Ropa klesla, protože průmyslová zpráva ukázala nárůst zásob ropy v USA a investoři se obávají slabší poptávky v souvislosti se zpomalujícím se růstem.
West Texas Intermediate ustoupila pod 85 dolarů za barel poté, co v úterý vzrostla o 0,9 %. Americký ropný institut oznámil, že zásoby v USA se minulý týden rozšířily přibližně o 4,5 milionu barelů, podle osob obeznámených s údaji. Vládní údaje budou následovat později ve středu, přičemž jejich rozpis přichází v souvislosti se zvýšenými obavami o zásoby produktů včetně nafty.
Ačkoli ropa zůstává na cestě k prvnímu měsíčnímu růstu od května, protože Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci včetně Moskvy se dohodli na snížení těžby, ceny jsou stále výrazně nižší než na vrcholu po ruské invazi na Ukrajinu. Investoři se obávají zpomalení poptávky v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb centrálními bankami s cílem omezit inflaci. Kromě toho se obchodníci soustředí na zpřísnění omezení ruských toků ze strany Evropské unie od prosince.
„Před zimou panuje napětí, zejména když se trh připravuje na brzké embargo EU vůči ruské ropě,“ uvedl Sean Lim, analytik ropného a plynového sektoru ve společnosti RHB Investment Bank Bhd. „Ale na druhou stranu, pokud se mě zeptáte, zda ceny ropy v prosinci v reakci na to vzrostou, tak možná ne, protože Rusko již přesměrovalo svůj vývoz jinam.“
Bidenova administrativa, aby pomohla omezit ceny ropy a benzinu, uvolnila miliony barelů ropy ze strategických rezerv země. V úterý ministr energetiky Saúdské Arábie kritizoval hlavní dovozce za to, že se snaží zkrotit ceny prodejem svých zásob, a zároveň obhajoval snížení dodávek ze strany OPEC+.

Nadále se objevují známky makroekonomické slabosti, které zatemňují výhled spotřeby energie. Podle indexu předběžných ukazatelů agentury Bloomberg ekonomika Číny, která je největším dovozcem ropy, v říjnu zpomalila, což signalizuje, že oživení z minulého měsíce nestačilo ke změně chmurného hospodářského obrazu země.
Široce sledované časové rozpětí na trhu s ropou tento týden oslabilo, přičemž zůstalo v býčí, zpětně orientované struktuře. Pohotový spread ropy Brent – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – činil 1,70 USD za barel v backwardaci, zatímco v pondělí to bylo více než 2 USD za barel.
Podle zdrojů z trhu, které se odvolávají na údaje průmyslové skupiny American Petroleum Institute, vzrostly zásoby ropy v USA v týdnu končícím 21. října přibližně o 4,5 milionu barelů.
To bylo více, než očekávalo pět analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali nárůst o zhruba 200 000 barelů.
Zatímco nárůst zásob ropy posílil obavy z globální recese, která by snížila poptávku, pokračující omezení nabídky udržovalo ceny v úzkém rozpětí.

„Snížení produkce OPEC s platností od listopadu a nové sankce EU na ruskou ropu, které budou uplatňovány od prosince, by měly být (pro ceny) pozitivní,“ řekl agentuře Reuters Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management.
Zatímco Bílý dům se trápí nedávným rozhodnutím Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a spojenců v čele s Ruskem, společně nazývaných OPEC+, snížit těžbu ropy, Bílý dům v úterý uvítal kroky Saúdské Arábie na pomoc Ukrajině ve válce s Ruskem.
Biden, který čelí kritice kvůli vysoké inflaci, varoval, že Saúdové budou čelit důsledkům za to, že se spojí s Ruskem a souhlasí se snížením dodávek ropy.