Ceny ropy ve čtvrtek během volatilního týdne klesly o více než 1 %, protože na světových finančních trzích převážily ekonomické obavy a obavy z recese nad obavami z dodávek a geopolitickým napětím v Evropě.
Futures kontrakty na ropu Brent klesly o 1,2 %, na 106,26 USD za barel. Futures na ropu WTI klesly o 1,2 %, na 104,47 USD za barel.
Ceny ropy jsou tento týden spolu s globálními finančními trhy pod tlakem kvůli nervozitě z rostoucích úrokových sazeb, nejsilnějšímu americkému dolaru za posledních dvacet let, obavám z inflace a možné recese. Trh ovlivnily také dlouhodobé výluky COVID-19 v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy.
„Tyto obavy z recese dnes ráno bubnují hlasitěji a srážejí ropu níže,“ řekl Howie Lee, ekonom singapurské Oversea Chinese Banking Corp, a poukázal na silné středeční údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA.
Celkový index spotřebitelských cen v USA za 12 měsíců do dubna vyskočil o 8,3 %, což znovu potvrdilo obavy, že ke zkrocení bude třeba rychle zvýšit úrokové sazby.

Obavy z dodávek plynoucí z ruské invaze na Ukrajinu však trh posílily a ceny letos zatím vzrostly o více než 35 %. Ceny podporuje i připravovaný zákaz Evropské unie na ropu z Ruska, klíčového dodavatele ropy a pohonných hmot do EU, který by mohl dále omezit globální dodávky.
EU se stále dohaduje o podrobnostech ruského embarga. Hlasování potřebuje jednomyslnou podporu, ale bylo odloženo, protože Maďarsko je proti zákazu, protože by příliš narušil jeho ekonomiku.
Ve středu ceny ropy vyskočily o 5 % poté, co Rusko uvalilo sankce na 31 společností se sídlem v zemích, které na Moskvu uvalily sankce po invazi na Ukrajinu.
To vyvolalo na trhu neklid a zároveň se o čtvrtinu snížil tok ruského zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Bylo to poprvé od invaze, kdy byl vývoz přes Ukrajinu přerušen.
Cenový růst byl omezen obavami z destrukce poptávky v Číně, která se snaží omezit šíření koronaviru.

„Dokud neuvidíme nějakou významnou politickou podporu, která by přišla v Číně, nebo dokud politici nepřijmou alternativní strategii ke COVID (což se zdá být velmi nepravděpodobné), mohly by ceny ropy zůstat v blízké budoucnosti omezené,“ uvedl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management.
Ve Spojených státech komerční zásoby ropy minulý týden vzrostly kvůli rekordnímu uvolnění ropy ze strategických rezerv USA, ale zásoby benzinu se před vrcholící letní sezónou poptávky po jízdě snížily, uvedl ve středu Úřad pro energetické informace.
Průměrná cena benzínu za litr se pohybuje na 44,16 Kč. Nafta zdražila na 46,41 Kč v průměru.