Podle nové zprávy se příjmy Ruska z prodeje ropy v březnu a dubnu zvýšily a dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu loňského roku, což posiluje schopnost prezidenta Vladimira Putina financovat útok Kremlu na Ukrajině.
Analýza, kterou ve středu zveřejnil nezávislý finský think tank Centre for Research in Energy and Clean Air, zjistila, že ruské příjmy z vývozu ropy se zotavily z úrovní dosažených v lednu a únoru.
Zjištění ukazují, že Moskva v poslední době úspěšně získává zpět příjmy z vývozu fosilních paliv navzdory zákazu dovozu z Evropské unie a širšímu omezení cen ropy ze strany skupiny G7, které byly zavedeny koncem loňského roku.
Přichází necelý týden poté, co vedoucí představitelé skupiny G7 na závěr summitu v japonské Hirošimě uvedli, že cenový strop na ruskou ropu a ropné produkty funguje, ruské příjmy klesají a z klesajících cen ropy a plynu těží země po celém světě.
Energetičtí analytici ze společnosti CREA naznačili, že neúspěch takzvané Koalice pro cenový strop při revizi cenových úrovní a prosazování politiky vedl k tomu, že opatření “ztratila na přitažlivosti, integritě a důvěryhodnosti”.
“EU nesplnila svůj závazek revidovat každé dva měsíce cenový strop, aby zajistila, že zůstane nižší než průměrná tržní cena,” uvedl Lauri Myllyvirta, vedoucí analytik společnosti CREA a spoluautor zprávy.
“To je jasný důkaz, že vymáhání práva nefunguje,” dodal.
Mluvčí Evropské unie se na dotaz CNBC odmítl vyjádřit.
Očekává se, že oživení ruských příjmů z ropy bude pokračovat

Na začátku roku údaje ukázaly, že příjmy Ruska z vývozu fosilních paliv se v prosinci propadly. Zdálo se, že to podtrhuje účinnost politiků zaměřených na ruské příjmy z ropy, a vyvolalo to výzvy k ještě tvrdším opatřením, která by pomohla Kyjevu zvítězit.
Z nejnovějších zjištění CREA však vyplývá, že ruské daňové příjmy z ropy v dubnu meziměsíčně vzrostly o 6 % v důsledku zvýšení příjmů z vývozu v březnu.
Příjmy Kremlu byly pro jistotu výrazně nižší než v dubnu loňského roku, kdy ceny ropy prudce vzrostly.
Zpráva uvádí, že v důsledku zvýšení příjmů z vývozu v březnu došlo v dubnu k 5% meziměsíčnímu nárůstu příjmů z daní z těžby nerostných surovin v Rusku – a v květnu se očekává ještě větší nárůst.
To znamená, že po dosažení dna na začátku roku 2023 se ruské daňové příjmy z ropy od té doby díky zvýšenému prodeji zotavily.
“Daňové příjmy Kremlu úzce souvisí s cenami ruské ropy, což zdůrazňuje význam cenového stropu pro ropu. Stát také mění svůj daňový režim, aby snížil dopad cenového stropu,” uvedl Isaac Levi, energetický analytik společnosti CREA.
“Pokud koalice pro stanovení cenového stropu nepřijme opatření ke snížení úrovně cenového stropu a nezaplní mezery v jeho prosazování, změny ve struktuře zdanění ropy v Rusku přimějí cenu ruské ropy přiblížit se mezinárodním referenčním hodnotám, což povede k dalšímu oživení ruských příjmů z ropy a k celkovému selhání systému cenového stropu,” dodal.
Analýza CREA uvádí, že od zákazu dovozu ze strany EU a od zavedení cenového limitu pro ruskou ropu ze strany G7 získala Moskva z vývozu ropy z moře odhadem 58 miliard eur.
Dodala, že většina z nich byla přepravena na tankerech pojištěných nebo vlastněných v Evropě. Příjmy Ruska by se mohly snížit o dalších 22 miliard eur, pokud by byl cenový strop pro ropu snížen na 30 dolarů za barel a cenové stropy pro ropné produkty by byly odpovídajícím způsobem revidovány, uvedla CREA.
Co je cílem cenového stropu?

Skupina G7, Austrálie a EU zavedly 5. prosince cenový strop na ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel. Stalo se tak současně s krokem EU a Spojeného království, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy po moři.
Tato opatření byla považována za zdaleka nejvýznamnější krok k omezení příjmů z vývozu fosilních paliv, z nichž je financována ruská válka na Ukrajině.
V únoru Koalice pro cenový strop navázala na svůj cenový strop pro ropu zavedením cenového stropu 100 USD za barel na ruské ropné produkty, jako je nafta, a 45 USD za barel na ruské ropné produkty, jako jsou topné oleje, které se obchodují se slevou oproti ropě.
Cílem politiky cenových stropů je omezit příjmy Ruska z ropy a zároveň zachovat dodávky ruské ropy. Americké ministerstvo financí minulý týden v aktualizované zprávě uvedlo, že téměř šest měsíců po zavedení cenového stropu politika dosahuje obou cílů.
Ministerstvo financí odhaduje, že příjmy Ruska z ropy letos klesly na pouhých 23 % ruského rozpočtu, což je pokles z 30 % až 35 % celkového ruského rozpočtu předtím, než Moskva v únoru 2022 zahájila válku na Ukrajině.
USA uvedly, že k tomuto poklesu příjmů došlo v době, kdy Rusko v dubnu 2023 vyveze až o 10 % více ropy než v březnu loňského roku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky