Ropa zažije nejhorší týden v tomto roce, protože obchodníci sledují pohyb OPEC+
Ropa zaznamenala největší týdenní ztrátu v tomto roce poté, co se bankovní turbulence rozšířily na světové trhy, a investoři sledovali možnou reakci OPEC a jeho spojenců na tento výpadek.
Futures na West Texas Intermediate v pátek vzrostly na 69 dolarů za barel, ale za celý týden stále klesly o 10 %. Ve čtvrtek se v Rijádu sešli šéfové OPEC+ ze Saúdské Arábie a Ruska a jednali o úsilí skupiny „podpořit rovnováhu a stabilitu trhu“. Monitorovací výbor kartelu, který může doporučit změnu produkce, se má sejít 3. dubna.
Podle průmyslové poradenské společnosti FGE bude OPEC+ pravděpodobně vyčkávat a sledovat trh, pokud cena ropy Brent neklesne pod 70 USD za barel po delší dobu, zatímco společnost Energy Aspects Ltd. uvedla, že skupina producentů pravděpodobně počká na uklidnění finančních trhů, než se rozhodne, zda bude reagovat.
Problémy Credit Suisse Group AG v kombinaci s krytím opcí způsobily, že ropa tento týden klesla na nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců. Na trzích se sice začíná projevovat určitá stabilita, investoři však budou také sledovat, zda Federální rezervní systém po těchto zmatcích příští týden opět zvýší úrokové sazby.
„Cenu ropy nadále určují vnější faktory,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV. „Rozsah výprodeje ropy bude pravděpodobně znepokojovat OPEC+, ale je nepravděpodobné, že by podnikli rychlé kroky, místo toho budou pravděpodobně čekat, až se prach usadí.“
Ropa může v nejbližší době jen těžko dosáhnout výrazných zisků, neboť OPEC tento týden předpovídá mírný přebytek ve druhém čtvrtletí, což je typické období nízké poptávky před létem. Mezinárodní energetická agentura rovněž uvedla, že trh je již v přebytku kvůli tvrdohlavé ruské produkci.
Ceny zlata mají před sebou silný týden, protože nervozita bank zvyšuje poptávku po bezpečném přístavu
Ceny zlata se v pátek na začátku asijského obchodování nezměnily a měly zaznamenat nejsilnější týden za poslední dva měsíce, protože obavy z možné bankovní krize zvýšily poptávku po bezpečném přístavu.
Ceny kovů také těžily z pochybností, zda má Federální rezervní systém vzhledem k rostoucímu tlaku na ekonomiku dostatek prostoru pro další zvyšování úrokových sazeb.

Největším impulsem pro zlato však byl příliv investorů do bezpečných přístavů, protože krach několika regionálních amerických bank zvýšil obavy z nákazy v širší ekonomice a také obavy z hrozící recese.
Spotové zlato vzrostlo na 1 931,70 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,67 % na 1 935,85 USD za unci. Oba instrumenty se obchodovaly poblíž nejvyšších úrovní od začátku ledna a za celý týden vzrostly o téměř 3 %.
Po pádu Silicon Valley Bank a dalších menších regionálních bank se trhy tento týden vrhly na zlato. Vládní intervence a záchrana dalších věřitelů v nouzi sice pomohly zmírnit obavy z nákazy, ale trhy byly stále v napětí kvůli širší bankovní krizi.
Obchodníci také výrazně zmírnili očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu před zasedáním, které se uskuteční příští týden. Trhy oceňují téměř 90% šanci, že Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů (bps), což je méně než předchozí očekávání zvýšení o 50 bps.
Tato představa zatížila dolar, což prospělo i trhům s kovy. Zelená bankovka však tento týden většinu svých ztrát snížila, k čemuž přispěla poptávka po bezpečném přístavu a některé údaje o inflaci v USA za únor, které byly silnější, než se očekávalo.
Relativně vysoká inflace zvyšuje tlak na Fed, aby zvyšoval úrokové sazby. Pozornost se nyní soustředí na zasedání banky příští týden, od kterého se rovněž očekává, že poskytne další podněty ohledně měnové politiky.
Rostoucí úrokové sazby zvyšují alternativní náklady držby nevýnosových aktiv a do roku 2022 poškozovaly trhy s kovy.
Ostatní drahé kovy v pátek posílily a na konci týdne měly růst. Futures na stříbro a platinu vzrostly o 0,6 %, resp. 0,2 % a za celý týden se zvýšily o 7,1 %, resp. 2 %.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek ustálily poté, co tento týden zaznamenaly výrazné ztráty v důsledku obav, že potenciální recese výrazně omezí poptávku.
Futures na měď se pohybovaly na úrovni 3,8742 USD za libru a tento týden klesly o téměř 4 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky