Ceny ropy mírně rostou díky oživení v Číně a slabšímu dolaru
Ceny ropy v pondělním asijském obchodování vzrostly a zvrátily tak slabý začátek, když oživení čínské poptávky a slabší dolar podpořily trh, který je rozrušený vyhlídkou na další zvýšení úrokových sazeb v USA.
Po počátečním poklesu na začátku obchodování se futures na ropu Brent zvýšily o 25 centů, tj. 0,30 %, na 83,03 USD za barel. Futures na ropu West Texas Intermediate (WTI) vzrostly o 23 centů, tj. o 0,30 %, na 76,91 USD za barel.
Nálada na trhu byla křehká, protože obavy z dalšího zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu byly umocněny vysokými zásobami ropy v USA, uvedli v pondělí ráno ve své poznámce analytici banky ANZ.
„Je to jako souboj údajů o rostoucí aktivitě na Východě s makroekonomickou malátností na Západě,“ řekl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management, když komentoval konkurenční faktory sentimentu na trhu s ropou.
„Z pohledu obchodníků s ropou by se měl americký dolar stáhnout, protože obchodníci přestávají věřit v opětovné zrychlení zvyšování úrokových sazeb Fedu; to zase uvolní cestu silnějším čínským fundamentům, které budou dominovat obchodování s komoditami,“ dodal Innes.
Slabší dolar zlevňuje ropu pro držitele jiných měn, což podporuje ceny ropy.
Krach Silicon Valley Bank a newyorské Signature Bank (NASDAQ:SBNY) a obavy z možných problémů vedly koncem minulého týdne k výprodeji amerických aktiv, což rovněž vyvolalo tlak na pokles dolaru.
Určitou podporu poskytly i nedělní komentáře generálního ředitele společnosti Saudi Aramco (TADAWUL:2222) Amína Násira k poptávce po ropě ze strany Číny.

„Pokud vezmeme v úvahu otevření Číny a zvýšení poptávky po leteckých palivech a velmi omezenou volnou kapacitu, hovoříme o 2 milionech barelů, takže jak jsem řekl, jsme v krátkodobém až střednědobém horizontu opatrně optimističtí a trh zůstane pevně vyvážený“.
Tyto komentáře přišly v návaznosti na oznámení, že Rijád a Teherán se dohodly na obnovení diplomatických vztahů v rámci dohody zprostředkované Čínou, což by mohlo otevřít cestu k obnovení jaderné dohody, která by umožnila vývoz v současnosti zakázané íránské ropy.
Kolísavý začátek týdne na ropě navazuje na pozitivní páteční vývoj, kdy údaje o zaměstnanosti v USA překvapily pozitivně. Údaje za únor překonaly očekávání, když podle průzkumu agentury Reuters počet pracovních míst mimo zemědělství vzrostl o 311 000, zatímco se očekávalo 205 000 nových pracovních míst.
Ze střednědobého až dlouhodobého pohledu na nabídku společnost Baker Hughes Co v pátek uvedla, že americké energetické firmy tento týden poprvé od července 2020 snížily počet vrtných souprav na těžbu ropy a zemního plynu, a to již čtvrtý týden v řadě.
Ceny zlata prudce rostou, protože americké banky mají problémy s očekáváním zvýšení úrokových sazeb
Ceny zlata se v pondělí dostaly na měsíční maximum a prudce se zotavily z nedávných ztrát, protože trhy sázejí na to, že rostoucí bankovní krize v USA přiměje Federální rezervní systém, aby v nadcházejících dnech zmírnil svou jestřábí rétoriku.
Dolar prudce klesl vůči koši měn, zatímco inverze výnosové křivky se zmírnila poté, co po selhání banky Silicon Valley (NASDAQ:SIVB) trhy přehodnotily svůj výhled na úrokové sazby v USA, protože americké regulační orgány spěchaly s obnovením důvěry v bankovní systém.
Ceny futures na Fed Fund ukazují, že většina obchodníků nyní očekává, že Fed tento měsíc zvýší sazby o 25 bazických bodů, přičemž původně se očekávalo zvýšení o 50 bazických bodů.
To zase prospělo cenám zlata s vyhlídkou na méně výrazné zvyšování úrokových sazeb v nadcházejících měsících. Spotové zlato vyskočilo o 0,6 % na 1 878,92 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,9 % na 1 883,25 USD za unci.

O víkendu Fed zavedl mimořádná opatření, která mají usnadnit půjčování peněz bankám, které se ocitly v nesnázích. Bílý dům také ujistil vkladatele banky Silicon Valley, že pokryje všechny výběry.
„Zatím to vypadá, že rychlá akce Fedu možná předešla většímu problému. Díky tomu se však zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na březnovém zasedání FOMC jeví jako poměrně nepravděpodobné,“ napsali analytici ING ve své poznámce.
Neúspěch banky Silicon Valley poukazuje na prohlubující se trhliny v americké ekonomice způsobené rychlým růstem úrokových sazeb. Fed se pustil do svého nejjestřábího zvyšování sazeb za posledních 50 let, aby omezil rychle se šířící inflaci.
To se však projevilo na trzích kovů, protože rostoucí výnosy zvýšily oportunitní náklady držby nevýnosových aktiv. Přesto vyhlídka na méně jestřábí Fed podnítila širší zisky cen kovů.
K uklidnění trhů v souvislosti s jestřábím postojem Fedu přispěly také údaje o zmírnění růstu mezd. Pozornost se nyní soustředí na úterní údaj o indexu spotřebitelských cen, který poskytne další informace o inflaci.
Futures na platinu vzrostly o 0,1 % na 966,35 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 1,2 % na 20,750 USD za unci. Oba kovy v pátek prudce posílily.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi rovněž zvýšily, protože optimismus ohledně méně jestřábího FEDu vedl obchodníky k tomu, že do značné míry přehlédli slabý ekonomický vývoj v Číně, která je hlavním dovozcem.
Futures na měď vzrostly o 0,2 % na 4,0133 USD za libru.
Hledáte aktuální tržní příležitosti? Chcete se stát ještě lepším investorem? Naši mentoři jsou vám k dispozici. Vyplňte formulář, je to snadné.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky