Zlato se obchodovalo poblíž měsíčního maxima – poté, co ve čtvrtek vyskočilo nejvíce od března -, protože napětí mezi USA a Čínou a prohlubující se globální zpomalení podpořily poptávku po útočištných aktivech.
Bullion ve čtvrtek vzrostl o 1,5 % a směřuje k sérii tří týdenních zisků v řadě poté, co Čína během vojenských cvičení pravděpodobně odpálila rakety nad Tchaj-wanem. Peking agresivně reagoval na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové, která tento týden navštívila ostrov jako nejvýše postavený americký politik za posledních 25 let.
Objevily se další známky toho, že boj o ochlazení inflace bude mít vliv na globální růst. Bank of England uvolnila největší zvýšení úrokových sazeb za posledních 27 let, když varovala, že Spojené království čeká více než rok recese, zatímco prezidentka Clevelandské federální rezervní banky Loretta Mesterová uvedla, že úrokové sazby v USA je třeba zvýšit nad 4 %.
Zlato od minima z 20. července vzrostlo přibližně o 6 %, přičemž těžilo z oslabujícího dolaru a klesajících výnosů amerických dluhopisů. Obchodníci budou v pátek sledovat údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA, které napoví, jakým směrem se bude Fed ubírat při zpřísňování svých opatření. Podle agentury Bloomberg Economics zpráva pravděpodobně ukáže, že v červenci došlo ke zmírnění náboru nových zaměstnanců.
„Poptávka po bezpečném přístavu nadále podporuje zlato před údaji o pracovních místech mimo zemědělství,“ uvedl Gnanasekar Thiagarajan, ředitel společnosti Commtrendz Risk Management Services. „Před těmito údaji by mohlo být trochu rozkolísané. Náladu drahého kovu, který byl pod tlakem kvůli rostoucím výnosům, podporují také centrální banky, které přiznávají recesi.“