Měď se poprvé od října propadla pod 9 000 dolarů za tunu a další kovy klesly kvůli rostoucím obavám ze slabé globální poptávky.
Měď, která je často považována za barometr světové ekonomiky, sklouzla z rekordního maxima dosaženého v březnu, protože pozornost investorů se přesouvá od obav z omezených dodávek ke slabší spotřebě. Rostou obavy, že zpřísňování měnové politiky v USA, rozkolísané evropské ekonomiky a přísná opatření Covid-19 v Číně, která je největším odběratelem, poškodí poptávku po kovech.
Měď na londýnské burze kovů ve čtvrtek klesla až o 4,3 %, protože nálada na finančních trzích se zhoršila. Ostatní kovy se rovněž propadly, přičemž cín se propadl o více než 10 %, což je nejvíce za poslední dva měsíce.
Měď se od svého vrcholu na začátku března, kdy začátek války na Ukrajině ještě více podnítil obavy o dodávky kvůli nebezpečně nízkým zásobám, propadla o zhruba 18 %. Na historické maximum ceny vyhnalo také očekávání, že zelená revoluce zvýší spotřebu ve městech a v elektromobilech.
Nyní však zvýšená inflace v USA posílila argumenty pro agresivní snahu Federálního rezervního systému omezit cenové tlaky, což zvyšuje obavy z recese. Úředníci nasazují stále více jestřábí tón, což otřáslo rizikovými aktivy napříč trhy.

V Číně premiér Li Kche-čchiang vyzval úředníky, aby využili fiskální a měnovou politiku ke stabilizaci zaměstnanosti a ekonomiky, protože země bojuje s nejhorší epidemií Covid za více než dva roky a s dluhovou krizí v realitním sektoru. V Evropě mezitím rostou obavy z přerušení dodávek plynu z Ruska, což by mohlo dále zbrzdit průmyslové ekonomiky kontinentu.
„Hromadí se tolik špatných věcí,“ řekl Tom Price, vedoucí komoditní strategie ve společnosti Liberum Capital. „Čínská ekonomika se na začátku letošního roku potýkala s problémy a pak ji zasáhl Covid.“
Zpomalující se poptávka také způsobila, že se zásoby mědi zotavily z nebezpečně nízkých úrovní dosažených v březnu. Zásoby na LME ve čtvrtek vzrostly na nejvyšší úroveň od října v důsledku přílivu do skladů v Evropě a Asii.
Měď „dosáhla kritické oblasti podpory pod 9 000 USD za tunu,“ uvedl Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie v Saxo Bank A/S. Pravděpodobně se neudrží „tak dlouho vzhledem k negativnímu sentimentu venku“.