody.
To se také děje před 1. červnem, kdy vyprší lhůta pro nesplácení amerického dluhu, což by mohlo USA uvrhnout do recese a mít neblahé důsledky pro světovou ekonomiku. Ratingová agentura Fitch varovala před snížením ratingu USA v případě platební neschopnosti.
Navzdory nejistotě na trhu však zlato zaznamenalo jen malou poptávku po bezpečném přístavu, protože obchodníci se přiklonili k dolaru. Zelená bankovka dosáhla dvouměsíčního maxima díky očekávání, že úrokové sazby v USA zůstanou na vyšší úrovni delší dobu, jak signalizoval Federální rezervní systém.
Spotové zlato mírně vzrostlo na 1 959,09 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,2 % na 1 959,70 USD za unci. Oba instrumenty se obchodovaly poblíž nejnižších úrovní od začátku dubna.
Ze zápisu z květnového zasedání Fedu ve středu vyplynulo, že tvůrci měnové politiky váhají s dalším zvyšováním sazeb v souvislosti s rostoucím tlakem na bankovní sektor a sílícími hospodářskými protivětry. Zdálo se však také, že banka neplánuje snížení sazeb vzhledem k tomu, že inflace je stále příliš vysoká.
Rostla také očekávání trhu, že Fed v červnu dále zvýší sazby, jak ukazují ceny futures na Fed Fund. To by mohlo znamenat další ekonomické bolesti v tomto roce, protože měnová politika zůstává restriktivní.
Vyhlídka na zhoršení ekonomických podmínek silně zatížila ceny průmyslových kovů, přičemž měď zůstala ve čtvrtek pod tlakem poté, co v předchozí seanci dosáhla téměř šestiměsíčního minima.
Futures na měď se ustálily na 3,5692 USD za libru a nacházely se poblíž nejslabší úrovně od konce listopadu. Červený kov byl tento týden sražen několika slabšími než očekávanými údaji o výrobní aktivitě.
Vliv měly i obavy z dalšího zhoršení čínské poptávky, protože země se potýká s novou vlnou infekce COVID-19, která by podle obav trhů mohla dále narušit její aktivitu.
To přichází v době, kdy nedávné údaje ukázaly, že hospodářské oživení v zemi ztrácí dech.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky