Cena ropy West Texas Intermediate přesáhla 111 dolarů za barel po čtyřech týdenních ziscích, což je nejdelší taková série od února. Ceny benzinu a nafty se před začátkem řidičské sezóny v USA, která začíná zhruba za týden, vyšplhaly na rekordní hodnoty. Manažeři fondů rovněž zvyšovali své býčí sázky na ropu. Průměrná cena benzínu v ČR se pohybuje na 45,93 Kč/L, zatímco nafta 46,24 Kč.
Saúdská Arábie naznačila, že bude i nadále podporovat roli Ruska ve skupině producentů OPEC+, čímž podkopává snahy vedené USA izolovat Moskvu za její invazi na Ukrajinu, uvedl list Financial Times. Království doufá, že se mu podaří dosáhnout dohody s OPEC+, která by zahrnovala i Rusko, uvedl ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán.
Ropa letos prudce vzrostla díky rostoucí poptávce a složitým globálním důsledkům ruské invaze. Růst nákladů na energie přispěl k prudké inflaci, což přimělo centrální banky ke zvýšení sazeb a podnítilo obavy investorů ze zpomalení růstu. Čína zároveň zavedla řadu bolestivých výluk, aby potlačila epidemie Covid-19, což největší asijskou ekonomiku poškodilo.

Dodatečnou vzpruhu pro ropu přinesl oslabující dolar, který zlevňuje komoditu pro držitele jiných měn. Zelená bankovka byla v pondělí nižší po poklesu o 1,4 % v minulém týdnu, což je nejvíce od listopadu 2020.
„Na pozadí slabšího dolaru a otevření ekonomiky v Číně to pro ropu vyznívá příznivě,“ uvedl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management Pte. Dodal, že směrem k letní motoristické sezóně v USA se pozornost zaměří na nárůst produkce rafinerií.

Situace v Číně zůstává smíšená. V Šanghaji úředníci stanovili kritéria pro zařazení částí obchodního centra do kategorie s nízkým rizikem výskytu Covid-19, protože se snaží ukončit dvouměsíční výluku, přičemž nebyly hlášeny žádné nové případy mimo karanténu. Peking však zaznamenal rekordní počet případů, což oživilo obavy, že hlavní město může čelit výluce.
Podle výhledu agentury Bloomberg Intelligence může mít ropa přesto strop kolem 110 dolarů za barel vzhledem k ochabující poptávce v Číně, jejíž hospodářský růst je v důsledku snahy Pekingu o potlačení Covid-19 oslaben. Agentura Bloomberg Economics snížila svou prognózu celoročního růstu Číny z 5,7 % na 2 %.