Bitcoin blízko 70 000 dolarů, „memecoiny“ v hodnotě miliard dolarů, trhák na Wall Street a rozsáhlé čínské represe: Rok 2021 byl pro kryptoměny zatím nejdivočejší, a to i na poměry nestabilního sektoru.
Digitální aktiva zahájila rok přílivem peněz od velkých i malých investorů. A bitcoin a jemu příbuzní se od té doby jen zřídkakdy dostali ze středu pozornosti, přičemž jazyk krypto se pevně usadil v lexikonu investorů.
1/Bitcoin: Stále číslo 1
Původní kryptoměna si udržela korunu největšího a nejznámějšího tokenu – i když ne bez řady vyzyvatelů, kteří se jí zakousli do paty.
Bitcoin od 1. ledna vylétl o více než 120 % na tehdejší rekordní hodnotu téměř 65 000 dolarů v polovině dubna. Podpořila ho tsunami peněz od institucionálních investorů, rostoucí akceptace ze strany velkých společností, jako jsou Tesla Inc a Mastercard Inc, a stále větší přízeň bank na Wall Street.

Zájem investorů podnítila údajná odolnost bitcoinu vůči inflaci – má omezenou nabídku -, neboť rekordní stimulační balíčky podpořily růst cen. Příslib rychlých zisků v prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb a snadnějšího přístupu díky rychle se rozvíjející infrastruktuře také pomohl přilákat kupce.
Symbolem přijetí bitcoinu hlavním proudem bylo dubnové uvedení velké americké burzy Coinbase na burzu v hodnotě 86 miliard dolarů, což je zatím největší hodnota kryptoměnové společnosti.
„Odstupňoval se do sféry, kde s ním obchodují lidé, kteří přijímají sázky na státní dluhopisy a akcie,“ řekl Richard Galvin z kryptofondu Digital Capital Asset Management.
Přesto token zůstal volatilní. V květnu se propadl o 35 %, než v listopadu vystoupal na nové historické maximum 69 000 dolarů, protože v Evropě a Spojených státech se roztočila inflační spirála.
Prominentní skeptici zůstávají, šéf banky JPMorgan Jamie Dimon ji označil za „bezcennou“.
2/Vzestup memecoinů
I když bitcoin zůstal pro investory, kteří se ponořili do kryptoměn, hlavním cílem, do sektoru vstoupila plejáda nových – někteří by řekli vtipných – tokenů.

„Memecoiny“ – volná sbírka mincí od dogecoinu a shiba inu až po squid game, které mají své kořeny v internetové kultuře – mají často jen malé praktické využití.
Dogecoin, spuštěný v roce 2013 jako odnož bitcoinu, vylétl v květnu o více než 12 000 % na historické maximum, než se do poloviny prosince propadl o téměř 80 %. Shiba inu, který odkazuje na stejné plemeno japonského psa jako dogecoin, se na krátkou dobu probojoval mezi 10 největších digitálních měn.
Fenomén memecoinu byl spojen s hnutím „Wall Street Bets“, kdy se maloobchodní obchodníci koordinovaně online vrhli na akcie, jako je GameStop Corp, a vytlačili tak krátké pozice hedgeových fondů.
Mnozí z obchodníků – často uvízlí doma s volnými penězi během koronavírových výluk – se obrátili ke kryptu, i když regulátoři vyslovili varování před volatilitou.
„Jde o mobilizaci financí,“ řekl Joseph Edwards, vedoucí výzkumu u kryptografického brokera Enigma Securities.
„Ačkoli aktiva jako DOGE a SHIB mohou být sama o sobě čistě spekulativní, peníze, které do nich přicházejí, pocházejí z instinktu ‚proč bych neměl vydělat na svých penězích, úsporách?“.
3/Regulace: „V současné době se na trhu s měnovými aktivy objevuje tzv: „Velký slon v místnosti“
S tím, jak se do kryptoměn hrnuly peníze, se regulační orgány znepokojovaly tím, co považovaly za jejich potenciál umožnit praní špinavých peněz a ohrozit globální finanční stabilitu.

Dlouhodobě skeptičtí vůči kryptoměnám – rebelské technologii vymyšlené k podkopání tradičních financí – dozorčí orgány volaly po větších pravomocích nad tímto sektorem, přičemž někteří varovali spotřebitele před volatilitou.
S blížícími se novými pravidly byly krypto trhy skoupé na možné riziko omezení.
Když Peking v květnu zavedl omezení pro krypto, bitcoin se propadl téměř o 50 % a stáhl s sebou dolů širší trh.
„Regulační riziko je vším, protože to jsou pravidla silničního provozu, podle kterých lidé ve finančních službách žijí a umírají,“ řekl Stephen Kelso, globální ředitel trhů ve společnosti ITI Capital. „Regulační orgány dělají dobré pokroky, dohánějí je.“
4/NFT
S tím, jak se obchodování s memecoinem stalo virálním, se do centra pozornosti dostal i další dříve obskurní kout kryptokomplexu.
V roce 2021 došlo k explozi non-fungible tokenů (NFT) – řetězců kódu uložených v digitální účetní knize blockchain, které představují jedinečné vlastnictví uměleckých děl, videí nebo dokonce tweetů.
V březnu se v aukční síni Christie’s prodalo digitální umělecké dílo amerického umělce Beeple za téměř 70 milionů dolarů, což patří mezi tři nejdražší díla žijícího umělce prodaná v aukci.

Prodej předznamenal nával na NFT.
Tržby ve třetím čtvrtletí dosáhly 10,7 miliardy dolarů, což je více než osminásobný nárůst oproti předchozím třem měsícům. V srpnu, kdy objemy dosáhly vrcholu, ceny některých NFT vzrostly tak rychle, že je spekulanti mohli se ziskem „otočit“ během několika dnů, nebo dokonce hodin.
K rozmachu přispěly prudce rostoucí ceny kryptoměn, které daly vzniknout nové kohortě krypto-bohatých investorů – a také předpovědi o budoucnosti online virtuálních světů, kde NFT zaujmou ústřední místo.
Obliba kryptoměn a NFT může souviset také s poklesem sociální mobility, uvedl John Egan, generální ředitel výzkumné společnosti L’Atelier, která je ve vlastnictví BNP Paribas, protože mladší lidi přitahuje jejich potenciál rychlého zisku, protože prudce rostoucí ceny činí tradiční aktiva, jako jsou domy, nedostupnými.
Zatímco některé z předních světových značek, od Coca-Coly po Burberry, prodávaly NFT, stále ještě nejednotná regulace znamenala, že větší investoři se jim většinou vyhýbali.
„Nevidím situaci, kdy by licencované finanční instituce v příštích třech letech aktivně a agresivně obchodovaly s těmito digitálními aktivy,“ řekl Egan.