Ceny ropy v pátek rozšířily své zisky, ale směřovaly k první týdenní ztrátě za poslední tři týdny, protože obavy z inflace a čínské výluky COVID zpomalující globální růst kompenzovaly obavy z klesajících dodávek pohonných hmot z Ruska.
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 1,7 %, na 109,26 USD za barel, zatímco futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) stouply o 1,5 %, na 107,68 USD za barel. Oba referenční kontrakty však byly na cestě k týdennímu poklesu, přičemž ropa Brent by měla klesnout o téměř 3 % a WTI o téměř 2 %.
Trh je nadále tlačen a tažen vyhlídkou na zákaz Evropské unie na ruskou ropu, který by omezil dodávky, a obavami z ochabující globální poptávky.
Řídící partner společnosti SPI Asset Management Stephen Innes uvedl, že obchodníci s ropou hledají „záblesk světla na konci chmurného tunelu čínské výluky“.
„Přesto neustále končíme na začátku s nižšími počty případů, které váží proti tomu, aby úřady zdvojnásobily svou politiku nulového COVID,“ dodal.

Inflace a agresivní zvyšování sazeb vyhnaly americký dolar na 20letá maxima, což omezilo růst cen ropy, protože silnější dolar zdražuje ropu při nákupu v jiných měnách.
Analytici se však nadále zaměřují na vyhlídku zákazu ruské ropy ze strany Evropské unie poté, co Moskva tento týden uvalila sankce na evropské jednotky státního podniku Gazprom a poté, co Ukrajina zastavila klíčovou tranzitní trasu plynu.
„Vzhledem k prudkému růstu evropských cen zemního plynu je nevyhnutelné, že dojde k určitému přelití do ropy,“ uvedl ve své poznámce vedoucí analytik trhu Jeffrey Halley ze společnosti OANDA.
„Eskalace sankcí ze strany Ruska se pravděpodobně promítne do posílení cen ropy,“ dodal.
Na souboj faktorů na trhu upozornila čtvrteční zpráva Mezinárodní agentury pro energii, podle níž se očekává, že rostoucí produkce ropy na Blízkém východě a ve Spojených státech a zpomalení růstu poptávky „odvrátí akutní deficit nabídky v podmínkách zhoršujícího se narušení dodávek z Ruska“.
Agentura uvedla, že vidí pokles produkce Ruska od července o téměř 3 miliony barelů denně (bpd), tedy asi třikrát více, než je v současnosti vytlačováno, pokud se rozšíří sankce za jeho válku na Ukrajině nebo pokud odradí od dalších nákupů.